Dívky i kluci se konečně dočkali !

Jindřich Svojanovský, 14.9.2021
Zimní a jarní turnaje pro žáky 1-3.tříd a 4-5.tříd přivedly k basketbalu řadu dětí. Foto z roku 2016.
Zimní a jarní turnaje pro žáky 1-3.tříd a 4-5.tříd přivedly k basketbalu řadu dětí. Foto z roku 2016.

Myslím, že není třeba dlouze vysvětlovat, že pokud se prakticky rok nechodí do školy, tak logicky nefungují na základních školách sportovní kroužky. Zimou 2020 skončily i naše zimní a jarní turnaje pro děti z I.stupně ZŠ, skončila jr.NBA.  Příliv dětí do sportovních klubů v celé ČR významně poklesl. Tato situace je znát i v basketbalu.

Ve stručnosti lze uvést:

Sdružený krajský přebor nejmladšího minižactva U11, ve kterém startují dívčí, chlapecké i smíšené týmy má v sezóně 2021/2022 jen 6 účastníků … DBaK Plzeň, BBK Plzeň, Loko Plzeň, SKB Rokycany, Slavoj Tachov a BK Klatovy.

KP mladších minižaček U12 .. 4 kluby … DBaK, BK Přeštice (mix mimo soutěž), Grizzlies Plzeň (mix) a BK Klatovy.

KP mladších minižáků U12 … pouze 3 týmy … Loko Plzeň, Rokycany (mix) a BK Klatovy

KP starších minižákyň U13 … pouze 3 týmy … DBaK, Rokycany (mix mimo soutěž), BK Klatovy

KP starších minižáků U13 …… 4 týmy … Loko Plzeň, Jiskra Domažlice, BK Přeštice (mix mimo soutěž) a BK Klatovy

Velice smutná bilance, která nevystavuje vedení ČBF v Plzeňském kraji zrovna dobré vysvědčení. A to nebudu raději psát o výkonnostní úrovni některých týmů i z renomovaných klubů. Stačí se za měsíc podívat na výsledky mnohých utkání a každému musí být jasné, že „je něco shnilého“, ne však ve státě dánském ale jiném.

Proč to vše ale píši a proč svůj pesimistický tón brzy změním v „mírně optimistický“?

To hlavně proto, že to byl náš klub, který několik posledních let volal po změnách systému soutěží. Změnách, které by alespoň částečně zachovaly rozvoj úrovně přípravy budoucích basketbalistů a basketbalistek v klubech, kde je nejen zájem, ale i kvalita práce s mládeží a finanční zázemí.

Zpočátku to sice bylo spíše „házení hrachu“ na léty zkostnatělé vedení českého minibasketbalu o čemž svědčí i úroveň jeho více než 20 let nezměněných webových stránek. Naše návrhy na zřízení Ligy U13 a event. Ligy U12 zůstávaly v šuplících.  A nikdy jsem si nemyslel, že napíši, že „díky covidu“ někteří lidé z vedení ČBF pochopili, že je to s minižákovským basketbalem hodně zlé a že by se mohlo brzo stát, že se nám začnou vyprazdňovat Ligy U14, U15 i U17 a U19.

Otevřeli tedy šuplíky a světlo světa  spatřily NADREGIONÁLNÍ TURNAJE, tedy jakási alternativa našeho návrhu na Ligy U12 a U13 rozšířená ještě na U11. Nadregionální turnaje dostaly své místo i v termínové listině a dají tak těm klubům, které své týmy do projektu přihlásily, možnost konfrontovat  úroveň hry svých týmů se soupeři, se kterými by se prakticky nikdy nestřetly.

A už tu máme i rozlosování prvních turnajů:

KLUCI U11 odstartují v sobotu 2.10. v Českých Budějovicích, kde je kromě utkání s domácími TIGERS čeká i zápas s chlapci TJ TŘEBÍČ.

V sobotu 9.10. pak naši hráči U12 přivítají, pravděpodobně na palubovce haly CMS, soupeře z BK SOKOLOV a BK SOKOL SRŠNI PÍSEK.

Sobota 16.10. pak bude výjezdovým dnem pro naše týmy U13. Dívky čeká cesta do Horních Počernic, kde se střetnou s domácími a také se Slavojem Litoměřice. Chlapci vyrazí do Tábora. Odehrají tam zápasy s domácími Medvědy a pražskými Tygry.

Sláva, ledy se konečně prolomily !