Byl to skvělý basketbal !

Jindřich Svojanovský, 30.11.2019

Tři významní aktéři utkání ... č.22 domácí Filip Šnejdar, č.11 kapitán hostů David Kozel a rozhodčí Jan Karásek.

Tak i letos zůstalo u tradice. K prvnímu vzájemnému utkání této sezóny nastoupila Lokomotiva „tradičně“ v nových dresech. V tradičních dresech jsme nastoupili i my a ….. světe div se, tradičně jsme první vzájemný duel vyhráli !!!! Prostě jsme všichni v první adventní víkend ctili tradici.

Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že naším soupeřem nebyl nikdo jiný než držitelé stříbrných medailí z Národního finále v Ostravě na konci letošního dubna. Tedy teoreticky druhý nejlepší tým ČR, prakticky ale možná i první neboť jak se můžete dočíst zde:

https://www.bkloko-plzen.cz/news/1734/730/kdyz-je-tym-vice-nez-jedinec/, v září na „stínovém Mistrovství ČR“, které pořádá BŠ Tygři Praha, kam jsme se sice přihlásili ale nakonec dostaly přednost jiné týmy, turnaj suveréjně kluci z Lokomotivy vyhráli. A netřeba tedy dodávat, že do Klatov přijeli v roli favorita. V tabulce KP byli sice oba soupeři bez porážky, Lokomotiva ale po 6 utkáních měla skóre  710 : 183 a náš tým „jen“ 694 : 188 a proto také se plzeňský tým slunil na prvním místě tabulky.

A hostům možná i proto patřil úvod prvního zápasu, kdy se zdálo, že našemu týmu hrozí šílený výprask. Než jsme se totiž dostali poprvé na soupeřovu polovinu, měla již Lokomotiva na svém kontě 8 bodů a asi 6 útočných doskoků. „Brát si oddechový čas po zhruba 70 vteřinách nebývá tak časté. Kluci už při rozcvičování působili jako zmoklé slepice a bojovné srdíčko jim spadlo hluboko do trenek. Vše, s čím jsme do utkání šli, bylo zapomenuto dřív, než hráči došli k úvodnímu rozskoku“ glosuje trenér Svojanovský. Nezbývalo než zatnout zuby, začít plnit taktické pokyny a hlavně se přestat soupeře bát! A naštěstí se to povedlo. Vstupní pětka se chytila a od druhé minuty již hrála se soupeři vyrovnanou partii. Druhá čtvrtina byl velký souboj, ve kterém moc míčů košem nepropadlo. Svědčí o tom výsledek 5:6 a my jsme jen mohli litovat minimálně 6 neproměněných jasných šancí.

Ve třetí čtvrtině se již naše pětice zaskočit nenechala i přesto, že v ní bojovali hned 3 hráči z U11 = Kinský, Pavelec a Kmetek. Za celých 6 minut povolila soupeři vstřelit jen jeden koš a totálně otočila skóre v náš prospěch … 32:26 a do konce čtvrtiny své vedení udržela na 5 bodech.

Zdaleka však nebylo rozhodnuto ! Když jsme v 6.minutě závěrečné čtvrtiny vedli stále o 5 bodů a bojovalo se jak na palubovce, tak i fanouškovsky v hledišti, malé světýlko vítězství na konci černého tunelu začalo vydávat větší a větší záři. Když jsme pak  2:48 před koncem zvýšili na 41:34, vypadalo to vše víc než báječně. Stačil však diskutabilní faul, po kterém náš náskok hosté o 1 bod snížili, pak podklouznutí Šnejdara a laciný koš pro Lokomotivu a pak po zbytečné ztrátě opět z důvodu nedisciplinovanosti další bod pro hosty z trestných hodů.  Zbývala ještě minuta. Plzeň ubránila a faulován byl Toník Fastner, nejlepší střelec Lokomotivy v dosavadním průběhu Krajského přeboru. Měl možnost přiblížit svůj tým na pouhý jediný bod k našim 41 bodům. Neproměnil, doskočili jsme a dohráli již poslední sekundy na polovině soupeře. Stejně jako ve všech sezónách, ve kterých se tyto dva týmy utkávaly, jsme po prvním utkání slavili vítězství my.

BK KLATOVY – BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  41 : 38 (14:18, 5:6, 14:6, 6:8)

Trenér: „Řekl bych obligátní Sláva vítězům, čest poraženým neboť Plzeň ukázala víc, než jsem očekával. Kolegovi trenéru Plzně Marku Kozlovi, když jsme utkání rozebírali, jsem řekl, že zvítězil šťastnější tým. Jeho názor byl zajímavý. Byl přesvědčen, že vyhrál tým, který se větší herní disciplínou více přiblížil k naplňování pokynů trenéra.“

Druhé utkání, pokud je první více než vyrovnané, bývá vždy ošidné. Pro vítěze je složitější se znovu koncentrovat a své hraje, svým způsobem, i uspokojení z prvního vítězství. Poražený naopak touží porážku oplatit a to mu dává větší motivaci. A přesně tak to i bylo.

Začali jsme sice laciným košem Fandy Kinského, kterého po rozskoku nenašel jeho obránce. Pak však hostující rozehrávač uplatnil svoji rychlost, když jsme ho, zcela v rozporu se zvolenou taktikou, chtěli bránit již u jeho koše. Tradičně nám trvalo 4 minuty, než jsme začali znovu bránit a útočit tak, jak jsme se před utkáním domluvili. Vyrovnat náskok soupeře se nám ale nepodařilo … 14:17. Čekalo se, jak druhé utkání sedne naší druhé pětce. Bohužel namísto kolektivní hry v útoku a zejména pak při obraně klíčových hráčů soupeře však našim hráčům jakoby „došla šťáva“.  Pro příliš individualistický výkon v útoku, který vygeneroval několik ztrát a především pak pro prakticky nulovou obranu stáhl trenér na střídačku jednoho z klíčových hráčů druhé pětice a nahradil ho Lukášem Petrovickým, oporou týmu U10 a, hraje-li zodpovědně, i U11. „Náš tým toto střídání sice oslabilo, trenér by však měl dávat přednost výchovným cílům“ vysvětluje trenér. V poločase 17:26.

Druhý poločas však patřil našemu týmu a po třetí čtvrtině se zdálo, že se bude opakovat vývoj prvního zápasu. Kluci sice někdy až zbytečně komplikovaně, ale nakonec přece jen úspěšně zlikvidovali 9bodový náskok Lokomotivy a tak o všem měla rozhodnout závěrečná osmiminutovka.

Trenér: „Pokud budeme hledat důvody, proč hosté vstoupili do čtvrtí čtvrtiny třemi koši vždy po situaci 1 na 1, když naši obránci prakticky ani nestačili zaregistrovat, že závěrečná část utkání již začala, musíme začít na tréninku, kde této dovednosti kluci věnují tak maximálně 40% zaujetí. Nepomáhají ani tresty v podobě 10 dřepů do výskoku či kliků ani upozornění, že až narazí na zdatného soupeře, nebudou se stačit divit. Dnes se tedy, k naší smůle, dočkali. Stejná písnička je to i s podjezdem pod košem, kde čím více z toho nedávají, tím více to dělajíí. Dnes jsme takto v závěrečných minutách nedali, myslím, tři koše. Ale na to, že i v této pětce jsme měli kromě dvou U12 (Veselský, Melka) také dvě U11 (Šnejdar a Kotáb) a dokonce i Petrovického z U10, tak šlo jen těžko očekávat zázraky“

BK KLATOVY – BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  43 : 46  (14:16, 3:10, 15:7, 11:13)

Trenér: „Možná to bude znít směšně, ale řekl bych, že zvítězil šťastnější tým, tým který se větší herní disciplínou více přiblížil k naplňování pokynů trenéra.“

V závěru je třeba vyslovit absolutorium oběma táborům fanoušků. Je dobré pro basketbal, pro oba kluby i hráče samotné, že mnozí rodiče začínají vnímat, že se dobrý basketbal nehraje „jen“ v Plzni  nebo „jen“ v Klatovech. Úcta k soupeři a uznání jeho kvalit vždy bylo, je a určitě i bude spojeno s gentlemanstvím, které je výsadou těch nejlepších. A ti se při různých příležitostech mnohokrát sejdou v jednom týmu.  Ostatně, jak zaznělo před týdnem z tribuny po utkáních o rok mladších týmů Plzně a Klatov v hale v Plzni „Jen trénujte, makejte, ať máme za 5 let z čeho vybírat pro naši extraligu“.

Škoda, opravdu velká škoda, že náš klub neuspěl ve výběrovém řízení na pořádání NF U12 na začátku května 2020 v Ostravě. S tím, co oba sobotní soupeři předvedli, by tým Plzně obhajující 2.místo i tým Klatov, mohly dojít  hodně daleko.

Níže fotogalerie z utkání.

 

 

 

 


Kalendář akcí

<květen 2020>
PoÚtStČtSoNe
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
       

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace