Londýn, Satoranský, NBA a nadšený Petr Žák !

Jindřich Svojanovský, 21.1.2019

Petr Žák, MVP jr.NBA ČR 2018, v londýnské O2 aréně.

Historický úspěch ZŠ Švihov, která zvítězila v celostátní juniorské NBA, když ve Final Four v přímém přenosu TV Nova Sport převálcovala své finálové soupeře z Brandýsa n.L. rozdílem takřka 40 bodů jistě ještě bude i na našich internetových stránkách několikrát citován. Proč také ne, když ve vítězném týmu startovalo ze 16 hned 14 dětí, které pravidelně navštěvují tréninky v našem klubu.

Po interní oslavě v podobě utkání dětí proti rodičům, které proběhlo v předvánočním čase v hale ZŠ, následovalo pozvání starosty Švihova Mgr.Petruse na slavnostní zahájení roku 2019. V rámci něho obdrželi hráčky, hráči, trenér i vedoucí týmu upomínkové plakety, které nechalo město Švihov pro své slavné obyvatele vyrobit. Všichni se společně s dalšími ohodnocenými lidmi ze Švihova zapsali i do městské pamětní knihy.

Od vítězného dne je také známo, že před letními prázdninami vyrazí celý tým na týden do zahraničí, kde kromě jiného i utká s vítězi jr.NBA z jiných zemí. Česká basketbalová federace také nezůstala chladná a i když není hlavním organizátorem jr.NBA, ocenila s přispěním mateřských basketbalových klubů výkony obou MVP celé loňské jr.NBA  a také ty, kteří za celou cestou obou týmů až do finále v hale Na Královce stáli, tedy trenérů.

A tak se ve středu 16.1.2019 opět sešli, jak náš Petr Žák, tak i brandýská Tereza Hájková a oba trenéři na ruzyňském letišti a v doprovodu předsedy ČUS a ČBF JUDr.Jansty a místopředsedy ČBF Zdeňka Břízy k odletu do Londýna, kde je čekal velice zajímavý program, o kterém se jen sní každému malému basketbalistovi.

Londýn všechny přivítal typicky anglicky …. mlhou a deštěm. To však nijak nemohlo pokazit náladu zejména oběma MVP, kteří vstřebávali zážitek z cesty, pro Petra třeba z první cesty letadlem. Spánek v hotelu Hilton všechny účastníky před „velkým dnem“ posílil. A pak přišel asi největší den obou mladých basketbalistů!

Taxik je dovezl do hotelu International na Park Line, kde byl ubytován tým NBA WASHINGTON WIZARDS. Většina hráčů a početného doprovodu v době našeho příchodu právě dojídala snídani a chystala se na předzápasový trénink. Toho využili čeští novináři, aby jak Terezu, tak i Petra vyzpovídali a jak jsme se dozvěděli, už odpoledne letěly rozhovory s oběma MVP éterem ze stanice Radiožurnál. No a netrvalo dlouho a přišel okamžik, na který všichni přítomní čekali. Zpoza rohu se objevil aktuálně jediný český hráč v NBA TOMÁŠ SATORANSKÝ s úsměvem na tváři. A nijak se od doby, kdy startoval v dresu USK Praha nezměnil. S každým se osobně pozdravil, s každým prohodil pár vět a svou hlavní pozornost upřel právě na oba MVP, kterým kdyby někdo ještě před dvěma měsíci řekl, že v lednu poletí do Londýna a setkají se s Tomášem, tak by to považovali za hloupý vtip. Netřeba psát o nezbytném fotografování, více zaujalo, když „Saty“ nabádal Petra k poctivému tréninku, aby se spolu mohli utkat za čas v NBA. Čas ale byl neúprostný a po zodpovězení pár otázek novinářům spěchal už Satoranský do autobusu, který tým Wizards odvezl na trénink do londýnské O2 arény.

Prohlídka centra Londýna přes WestminsterWestminsterským opatstvím, katedrálu, Buckinhamský palác či Tower Bridge to vše ale nemohlo přehlušit zážitek z osobního setkání s Tomášem. Prohlídka skončila, jak jinak než v Mc´Donaldu a pak se šlo již odpočívat.

Večer totiž přišel druhý vrchol v podobě utkání NBA Washington Wizards – New York Knicks, který v nádherné O2 aréně otevřel právě Tomáš Satoranský úspěšnou střelou.  O utkání bylo všude již napsáno mnoho a tak není třeba toto příliš rozvádět. Faktem je, že všech 23 000 diváků bylo přímými účastníky historické události. Myslím, že za celou 72 letou historii NBA by nám možná stačily prsty jedné ruky kdybychom chtěli spočítat, kolik z těch mnoha tisíc utkání rozhodl „technický koš“. A nutné je se také zmínit o tom, že náhoda tomu chtěla, že právě ZŠ Švihov a ZŠ Brandýs n.L. reprezentovaly ve finále jr.NBA ČR 2018 stejné týmy jako se střetly před zraky obou MVP v londýnské O2 aréně. Na rozdíl od ČR tentokrát zvítězil Washington.

Pokud by se někdo domníval, že zážitky z tohoto dne, pro Petra asi jednoho z „do smrti nezapomenutelných“ nedovolili hráči týmu U12 BK Klatovy usnout, pak se hluboce plete. Petr usnul dřív, než mu hlava dolehla na polštář.

Let zpět domů dal příležitost,, díky pěknému počasí , vidět krásně La Manche i pobřeží Francie a nakonec i díky větru, když letadlo British Airways muselo nalétat na letiště v Praze z východu, si prohlédnout i Prahu z ptačí perspektivy.  A když hned u východu z příletového prostoru čekali Petrovi rodiče a obě sestřičky, byla to ta nejkrásnější tečka za nezapomenutelnými třemi dny.

Rád bych na samý závěr napsal, že právě „příběh Petra“, který se svou pílí, nadšením, poctivým přístupem k tréninkům a plněním taktických pokynů při utkáních, je příkladem pro ostatní mladé basketbalisty našeho klubu a naplněním hesla, že „Jen poctivá práce přináší koláče“. Dnes to byl Petr,  zítra či pozítří to může být Jirka za rok František nebo někdo jiný. Kluci trénujte a určitě něco podobného potká i vás!

Níže fotogalerie.


Kalendář akcí

<říjen 2019>
PoÚtStČtSoNe
 12345
(5)
6
(6)
7891011
(1)
12
(7)
13
(4)
14
(2)
1516171819
(5)
20
(3)
212223242526
(11)
27
(2)
28293031   

Poslední výsledky

13.10.2019
U15 M - Jižní supi78:61
U19 Ž - BKj. Kralupy n.V.78:73
12.10.2019
U19 M - TJ Klášterec nad Ohří94:38
U15 M - Sokol Pražský94:61
U13 M - Thermia KV (MS)64:11
U13 M - Thermia KV (MS)88:24
U19 Ž - Sokol Kladno87:44
BK Loko K. Vary "B - U13 Ž8:96
BK Loko K. Vary "B - U13 Ž6:98
11.10.2019
BK Klatovy "B" - U19 M70:98
Muži B - BK Klatovy U1970:98
6.10.2019
Muži - Wolves Radotín77:74
U17 M - Kondoři Liberec38:95
U14 M - BA Sparta Praha37:97

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace