Vzorná reprezentace BK Klatovy! To byl ale turnaj!

Jindřich Svojanovský, 9.6.2019

O víkendu vybojovali U10 =  nejmladší chlapci našeho klubu, vynikající 5.místo v konkurenci dalších 15 týmů na největším turnaji v ČR pořádaném v průběhu roku, na MINI TYGR CUPU 2019 !!! Ten je takovým neoficiálním Národním finále pro kategorii U10.

Ze 6 utkání 4krát zvítězili (Tigers České Budějovice, Sokol Pražský, BŠ Tygři Praha /dívky/ a Aspiration Moskva) a podlehli jen ve skupině pozdějšímu finalistovi BK Děčín a ve čtvrtfinále pozdějšímu vítězi BK NH Ostrava (po velkém boji).

Sledujte náš web, brzy zde zveřejníme podrobnější informace, výsledky a také fotografie.

AKUALIZACE:

TO BYL ALE TURNAJ !!!

Jak již bylo zde na klubovém webu avizováno, nově se tvořící tým nejmladších minižáků, kteří budou náš klub od podzimu reprezentovat v Krajském přeboru v kategorii U11, čekala o víkendu největší akce, která je v ČR  pro 10leté a mladší kluky organizována.  MINI TYGR CUP, který již několik let pořádá velice agilní BŠ Tygři Praha získává rok co rok na popularitě a lze očekávat, že v budoucnosti nebude nijak lehké se zařadit mezi účastníky.

Těch bylo v tom letošním ročníku celkem 16 a to včetně kluků z 2000 km vzdálené Moskvy. Pořadatelé si jistě dali velkou práci s rozdělením jednotlivých týmů do 4 skupin tak, aby se nestalo, že se v jedné skupině objeví společně ty nejsilnější týmy a tak, chtě nechtě, na jednoho či dva zbude „černý Petr“ v podobě dalších již neatraktivních zápasů o 9 až 16 místo.  Ale při 4 skupinách nakonec  přece jen dochází k tomu, že třeba již po čtvrtfinále není mezi posledními 4 tým, který by tam třeba výkonnostně patřil. Ale i tak krutý bývá sport.

Naše cesta turnajem

Do turnaje jsme vstupovali utkáním proti týmu Tigers České Budějovice. V soubojích s tímto klubem nikdy nevíte předem, jaká „síla“ proti vám nastoupí.  Faktem je, že v tomto klubu vyrostla řada skvělých basketbalistů, bez kterých by třeba Sršni z Písku jen těžko získávali ligové vavříny. Utkání bodově otevřel překvapivě Viktor Kolacki, který je společně s Honzou Krajzingrem nováčkem a jejich počty účastí na trénincích jsou jen zlomkem toho, co mají natrénováno ostatní. Když z kluků po získání dvojciferného vedení spadla nervozita, předváděli docela pěkný basketbal.

BK KLATOVY U chlapci  -  BK Tigers České Budějovice 56 : 13

Ve druhém utkání skupiny nás čekal tým z Děčína, který byl společně s NH Ostrava považován za jednoho z kandidátů na konečné vítězství v turnaji. Souboje našich mládežnických týmů s Děčínem se staly v posledních dvou letech velice prestižní a kluci ze severu Čech jsou stále proti Klatovům velice silně motivováni od NF U11 2018 v H.Králové, kde jsme ve čtvrtfinále překvapivě vyřadili. V tomto utkání se naši hráči přesvědčili, že pokud nerespektují taktiku, klesají jejich šance na vítězství prakticky na nulu. Po prohraném rozskoku jsme se na soupeřovu polovinu dostali až za stavu 8:0 pro soupeře.  A důvodem byl především fakt, že z autu nevyhazoval hráč k tomu určený, ale ten, který se měl uvolňovat a vyvést míč na soupeřovu polovinu. Sice se nám díky dobré hře ve druhé čtvrtině podařilo dostat skóre na 15:12, ve třetí čtvrtině ale naše pětice opět propadla v obraně a vedení soupeře se vyšplhalo na 28:16. V závěrečné čtvrtině si již naši soupeři vedení legendou děčínského basketbalu, bývalým reprezentantem ČR Jakubem Houškou, náskok pohlídali.

BK KLATOVY U chlapci  -  BK Děčín 22 : 37

Krátce po tomto utkání jsme nastupovali k utkání, které mělo rozhodnout o tom, zda pro nás bude účast na turnaji úspěšná nebo neúspěšná. Vítězství znamenalo cestu do čtvrtfinále, tedy do skupiny nejlepších 8 týmů, porážka pak pád do bojů o 9 – 16.místo.  A kluci jakoby si to neuvědomovali, nastoupili s bázní a nadšeně bojující Sokoli i přes své technické nedostatky vyhráli první čtvrtinu 5:0!!!

Naše pětka opět tápala v obraně, kluci sólovali a to vedlo ke ztrátám. Trenér: „Vůbec jsem kluky nepoznával.“ Ve druhé čtvrtině jsme sice nedovolili soupeři vstřelit koš, sami jsme však byli úspěšní jen 2krát a tak v poločase muselo přijít „mytí hlav“.  I když v prvních minutách třetí čtvrtky opět soupeř zvýšil na 9:6, závěr čtvrtiny jsme konečně začali hrát tak, jak jsme se na trénincích připravovali, otočili jsme skóre na 12:9 a když v závěrečné čtvrtině jsme opět nedovolili soupeři skórovat a naopak jsme byli v útoku úspěšní, bylo jasné, že už vítězství nepustíme.

BK KLATOVY U chlapci  -  Sokol Pražský  25:12

Druhé místo ve skupině nám ale, bohužel, určilo pro čtvrtfinále několikanásobné vítěze Mini Tygr Cupu, a hlavního favority tým NH Ostrava. Kluci z Ostravy nenašli ve své skupině soupeře a všechny tři své zápasy vysoko vyhráli. Začátek utkání pro nás nevypadal dobře, soupeř vedl poměrně brzo 6:0. Pak se však prosadil Kryštof Kotáb a svůj koš s faulem ještě pečetil úspěšným trestným hodem. A když po dalších minutách, kdy na hřišti kralovaly obrany, zakončil svůj únik Lukáš Petrovický, rázem byl stav pouze 6:5 pro Ostravu a soupeř “lehce znervózněl“. Sice po hrubce v naší obraně vyhrál první čtvrtinu 8:5, nebylo to ale zdaleka o 20, jak se očekávalo. No a když se „pochlapila“  naše druhá pětka, kde se ke skvělému výkonu, který ho pak přivedl i do All Stars turnaje, rozehrál Filip Šnejdar, vyhráli jsme druhou čtvrtinu 11:9 a tedy Ostrava v poločase vedla jen o pouhý bod !!!

A  na začátku druhé půle to již neplatilo, po koši Lukáše Petrovického jsme šli do vedení my! Zkušenosti i fakt, že někteří hráči soupeře byli členy týmu, který na NF U11 zdolal ve finále Loko Plzeň, se ale musely projevit i když díky výkonu našich hráčů se šlo do závěrečného dějství za stavu 27:23 pro NH. Šnejdar otevřel košem čtvrtou čtvrtinu (27:25 z pohledu soupeře) a dlouhých 5 minut se vedení NH měnilo ze 2 na 4 a zase na 2. Když se však do hry vložil ostravský hráč č.18, který z 23 nastřílených bodů ve IV.čtvrtině zaznamenal celých 18, byl náš osud naplněn. Prohra nás nemusí mrzet, výsledek mohl být ještě více příznivější, dostali jsme však v závěru koš v okamžiku, kdy dal rozhodčí míč do hry i přesto, že jeden z našich hráčů ležel na zemi po předchozím neodpískaném faulu při doskoku.  Omluva rozhodčího se zdůvodněním, že „stejně už o nic nešlo“ je trošku „mimo mísu“. Stálo nás to 4 body a je opravdu rozdíl prohrát s pozdějším vítězem (finále s Děčínem 47:24) spravedlivě 39:46 a nebo nespravedlivě 39:50.  Těšit nás ale nakonec mohou slova trenérky NH Mgr.Turčekové: „Váš tým nás opravdu neskutečně potrápil. Byl to pro nás nejtěžší zápas celého turnaje a skládám poklonu před vašimi hráči z nichž mnozí ještě patří do U9 či dokonce U8“. Podobně se vyjádřil i Marek Stuchlý, mnohonásobný mistr ČR v basketbalu s týmem BK Opava a medailista z BK Prostějov, mnohonásobný reprezentant ČR.  Děkujeme, věříme, že to bude naše kluky i rodiče motivovat.

BK KLATOVY U chlapci  -  BK NH Flames Ostrava  oficiálně 39 : 50

Sobotní program jsme tedy naplnili 2 vítězstvími a 2 porážkami. Čekala nás cesta domů do Klatov, nedělní brzké vstávání (odjezd z Klatov v 6,30) a v Radotíně pak v 9,00 souboj s domácím týmem děvčat.  Hrát na jakémkoli turnaji s domácím týmem není žádný med. I proto se trenér spolu s rodiči snažil kluky patřičně bojovně naladit a hlavně je přimět k tomu, aby jako s Ostravou na hřišti každý plnil taktické pokyny, které dostal. A i když kluci nastoupili opravdu soustředění, nezabránili tomu, aby Tygřice nešly do vedení 2:0.  Pak však již přesně do koše stříleli jen oni a první čtvrtinu jsme vyhráli 8:2 a druhou, i když opět daly první koš dívky, 11:2. Druhý poločas již byl jen formalitou a kluci si s chutí zahráli. Postoupili jsem do utkání o 5.místo.

BK KLATOVY U chlapci  -  BŠ Tygři Praha dívky  45 : 6


A souboj o 5.místo nebyl jen tak nějaký. Čekal nás jediný zahraniční účastník turnaje z Moskvy !!!

Ještě dříve, než se začalo jsme byli varováni před velice nekorektní hrou moskevských kluků v obraně. Tvrdost sice k basketbalu sice svým způsobem patří, je na rozhodčích, jak na začátku utkání nastaví laťku. Hlasy trenérů, kteří se s ruským týmem, ale mluvily o záludnostech, strkání do hráčů oběma rukama, ohánění se lokty a také častých obranných zákrocích, které nesměřují na míč ale na obličej. Trenér: „V Rusku se hraje opravdu tvrději. Mnohokrát jsem proti Rusům hrál na Mistrovstvích Evropy či světa veteránů a vždy to dost bolelo. Ale nějaké záludnosti apd. by se daly za celou tu dobu spočítat na prstech jedné ruky. Kluky jsem sice varoval, ale to, co přišlo jsem ale opravdu nečekal.“ Než některý z našich hráčů předribloval na soupeřovu polovinu byl aspoň 2krát faulován. Co se dělo pod košem při doskoku nebo při dvojtaktech našich hráčů, to bylo o zdraví.  Zejména i proto, že rozhodčí jednak logicky nemohla pískat každý faul neboť by soupeři nedohráli ani čtvrtinu, jednak také proto, že odmítala pískat soupeři obranné vteřiny z důvodu, že „to v Rusku neznají“.  Až když vzala rozhodčí na vědomí, že v případě, že nebudou pískány obranné vteřiny, nebude náš tým v utkání pokračovat, byli moskevští trenéři upozorněni, že nesmí hrát zónovou obranu. Trvalo to sice jen pár minut, co soupeř skutečně bránil osobně, rozhodlo to ale utkání neboť naši hráči již nenaráželi pod soupeřovým košem na 2 i 3 obránce stojící pod košem, své šance proměňovali a protože jsme velice poctivě bránili, naše vedení rychle narůstalo. Když se pak Moskvané vrátili k zóně, bylo rozhodnuto. Ale i tak bylo málem předčasně ukončeno, když Kryštofa Kotába zachránily od vážného zranění jen velké otevřené dveře, kterými měl možnost prolétnout, když šel zakončoval dvojtaktem rychlý protiútok a byl zezadu doslova odmrštěn obráncem směrem ke zdi za koncovou čarou. To už se zvedla bouřlivá reakce diváků nejen z řad našich fanoušků a moskevští trenéři museli svému hráči hlasitě vysvětlit, že to, co provedl je nepřístupné. Ano, za to se v basketbalu vylučuje. Zde jen faul a 2 TH. Trenér: „Popsaný faul byl výsledkem tolerance a neodpískaných faulů. Když pak o minutu dvě později byl stržen zezadu za krk k zemi při dvojtaktu Filip Šnejdar museli zasáhnout už i pořadatelé s pomocí Kuby Houšky. Máme tento faul, rovněž zralý na vyloučení, i dokumentovaný ve fotogalerii. Jsem rád, že si rozhodčí uvědomila, že „s jídlem roste chuť“ a opravdu hrozí třeba i vážné zranění, které by např. při prstu obránce hluboko v oku útočníka, mohlo dotyčného poznamenat na celý život. Začala skutečně pískat podle pravidel a na hřišti i v hledišti zavládl klid.“ Utkání dovedlo naše družstvo k vítězství 26:10 a tím jsme získali 5.místo i přesvědčení, že bychom mohli být vyrovnaným soupeřům týmu domácích chlapců i  týmu NH Poruba, kteří se spolu utkali o 3.místo.

BK KLATOVY U chlapci  -  Aspiration Moskva 26 : 10


Trenér Svojanovský: „Budu stručný. Skvělý turnaj, který nás prověřil podstatně víc, než jsme čekali. Ukázalo se, že i přes nekonečné opakování jedné a té samé věci , nelze spoléhat na to, že to náš hráč svázaný nervozitou na straně jedné a snahou dát koš na straně druhé, udělá jak má. Někteří hráči mě příjemně překvapili a cítím, že je právě utkání výkonnostně zvedá. Naopak z výkonu některých jsem mírně rozčarován neboť právě fakt, že hrají proti cizím hráčům, jim sráží výkon na polovinu toho, co jsou schopni předvést na tréninku. Více si nechám až na celkové hodnocení stavu přípravy po sobotním turnaji v Domažlicích“.

Poděkování rodičům za svělé povzbuzování během turnaje a pánům Tomanovi, Krajzingrovi a Šnejdarovi i díky za fotografie, které nám naši účast na Mini Tygr Cupu budou připomínat.


Kalendář akcí

<červenec 2020>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace