Vítězná tečka nejmladších chlapců

Jindřich Svojanovský, 10.6.2018

Vítězství na turnaji + pozici MVP č.5 Jan Kodyš + místo v ALL STARS č.23 Josef Šlof. S takovou bilancí může být trenér Ing.Svojanovský po turnaji v Domažlicích spokojen.

Na konci sezóny 2017/2018 to vypadá, že se naši nejmenší chlapci, věkově v podstatě z ročníku narození 2008 a mladší, tedy z basketbalové přípravky, rozhodli jít ve šlépějích svých o rok starších kamarádů a posbírat v širokém okolí Klatov všechny turnajové vavříny.

V Mariánských Lázních na začátku května sice skončili na turnaji dětí z přípravek „až druzí“, jak jsme však ale konstatovali, „Stříbro mělo odlesk zlata“ neboť vítězný tým z K.Varů měl ve svém středu několik hráčů ročníku 2005 a 2006, což ostatní zúčastněné týmy značně handicapovalo.

V květnu pak se na hráčích pozitivně podepsaly tréninky, které byly snad i intenzivnější a náročnější než v průběhu sezóny. I díky tomu na přelomu května a června na tradičních jarních turnajích, které pořádá náš klub pro děti z I. stupně základních škol Klatovska, dominovaly týmy, ve kterých hráli chlapci z naší přípravky a z U11. Vyvrcholení přišlo v kvalifikačním finále o postup do jr.NBA, kde si v konkurenci školních týmů z Písku, Domažlic, Mrákova, Plzně a dvou týmu z Kaplice, vybojovaly postup ZŠ Švihov a ZŠ Plánická Klatovy, tedy dva týmy s bohatým zastoupením chlapců z naší klubové přípravky.

Do Strakonic, na turnaj pořádaný u příležitosti narozenin zakladatele strakonického vrcholového ženského basketbalu, neodjížděl náš tým  v roli favorita. Kluci zklamali v úvodním utkání s Pískem. kdy se jim vymstila nekoncentrovanost, která vedla k řadě zbytečných ztrát a především pak k neskutečnému množství neproměněných dvojtaktů. I když spravedlnost bývá často slepá, tentokrát tomu tak nebylo. Kluci v ostatních utkáních své soupeře přehráli vysokým bodovým rozdílem a protože ani Písek se nevyhnul slabší chvilce a prohrál s chlapci ze Strakonic, slavili jsme nakonec vítězství v turnaji my !

A i když červen není již nijak „basketbalem nabitý měsíc“, ještě nás čekal tradiční turnaj pro přípravky pořádaný BK Jiskra Domažlice.  Trenér Ing.Svojanovský: „Ještě než jsme do Domažlic odjeli, už jsme měli na kontě jedno velké vítězství. Připsali si ho rodiče našich kluků svojí vstřícností a pochopením pro zájem svých synů. Chápu, že není jednoduché a lehké „obětovat“ dvě po sobě jdoucí slunečné soboty. Přesto ale z 13 chlapců, kteří vybojovali 2.6. vítězství ve Strakonicích, jelo do Domažlic o týden později 11, které doplnili dva další, kteří ve Strakonicích nebyli. Proto patří velký dík rodičům, věřím, že jsme jim svými výkony udělali radost.“

Dvě skupiny po třech týmech. V první favorizovaná Plzeň, „A“ tým domácích a také SKB Rokycany. Ve druhé „B“ tým domácích a naši dobře známí z BK Mariánské Lázně. A pochopitelně i my. Hrálo se současně ve dvou tělocvičnách a tak měl turnaj tempo i spád.

BK KLATOVY – BK JISKRA DOMAŽLICE „B“   58 : 16

Utkání bylo doslova a do písmene ideální a příkladné pro všechny, kteří se starají o přípravu nejmenších basketbalistů. Na naší straně sice jednoznačná převaha díky technické i herní vyspělosti několika již zkušenějších hráčů, na straně druhé však poměrně hodně minut pro hráče, kterým stačí pouze prsty na rukou k tomu, aby spočítali v kolika utkáních již hráli. Znovu v krátké době dostali šanci ukázat svůj progres nováčci Prošek, Veselský, stejně jako hráči, kteří „potáhnou přípravku“ i v příštím roce – Janča, Pavelec, Kmetek, Šnejdar i nejmenší hráč turnaje Honzík Šlof. A stejnou příležitost dostali i hráči a hráčky z rezervy domácí Jiskry.

BK KLATOVY – BK MARIÁNSKÉ LÁZNĚ  30 : 15

Ponechme stranou úvahy o věku některých hráčů z týmu M.Lázní. Tyto turnaje jsou příležitostí k získání zápasových zkušeností a je chvályhodné, jakým způsobem v M.Lázních obnovili činnost basketbalového klubu a s jakým nadšením se věnují náboru dětí a jejich basketbalovému zdokonalování. S tímto soupeřem jsme se střetli poprvé na turnaji u nás v Klatovech loni na podzim, pak i na Vánočním turnaji v Plzni a také  na nedávném turnaji u nich doma. Věděli jsme tedy, že jdeme do boje, který mnohé z našich hráčů bude bolet neboť rychlí a zdravě agresivní hráči M.Lázní mají velký tlak na míč a jsou i dostatečně tvrdí i když většinou až za hranice pravidel. Trvalo nám sice celých 8 minut, než jsme si na jejich herní styl zvykli, po oboustranné výměně pětek však již nebylo co řešit. Ve druhé půli jsme již dokázali předcházet ztrátám po zbytečném driblinku a zvýraznili jsme i rozdíl ve skóre. Jen díky „omylu“ zapisovatele nebyl výsledek 38:15.

 

Protože je těžké u začínajících týmů stanovit „výkonnostní nasazení“, velice prozíravě a spravedlivě zařadili pořadatelé z domažlické Jiskry, po skončení utkání ve skupinách, tzv. „utkání křížem“, ve kterých se o postup do finále střetl vítěz skupiny A (Plzeň) s druhým týmem ze skupiny „B“ (M.Lázně) a vítěz skupiny B (my) s druhým ze skupiny A (Domažlice A). A hned první semifinále přineslo velké překvapení v podobě vítězství týmu Mariánských Lázní nad Lokomotivou Plzeň.

BK KLATOVY – BK JISKRA DOMAŽLICE „A“  42 : 14

Druhé semifinále přineslo pohledný basketbal. Více se hrálo a méně faulovalo. Už v první půli se na hřiště na naší straně dostalo všech 13 hráčů. Velice zajímavá pak byla závěrečná cca 6 minutovka, kdy na naší straně bojovali hráči narození v roce 2009 a mladší. A kluci ukázali, že se o budoucnost basketbalu v Klatovech bát nemusíme, tedy pokud se někteří nedají zlákat tak smysluplnými a hlavně perspektivními sporty, kterým se pak budou věnovat po celý zbytek života (asi tak do 18 let), jako je parkur, karate apd.

FINÁLE :   BK KLATOVY – BK MARIÁNSKÉ LÁZNĚ  29 : 12

Poučeni z prvního utkání jsme tentokrát již od začátku důsledněji bránili, nutili soupeře ke ztrátám a po zisku míče jsme většinou zakončovali z rychlých protiútoků. V 10 minutě jsme vedli 16:2 a tak mohli do finále zasáhnout i nováčci, pro které byly souboje s dravými hráči M.Lázní velkou školou. Ve druhé půli se ještě na začátku náš soupeř pokusil o zvrat, 5bodová šňůra na naší straně ale vrátila vývoj utkání do kolejí, které směřovaly k našemu jednoznačnému vítězství. Na něm se svou účastí ve hře podepsalo všech 13 hráčů.

 

Konečné pořadí turnaje

  1. 1. BK KLATOVY
  2. BK Mariánské Lázně
  3. BK Jiskra Domažlice A
  4. BK Lokomotiva Plzeň
  5. BK Jiskra Domažlice B
  6. SKB Rokycany

 

MVP turnaje (nejužitečnější hráč)

Jan Kodyš /BK Klatovy/

All stars turnaje (nejlepší pětka turnaje)

Sedláček (M.Lázně), Pernica (Domažlice B), Nový (Domažlice A), Cápal (Plzeň),  Josef Šlof (BK Klatovy)

 

Pár slov trenéra na závěr: „Čekal jsem sice tradiční finálový souboj s Loko Plzeň, ten se bohužel nekonal neboť trenér Lokomotivy zdaleka neměl kompletní tým. Oba zápasy s M.Lázněmi byly pro naše hráče poučné, tvrdost spojená s fauly a agresivní obrana, to je to, co je čeká a s čím se budou muset vyrovnávat v blízké budoucnosti. Myslím, že poslední období jen potvrdilo, že jsme ve snaze o budování jednoročníkových týmů na správné cestě. Věřím, že právě ročník 2008 by mohl být po létech prvním takovým týmem. Máme tedy za sebou vítěznou tečku za úspěšnou sezónou. Laťku jsme postavili hodně vysoko. To zavazuje. Teď si kluci od basketbalu až do srpna odpočinou, většina pak absolvuje v druhé polovině srpna týmové soustředění, kde za týden uděláme tolik práce, co v sezóně za měsíc. Systém „Těžko na cvičišti, lehce na bojišti“ začíná klukům díky úspěchům na turnajích jít k duhu.“


Kalendář akcí

<březen 2019>
PoÚtStČtSoNe
    12
(5)
3
(6)
4
56789
(6)
10
(4)
111213141516
(7)
17
(2)
18
1920212223
(5)
24
(5)
252627282930
(5)
31
(3)
       

Poslední výsledky

17.3.2019
BA Sparta - U15 M84:91
U19 Ž - Basket Slovanka B77:72
16.3.2019
BK Kladno - U15 M58:114
Thermia KV - U13 M25:76
Thermia KV - U13 M30:114
BK Jiskra Domažlice - U1145:96
U11 - BK Lokomotiva Plzeň33:60
U19 Ž - Slovan Litoměřice60:53
Muži B - BK Jiskra Domažlice64:93
10.3.2019
Muži - Slavoj BK Litoměřice "B"83:54
Sokol Vyšehrad - U17 M76:88
Sokol Písek - U14 M97:57
Basket Slovanka B - U14 Ž43:77
9.3.2019
Muži - Sluneta USK Ústí n.L.63:84

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice PharmDr. Anna Hánová - Lékárna Nepomuk Kartáčovna Koloveč Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace