TURNAJ DVOU GENERACÍ

Jindřich Svojanovský, 10.9.2017

S postupem doby, kdy volný čas je stále vzácnější, začaly postupně mizet i v „basketbalových vodách“ dříve tak běžné a populární předsezónní turnaje. Tradice v našem klubu velí koncentraci na jarní Easter Cup a tak v minulých letech v měsíci září naše některé týmy na turnaje vyjížděly nebo v září sehrály několik přípravných utkání a v Klatovech se v září turnaje neorganizovaly.

Až nadcházející sezóna 2017/2018  přinesla změnu a té se ujaly dvě protipólné generace mužských složek klubu, tedy na jedné straně muži „A“ připravující se na svoji třetí sezónu ve II.lize a na straně druhé pak ti  úplně nejmladší reprezentanti klubu – tým chlapců složený z hráčů roč.2007 a mladších, tedy tým, který bude hájit klatovské barvy v Krajském přeboru kategorie U11.

V protože Klatovech nemáme nouzi o zajímavé náměty a některé dokážeme i realizovat, zrodil se první ročník „Turnaje dvou generací“, který by stejně tak mohl nést označení „Turnaj  šesti týmů ze tří klubů“ nebo, jak zněl titulek v první webové informaci – „Double turnaj“. Pozvání k účasti přijaly jak náš nedávný soupeř ze II.ligy BK BEROUN, tak i klub, který se pomalu snaží o revitalizaci své nedávné slávy – BK LEVHARTI CHOMUTOV.

A protože v sobotu 9.9. celý program odstartoval utkáním mužů, věnujme „dospělé části“ turnaje pozornost nejdřív.

BK KLATOVY – BK LEVHARTI CHOMUTOV   87 : 63  (22:16, 19:15, 26:7, 20:25)

Trenér hostů Pavel „Ice“ Staněk  bohužel nepřivezl avizované opory, které by měly naplnit cíl pro nadcházející sezónu, kterým je jednoznačně postup do II.ligy. Chyběla prakticky celá základní pětka, tedy jak exligisté Bosák a Hartman, tak i nedávní mládežničtí rerezentanti Klouda a Karlovský, stejně jako Zapletal. Příležitost tedy dostali další mladí adepti levhartího dresu, stejně jako zkušená podkošová dvojice Heluz a Freiberg.  Ani náš tým nebyl kompletní, k plné spokojenosti chyběli trenérovi Bernas (dovolená) a Sazama (pravděpodobně státnice), naopak poprvé se v týmu mužů mohli prezentovat junioři Kučera, Kopecký a klatovský odchovanec P.Baselides, aktuálně hrající v Loko Plzeň extraligu U19.

Zkušenost naší základní pětky i výšková převaha, to byly atributy úvodních minut  … 5.min  10:2, 7.min  17:4. Ještě do poločasu se v našem dresu dostali na palubovku i Chobot, Andrle a také Kuneš.

Hra se vyrovnala a hosté díky rychlým akcím Sedláčka a Nestora snížili na 22:16 po první čtvrtině.

Zejména rychlý a odvážný Nestor „zlobil“ i ve druhé čtvrtině, kdy se z naší sestavy dostali na hřiště všichni hráči, tedy i „Air“ Zeman, Kučera a Baselides. 41:31 byl pro oslabené hosty stále velmi přijatelný výsledek.

Možná i proto se Levharti nekoncentrovali na začátek druhé půle, svých prvních bodů v ní dosáhli až v 8.minutě , když náš tým si jich už připsal 18. Třetí hrací období 26:7 a bylo rozhodnuto. Závěrečná čtvrtina dala šanci zejména hráčům lavičky. Levharti prokázali, že jejich doménou bude rychlost, kterou mají na rozdávání zejména již jmenovaní Nestor a Sedláček. Po sedmi minutách byl stav závěreční desetiminutovky 17:5 pro Levharty, což není zrovna dobré vysvědčení pro naši lavičku. Až návrat zkušených v posledních třech minutách vrátil převahu na naši stranu.

BK LEVHARTI CHOMUTOV – BK BEROUN 65:79 (16:17, 15:19, 7:21, 27:20)

Utkání obou hostujících týmů přineslo pěkný basketbal v prvním poločase. Chomutovští měli dosti času na odpočinek neboť po jejich utkání s námi se hrálo utkání minižáků. Dokázali s Berounem držet krok a v podstatě o vedení Berouna 36:31 rozhodla až v poslední minutě trojka snajpera Leopolda a koš  Véna v závěrečných vteřinách.

Úvod druhé půle však, podobně jako s námi, zastihl Levharty v nedbalkách. Koš Švandrlíka a dvě rychlé trojky Látala /44:31/ a Berounu narostla křídla jak po Red Bullu. 21:7, když Levharti nedokázali pokrýt rychlé protiútoky soupeře ani čelit jeho dobré kombinační hře. Bylo rozhodnuto, mladí Levharti se ale nevzdali a stejně jako s námi vyhráli poslední čtvrtinu 27:20, když Berounští dali minuty celé lavičce.

BK KLATOVY – BK BEROUN  106 : 51  (33:13, 22:17, 32:8, 19:13)

Opět po přestávce, kdy bylo odehráno druhé utkání minižáků, se hosté z Berouna, povzbuzeni vítězstvím nad Chomutovem, postavili našemu týmu. Již od první minuty bylo na našem týmu znát, jak první utkání přispělo k osvěžení herních systémů a tím i k opětné sehranosti. Základní pětka dirigovaná Dvořákem,  dokázala zrychlit, když bylo třeba a naopak s rozvahou připravit akci v postupném protiútoku. Hostům se nedařilo dostat míč do podkošového prostoru a tak se snažili hlavně o střelbu ze střední a delší vzdálenosti. Po 7 odehraných minutách 24:9, když hosté byli úspěšní jen 3krát za 3. Na naší straně se bohatě dostalo na všechny hráče a na hřiště se dostal i Kopecký, když trenér zamhouřil oko nad jeho absencí na pátečním tréninku a na utkání s Chomutovem. Bylo velice přínosné, že se naši nejmladší hráči jako Andrle, Chobot, Baselides, Kučera, Kohout a Kopecký, mohli poměřit v obraně i útoku se zkušenými ikonami berounského basketbalu Leopoldem, Peterkou nebo Švandrlíkem.

 

Trenér Ing.Svojanovský: „Sice mě mrzí, že Levhartům chybělo 5 stěžejních hráčů, o to mohl být náš vzájemný zápas přínosnější, na straně druhé však na tomto turnaji ani tak nešlo o výsledky, ale o to, aby se naši hráči, na kterých bude ležet tíha utkání v lize dostali do herního rytmu a ti zbývající s menší databází zkušeností si byli vědomi, že ne jejich mládí, ale především tréninková píle a snaha se minimálně vyrovnat starším spoluhráčům, je může časem postavit do pozic, kdy tíha utkání bude ležet právě na nich. Pro mě osobně a myslím, že i pro všechny hráče, byl tento turnaj velice vydařenou akcí na začátku sezóny.“

Pokud si trenéři i hráči mužských celků velice pochvalovali průběh turnaje a odjížděli domů spokojeni, pak nejinak tomu bylo i v případě trenérů a hráčů „minižákovské části“. Utkání minižáků byla vždy hrána v čase mezi dvěma utkáními mužů a tak všichni účastníci, jak ti velcí, tak i ti malí, měli dostatek čase na načerpání  sil. A pokud se vám bude z přiložené fotogalerie zdát, že někteří hráči Chomutova nebo Berouna vypadají starší než roč.2007, pak věřte, že v některých případech tomu tak bylo, ale to není vůbec podstatné neboť zde byly výsledky skutečně až na tom posledním místě a všem trenérům šlo o to, aby si jejich svěřenci zahráli proti neznámému soupeři, aby se v plné nahotě ukázaly chyby a nedostatky ve hře týmu i jednotlivých hráčů, které třeba na trénincích nejsou tak patrné. A také aby si kluci zahráli! Vždyť hra je tou nejpřirozenější a nejpřitažlivější činností těchto kluků.

BK LEVHARTI CHOMUTOV

Se svými soupeři si poradili poměrně snadno. S námi zvítězili 59:27 a s Berounem pak 70:12. Měli dvě výkonnostně vyrovnané pětky a výškovou převahu. Technicky i herně jsou aktuálně lépe vybaveni než jejich soupeři. Na mladých Levhartech je vidět, že mnozí už mají odehranou minimálně jednu sezónu a že obětavá práce trenérského dua Heluz – Šrámek přináší klubu novou perspektivní krev.

BK BEROUN

Trenér Peterka sice odjížděl domů se dvěma porážkami, přesto nadmíru spokojený neboť mu obě utkání ukázala, na čem lze dál stavět a co je nezbytné co nejrychleji eliminovat. V týmu má několik velice talentovaných chlapců, kteří při pravidelném tréninku poletí výkonnostně nahoru. Tým je na začátku dlouhé cesty, jen ten kdo ty nejmenší začínající basketbalisty trénuje ví, kolik úsilí a trpělivosti je třeba mít, aby začaly být vidět výsledky této mravenčí práce. Do ní mu přejeme hodně zdaru.

 

A co naši?

Byli skvělí !!!!  Konečně si zahráli, někteří oblékli dres BK Klatovy vůbec poprvé v životě !!!! Náš tým byl nejpočetnější – ke hře bylo připraveno a s chutí si také zahrálo všech 14 kluků, od narozených v roce 2007 (Petrovický M., Zub, Doležal, Stegner), přes roč.2008 (Šlof, Kavka, Kodyš, Eichler), roč. 2009 (Šnejdar, Pavelec, Kmetek, Janča) až po roč.2010 (Petrovický L., Rendl). Pro bolesti paty chyběl Žáček (2007), pro nemoc Melka (2008).

Trenér Ing.Svojanovský: „Když se nepodařilo přesvědčit rodiče 2 chlapců roč.2007 k účasti jejich synů na soustředění, dalo se tušit, že se již v týmu v září neobjeví. Jak v případě Denise Gashiho, který se dal na fotbal a florbal, tak i Pavla Kloudy, který je časově vytížen aktivitami, které nabízí DDM, je to škoda. Oba jsou pohybově nadaní a byli již pevnou součástí týmu. Proto stojíme před důležitým úkolem doplnit co nejdříve tým o hráče roč.2007 ze školních přípravek. Bohužel je ale taková doba, že i když pošlete rodičům dopis, kde je informujete o vlohách jejich syna k basketbalu a nabídnete jejich rozvoj v rámci klubu, že 9 z 10 ani neodpoví.“

První utkání s Chomutovem mělo všechny znaky vstupního utkání do sezóny. I když většina hráčů má za sebou soustředění a pilně chodí na tréninky, atmosféra zápasu je ale specifická a tak se na hodně věcí, i těch 100 i vícekrát opakovaných na tréninku, zapomene. O to více a hlasitěji potom, chtě nechtě, musí znít pokyny trenéra k hráčům na hřišti, ať už jde o ty nejčastější chyby jako je špatné postavení při bránění útočníka, nebo bránění jiného útočníka než je hráči stanoveno, postavení při vyhození míče z autu, až po třeba zbavení se míče „přihrávkou nikomu“ apd. To vše a mnohé další provázelo náš výkon v prvním poločase, který jsme prohráli 7:35.

Druhý poločas ale už byl o něčem úplně jiném. Výrazně se zlepšila naše obrana, kluci ztratili respekt z vysokých hráčů soupeře a kapitán týmu Matyáš Petrovický uplatnil svoji rychlost … třetí čtvrtinu jsme sice také prohráli, ale jen 9:12.  A statečně se držela i druhá pětka a výsledek 10:12 je maximum možného. Však si také kluci po utkání vyslechli v šatně, hlavně za hru v druhém poločase, pochvalu.

Druhé utkání, ve kterém byl soupeřem našich nejmladších minižáků Beroun, nemělo favorita. V našem týmu došlo k menší změně ve složení jednotlivých pětek resp. sedmiček hráčů, kdy každá vždy může hrát v utkání jen sudé nebo liché čtvrtiny. Byla otázka, jak se vstupní pětka vyrovná s tím, že nebude mít vůdčího hráče. A vyrovnala se skvěle !!!  Kavka si vzal k srdci, co mu bylo řečeno po prvním utkání, přestal se bát a vedl naši útočnou snahu, jen v té obraně často zapomínal, koho má bránit. Stegner získal díky své rychlosti a agresivní obraně spoustu míčů a když začal i přihrávat, tak jsme nejen vyrovnali, ale nakonec hráči Kavka, Stegner, Šnejdar, Kodyš, Doležal, Janča a Pavelec čtvrtinu vyhráli 12:8. Bylo ale otázkou, jak si povede naše druhá sedmička hráčů proti silnější sestavě Berouna. A vedla si rovněž skvěle!!! Kluci se snažili co nejlépe bránit a po zisku míče se dařilo rychle přecházet do protiútoků a kluci i zlepšili, v porovnání s utkáním s Chomutovem, úspěšnost zakončení.

Vyhráli jsme, ve složení Šlof, bratři Petrovičtí, Zub, Kmetek, Rendl a Eichler čtvrtinu 20:8 a to dávalo naději do druhé půle. V nezměněných sestavách jsme dokázali třetí čtvrtinu remizovat 6:6 a závěrečnou vyhrát 12:4 a dopracovat se tak k prvnímu vítězství v nových dresech v poměru 50:26.

Trenér Ing.Svojanovský: „Myslím, že až na první poločas prvního utkání odvedli všichni kluci bez výjimky maximum, někteří i více. Navíc vybojovali první vítězství a to je rozhodně tou nejlepší motivací do další práce na tréninku. Kluci se na vlastní kůži přesvědčili, že chyby, na jejichž eliminaci se snažíme v tréninku pracovat, se skutečně v utkáních objevují a že za ně platíme obdrženými koši. Také viděli, že to, čemu se na tréninku smáli a říkali, že to není možné zapomenout, většina skutečně na hřišti během zápasu zapomněla. A to je také cenná zkušenost, teď už budou lépe vnímat, proč a z jakého důvodu některé věci na tréninku vůbec děláme. A kdo viděl náš tým na jaře v Domažlicích, kde sice někteří chyběli, ale zase tam byli někteří, kteří již mezi námi nejsou, a porovná tehdejší hru s tou aktuální, nemusí být ani basketbalový expert, aby viděl výrazný posun. Osobně za ním vidím zejména práci, kterou tým odvedl na soustředění. A věřím, že budeme časem ještě lepší !!“


Kalendář akcí

<červen 2018>
PoÚtStČtSoNe
    123
4
5678910
11121314151617
18
192021222324
252627282930 

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Pink Aviation


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. Autodoprava Oulehle DEVELOP - start INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. Zeman Color Project Plus Klatovy, s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice PharmDr. Anna Hánová - Lékárna Nepomuk Kartáčovna Koloveč HOPFRUIT - ovoce, zelenina, květiny Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace