Kadetky U17 - neúspěch v baráži o EL, přesto velmi úspěšná sezona

Ladislav Smáha, 21.5.2018

Od pátku do neděle (18. - 20.5.) jsme odehráli kvalifikační turnaj o postup do extraligy kadetek pro příští sezónu. Jako vítězové finálové skupiny jsme získali právo tento barážový turnaj pořádat, a tak jsme se na domácí palubovce postupně střetli s týmy SBŠ Ostrava, Levhartice Chomutov a BK Strakonice.

Prvního pátečního soupeře – ostravské hráčky jsme v obou předchozích vzájemných utkáních dokázali porazit. Kdo však čekal naši výhru i v tomto zápase, bohužel se nedočkal. Udržet krok s rychlými a v obraně tvrdě bojujícími soupeřkami se nám dařilo pouze v prvním poločase (6:7, 25:26). Ve druhém poločase jsme začali kupit nevynucené chyby, soupeř začal více využívat své vysoké podkošové hráčky a náš pomalý návrat do obrany trestal rychlými protiútoky. Naše hráčky se obtížně prosazovaly ve hře 1:1, v postupném útoku pak až na tři „trojky“ odešla střelba ze střední vzdálenosti a nedařilo se zakončit a dohrát nacvičené věci. Celkově špatná a místy ustrašená hra nám bohužel přinesla prohru o 19b.

V sobotu odpoledne nás čekaly chomutovské hráčky a jen výhra v tomto utkání nám dávala šanci pomýšlet na případný postup. Naděje na dobrý výsledek však pohasla již v první čtvrtině, kdy jsme nezachytili nástup soupeře a především naše hráčky neplnily taktické pokyny v defenzívě. Pokyny byly přitom velice jednoduché, bránit vysokou podkošovou hráčku soupeře zepředu a ze slabé strany pomáhat při nájezdech do koše. Když ke špatné obraně přičteme skoro minižákovskou úspěšnost při zakončení, nemůžeme se divit, že jsme v poločase prohrávali 12:34. I když jsme pak celý druhý poločas vyhráli (32:31), ztráta z prvních dvou čtvrtin byla rozhodující a celý zápas jsme o 21b prohráli.

Poslední nedělní zápas se strakonickými hráčkami již nic neřešil, oba týmy již byly mimo šance na postup do EL. Na některých našich hráčkách byla znát pochopitelná únava a nestíhaly rychlé, malé hráčky soupeře. Opět se budu opakovat, ale mohli jsme odehrát lepší zápas s lepším výsledkem, kdyby si naše hráčky vzaly k srdci dobře míněné rady před zápasem. Tedy nepouštět se do velkých „driblinkových cvičení“, rychle přenést hru na útočnou polovinu a tam více využívat naše podkošové hráčky. Bohužel příliš mnoho nevynucených chyb právě v driblinku či v přihrávkách vedlo k naší třetí prohře o 19b.

Z pohledu samotných výsledků byl tedy tento víkend jednoznačně neúspěšný. Přibližně měsíc (od posledního zápasu finálové skupiny) jsme možná všichni v sobě živili naději na postup. V průběhu tohoto měsíce jsme však spíše počítali ztráty. Úraz kotníku vyřadil z tréninků i hry S. Faustovou, mononukleóza hostující D. Juhászovou (DBaK), drobná zranění či nemoc na čas vyřadila z tréninku M. Mundlovou, K. Kostkovou, E. Fürbacherovou a J. Šeflovou. Jedinou herní výpomocí „z venku“ tak byla K. Kaiserová z DBaK. Příprava tedy nebyla zrovna ideální. Ale nechci se vymlouvat a zcela po pravdě musím přiznat, že nám tyto tři zápasy „otevřely oči“ a ukázaly, že naše momentální výkonnost na EL prostě není. Všechny tři týmy měly v našich vzájemných zápasech nejen lepší herní projev, ale také širší a kvalitnější kádr hráček.  A to jsme (až na Ostravu) hráli s týmy ze dna extraligové tabulky.

Určitě již opadlo určité zklamání, že jsme nepostoupili a nyní je potřeba naopak chválit. Pochválit celý tým za tak úspěšnou sezónu a výsledky, které nikdo opravdu nečekal. Holky odehrály výborně základní skupinu a ještě lépe pak skupinu finálovou. V letošní sezóně hrálo na třech úrovních soutěží (extraliga, liga a nadregionální soutěž) v celé České republice celkem cca 65 týmů kadetek. A my jsme skončili celkově na 13. místě!!! Holky odehrály velké množství kvalitních a těžkých zápasů a i když z některých neodešly jako vítězky, jen taková utkání je mohou posunout dál a zlepšit jejich výkonnost. Takže ještě jednou – blahopřeji a děkuji všem hráčkám za to, co letos na palubovkách dokázaly!!!

Malý dovětek závěrem. Mimo nás (kteří jsme mohli jen překvapit) všichni ostatní účastníci baráže jistě hráli o hodně. Účast v EL je prestižní záležitostí, především pro týmy, které ji pravidelně hrají nebo si myslí, že tam z historického hlediska patří. Takže jsem chápal určitou nervozitu trenérů, hráček, rodičů. Ale nikdo ze zúčastněných trenérů se nechoval tak, jako trenéři našeho nedělního soupeře. Dvě situace. V sobotu při jejich utkání měli naše hráčky službu u stolku. Jeden z nich přišel ke stolku (v domnění, že udělaly v zápise chybu = neudělaly!) se slovy „to si děláte prdel, tady se hraje o 300 tisíc“….. Podruhé v neděli v poločase našeho vzájemného utkání, jiný jejich trenér začal některým našim divákům (rodičům) a především jedné člence našeho výboru vysvětlovat, „že náš předseda klubu udělal velkou chybu, když jim nedal některé naše hráčky, a že my jim vlastně nemáme co nabídnout, a že my tady tyto hráčky zazdíme". K tomu ani není co dodat.....

Děkuji všem diváků, kteří nás přišli do haly povzbudit.

Výsledky:

BK Klatovy     -     SBŠ Ostrava                       55:74

BK Klatovy     -     Levhartice Chomutov          44:65

BK Klatovy     -     BK Strakonice                    33:52

Sestava a body: Johánková 41, Mundlová 21, Hašková 19, V. Schovancová 16, Fürbacherová 14, Kostková 13, Šeflová 5, Kaiserová 3, D. Schovancová, Kukulová

 

L. Smáha

 

 

Kalendář akcí

<květen 2019>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13
141516171819
202122232425
(4)
26
(3)
27
28293031  

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice PharmDr. Anna Hánová - Lékárna Nepomuk Kartáčovna Koloveč Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace