Kadetky U17 - neúspěch v baráži o EL, přesto velmi úspěšná sezona

Ladislav Smáha, 21.5.2018

Od pátku do neděle (18. - 20.5.) jsme odehráli kvalifikační turnaj o postup do extraligy kadetek pro příští sezónu. Jako vítězové finálové skupiny jsme získali právo tento barážový turnaj pořádat, a tak jsme se na domácí palubovce postupně střetli s týmy SBŠ Ostrava, Levhartice Chomutov a BK Strakonice.

Prvního pátečního soupeře – ostravské hráčky jsme v obou předchozích vzájemných utkáních dokázali porazit. Kdo však čekal naši výhru i v tomto zápase, bohužel se nedočkal. Udržet krok s rychlými a v obraně tvrdě bojujícími soupeřkami se nám dařilo pouze v prvním poločase (6:7, 25:26). Ve druhém poločase jsme začali kupit nevynucené chyby, soupeř začal více využívat své vysoké podkošové hráčky a náš pomalý návrat do obrany trestal rychlými protiútoky. Naše hráčky se obtížně prosazovaly ve hře 1:1, v postupném útoku pak až na tři „trojky“ odešla střelba ze střední vzdálenosti a nedařilo se zakončit a dohrát nacvičené věci. Celkově špatná a místy ustrašená hra nám bohužel přinesla prohru o 19b.

V sobotu odpoledne nás čekaly chomutovské hráčky a jen výhra v tomto utkání nám dávala šanci pomýšlet na případný postup. Naděje na dobrý výsledek však pohasla již v první čtvrtině, kdy jsme nezachytili nástup soupeře a především naše hráčky neplnily taktické pokyny v defenzívě. Pokyny byly přitom velice jednoduché, bránit vysokou podkošovou hráčku soupeře zepředu a ze slabé strany pomáhat při nájezdech do koše. Když ke špatné obraně přičteme skoro minižákovskou úspěšnost při zakončení, nemůžeme se divit, že jsme v poločase prohrávali 12:34. I když jsme pak celý druhý poločas vyhráli (32:31), ztráta z prvních dvou čtvrtin byla rozhodující a celý zápas jsme o 21b prohráli.

Poslední nedělní zápas se strakonickými hráčkami již nic neřešil, oba týmy již byly mimo šance na postup do EL. Na některých našich hráčkách byla znát pochopitelná únava a nestíhaly rychlé, malé hráčky soupeře. Opět se budu opakovat, ale mohli jsme odehrát lepší zápas s lepším výsledkem, kdyby si naše hráčky vzaly k srdci dobře míněné rady před zápasem. Tedy nepouštět se do velkých „driblinkových cvičení“, rychle přenést hru na útočnou polovinu a tam více využívat naše podkošové hráčky. Bohužel příliš mnoho nevynucených chyb právě v driblinku či v přihrávkách vedlo k naší třetí prohře o 19b.

Z pohledu samotných výsledků byl tedy tento víkend jednoznačně neúspěšný. Přibližně měsíc (od posledního zápasu finálové skupiny) jsme možná všichni v sobě živili naději na postup. V průběhu tohoto měsíce jsme však spíše počítali ztráty. Úraz kotníku vyřadil z tréninků i hry S. Faustovou, mononukleóza hostující D. Juhászovou (DBaK), drobná zranění či nemoc na čas vyřadila z tréninku M. Mundlovou, K. Kostkovou, E. Fürbacherovou a J. Šeflovou. Jedinou herní výpomocí „z venku“ tak byla K. Kaiserová z DBaK. Příprava tedy nebyla zrovna ideální. Ale nechci se vymlouvat a zcela po pravdě musím přiznat, že nám tyto tři zápasy „otevřely oči“ a ukázaly, že naše momentální výkonnost na EL prostě není. Všechny tři týmy měly v našich vzájemných zápasech nejen lepší herní projev, ale také širší a kvalitnější kádr hráček.  A to jsme (až na Ostravu) hráli s týmy ze dna extraligové tabulky.

Určitě již opadlo určité zklamání, že jsme nepostoupili a nyní je potřeba naopak chválit. Pochválit celý tým za tak úspěšnou sezónu a výsledky, které nikdo opravdu nečekal. Holky odehrály výborně základní skupinu a ještě lépe pak skupinu finálovou. V letošní sezóně hrálo na třech úrovních soutěží (extraliga, liga a nadregionální soutěž) v celé České republice celkem cca 65 týmů kadetek. A my jsme skončili celkově na 13. místě!!! Holky odehrály velké množství kvalitních a těžkých zápasů a i když z některých neodešly jako vítězky, jen taková utkání je mohou posunout dál a zlepšit jejich výkonnost. Takže ještě jednou – blahopřeji a děkuji všem hráčkám za to, co letos na palubovkách dokázaly!!!

Malý dovětek závěrem. Mimo nás (kteří jsme mohli jen překvapit) všichni ostatní účastníci baráže jistě hráli o hodně. Účast v EL je prestižní záležitostí, především pro týmy, které ji pravidelně hrají nebo si myslí, že tam z historického hlediska patří. Takže jsem chápal určitou nervozitu trenérů, hráček, rodičů. Ale nikdo ze zúčastněných trenérů se nechoval tak, jako trenéři našeho nedělního soupeře. Dvě situace. V sobotu při jejich utkání měli naše hráčky službu u stolku. Jeden z nich přišel ke stolku (v domnění, že udělaly v zápise chybu = neudělaly!) se slovy „to si děláte prdel, tady se hraje o 300 tisíc“….. Podruhé v neděli v poločase našeho vzájemného utkání, jiný jejich trenér začal některým našim divákům (rodičům) a především jedné člence našeho výboru vysvětlovat, „že náš předseda klubu udělal velkou chybu, když jim nedal některé naše hráčky, a že my jim vlastně nemáme co nabídnout, a že my tady tyto hráčky zazdíme". K tomu ani není co dodat.....

Děkuji všem diváků, kteří nás přišli do haly povzbudit.

Výsledky:

BK Klatovy     -     SBŠ Ostrava                       55:74

BK Klatovy     -     Levhartice Chomutov          44:65

BK Klatovy     -     BK Strakonice                    33:52

Sestava a body: Johánková 41, Mundlová 21, Hašková 19, V. Schovancová 16, Fürbacherová 14, Kostková 13, Šeflová 5, Kaiserová 3, D. Schovancová, Kukulová

 

L. Smáha

 

 

Kalendář akcí

<únor 2019>
PoÚtStČtSoNe
    12
(7)
3
(1)
4
56789
(6)
10
(4)
11
(1)
121314
(1)
15
(1)
16
(6)
17
(2)
18
1920
(1)
21
(1)
2223
(6)
24
(3)
25262728   

Poslední výsledky

14.2.2019
U15 M - Lokomotiva Plzeň90:51
11.2.2019
Slovan Litoměřice - U19 Ž43:48
10.2.2019
Muži - BC Benešov65:75
Sluneta Ústí n. L. - U17 M101:74
BŠ - Tygři Praha - U14 M78:31
U17 Ž - Basket Poděbrady99:40
9.2.2019
Muži - Sokol Kbely81:43
BA 2006´Roudnice n. L. - U17 M58:93
DBaK - U12 M14:117
DBaK - U12 M19:97
Ženy - BSK T. Kraslice68:72
U17 Ž - OSK Olomouc57:61
3.2.2019
Válečníci Děčín - U15 M108:59

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice PharmDr. Anna Hánová - Lékárna Nepomuk Kartáčovna Koloveč Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace