Ostrava, Děčín, Pardubice, USK a ….. Klatovy !

Jindřich Svojanovský, 16.9.2018

Pátý tým z TYGR CUPu 2018, BK Klatovy.Zleva klečí: Melka, Kavka, Petrovický M., Pavelec, Kodyš, Šnejdar. Horní řada zleva: trenér Ing.Svojanovský, Žák, Spielvogel, Veselský, Zub a Šlof Josef.

Bez jakékoli konkurence nejlépe obsazený turnaj pro kategorii chlapců U12 v ČR v tomto roce připravili pořadatelé z Basketbalové školy pražských tygrů ve své hale v Praze – Jenči. Z Ostravy přijeli jarní vítězové NF, nechyběli ani jejich soupeři z finále hráči USK. Chyběly sice bronzové Svitavy, byl zde ale náš tým ze 4.místa na NF, také páté Pardubice a šestý Děčín. Tedy 5 týmů z první šestky NF 2018. Ty doplnily týmy, které tradičně patří ke špičce v Praze  tzn. Sparta a domácí BŠ Tygři. A osmičku účastníků uzavřel druhý tým Západních Čech BK Lokomotiva Plzeň.

Výsledky našeho týmu:

NH Flames Ostrava 43:23,  BK Synthesia Pardubice 64:37, Basketbalová akademie Sparta 45:36, BŠ Tygři Praha 42:45, BK Lokomotiva Plzeň 24:27.

Trenér Ing.Svojanovský: „S kádrem, ve kterém chybí někteří hráči z jarní sestavy pro NF jsme neodjížděli do Prahy s nějakým nezdravým optimismem. S mistry ČR 2018 jsme ale neodehráli špatné utkání, výšková ale i herní převaha soupeře ale byla značná a jak se později i ukázalo, ostravští hráči prošli turnajem s vysokými vítězstvími až ke konečnému vítězství. Ve druhém, pátečním utkání nás čekaly Pardubice. V tomto utkání totálně vyhořela naše úvodní pětka, která „své dvě třetiny“ prohrála 38:12. Naopak druhá pětice svedla se svými soupeři velice vyrovnaný souboj a její účet byl 25:26. Poslední utkání ve skupině jsme hráli v sobotu dopoledne s pražskou Spartou. Po pátku jsme udělali drobnou změnu ve složení obou pětic. To sice našemu výkonu prospělo, lépe jsme bránili, na straně druhé jsme se ale dopustili neuvěřitelných chyb právě v činnostech, kterým jsme při tréninku věnovali v posledních dnech opravdu hodně času. Vítězství Sparty o 9 bodů bylo zcela zasloužené, troufnul bych si říci. Že jsme jim min.20 bodů věnovali svou nekoncentrovaností, ze které pak vyústily školácké ztráty míče, které soupeř také trestal jednoduchými koši.  Poslední místo ve skupině nám do další fáze turnaje přisoudilo třetí tým ze skupiny A, domácí Tygry. Ti měli za sebou vysoké porážky s USK a s Děčínem, dokázali ale zvítězit nad Plzní. Začali jsme, bohužel, tradičně. Jediný hráč soupeře nám  nastřílel 10 bodů ze 14, když my jsme kontrovali body 9. Bylo znát, že chybí lídr první pětky Pepa Šlof, kterého bolel kotník. Druhá naše pětka ale vlétla na druhou pětku Tygrů jako  smršť a nutila domácí k chybám. S každým úspěšným zakončením útoku rostlo sebevědomí našich hráčů a kluci otočili z 9:14 na 30:19 v poločase. Domácím ale stačila opět další čtvrtina a dalších 13 bodů z 18 jejich lídra otočilo vedení znovu ve prospěch domácích … 37:36. Faktem ovšem je, že během této třetí čtvrtiny bylo na hřišti dosti znát, který tým je „domácí“, což vyvolávalo často i nesouhlasné reakce diváků a většinou ani ne klatovských. Tento trend pokračoval i v závěrečné čtvrtině. A když se k tomu přidala opět nedisciplinovanost našich hráčů, kteří zapomněli, že je k vysokému vítězství ve druhé čtvrtině přivedlo právě důsledné plnění taktických pokynů, schylovalo se nakonec k velkému dramatu. Z něj jsme nakonec vyšli vítězně a čekal nás tedy nedělní souboj o 5.místo. Do něj se zcela po zásluze probojovala Lokomotiva Plzeň. Která přehrála Spartu o 6 bodů. A jakoby vítězství nad Tygry klukům stačilo, začali vlažně bez nasazení v obraně (jen Melka měl 4 fauly, ostatní 0 !!??) a  bojácně v útoku, což vedlo k neproměňování i těch nejvyloženějších příležitostí. Plzeň naopak hrála velice disciplinovaně, dobře bránila a tak po prvním dějství vedla zaslouženě 9:3. Ve druhé čtvrtině vzrostlo její vedení na 13:5, závěr prvního poločasu ale patřil nám a tak v poločase bylo skóre 13:10 pro Lokomotivu. Naší první pětce se sice podařilo skóre srovnat a jít i do vedení 17:16 a to i přesto, že postrádala Jardu Melku, kterého nahradil Pavelec. V  závěrečné minutě jsme ale udělali tři velké hrubky, které soupeř potrestal 6 body (!!!), když předtím nastřílel jen 5 bodů za 9 minut. Na začátku poslední části hry soupeř zvýšil na 24:17 a zdálo se, že je rozhodnuto. Nasazením Melky do sestavy, kde nahradil začínajícího Veselského, se ale výrazně zpevnila naše obrana a v následujících 9 minutách  jsme již soupeři nedovolili skórovat. Naopak 10 body v řadě jsme otočili na závěrečných 27:24, což znamenalo zisk zcela nečekaného 5.místa. A to je, s ohledem na aktuální situaci , kdy tým doplňujeme třeba i začátečníky a hodně si vypomáháme hráči o rok i dva mladšími, i potěšitelný výsledek.“

Závěrečné pořadí týmu v Tygr Cupu:

  1. NH Flames Ostrava
  2. BK Děčín
  3. BK Synthesia Pardubice
  4. USK Praha
  5. BK Klatovy
  6. BK Lokomotiva Plzeň
  7. BŠ Tygři Praha
  8. BA Sparta Praha

První 4 týmy jen potvrdily, že i mezi kluby Kooperativa NBL (ale ne u všech) nezůstává péče o mládež a výchovu vlastních odchovanců jen deklarací na papíru. Děčínská basketbalová legenda a loni ještě kapitán BK Děčín Jakub Houška na pozici trenéra chlapců U12, stejně jako Marian Přibyl na lavičce USK jsou toho důkazem. A je potěšitelné, že hned za tyto „superkluby“ se zařadil náš tým a jako Západočechy nás může těšit, že i náš rival z Plzně. Škoda jen, že takových turnajových konfrontací není během sezóny více. Ve většině krajů, snad s výjimkou Prahy, jsou pouze dva max. tři týmy slušné úrovně a tedy tak kvalitních utkání, jaké měli účastníci Tygr Cupu možnost od pátku do neděle sehrát, je od října do března jen minimum. Takto se nám noví Satoranští, Veselí, Bohačíkové nebo Balvínové budou hledat jen obtížně.


Kalendář akcí

<březen 2019>
PoÚtStČtSoNe
    12
(5)
3
(6)
4
56789
(6)
10
(4)
111213141516
(7)
17
(2)
18
1920212223
(5)
24
(5)
252627282930
(5)
31
(3)
       

Poslední výsledky

17.3.2019
BA Sparta - U15 M84:91
U19 Ž - Basket Slovanka B77:72
16.3.2019
BK Kladno - U15 M58:114
Thermia KV - U13 M25:76
Thermia KV - U13 M30:114
BK Jiskra Domažlice - U1145:96
U11 - BK Lokomotiva Plzeň33:60
U19 Ž - Slovan Litoměřice60:53
Muži B - BK Jiskra Domažlice64:93
10.3.2019
Muži - Slavoj BK Litoměřice "B"83:54
Sokol Vyšehrad - U17 M76:88
Sokol Písek - U14 M97:57
Basket Slovanka B - U14 Ž43:77
9.3.2019
Muži - Sluneta USK Ústí n.L.63:84

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice PharmDr. Anna Hánová - Lékárna Nepomuk Kartáčovna Koloveč Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace