Hattrick v Hradci a také úspěšná premiéra !

Jindřich Svojanovský, 13.9.2021

Tradiční turnaj o pohár primátora Hradce Králové nezná od září 2019 jiné vítěze, než chlapce U12 reprezentující BK Klatovy.

Třetí generace chlapců, tentokrát hráči narození v roce 2010 a mladší, navázali na své předchůdce narozené 2009 (Šnejdar, Pavelec, Kinský, Kotáb, Kmetek …atd.) i kluky nar. 2008 (Šlof Josef, Kodyš, Kavka, Melka …atd.) a podobně jako oni slavili v Hradci Králové cenné vítězství. HATTRICK, tedy tři vítězné účasti po sobě, je důkazem, že náš klub alespoň v mládežnických kategoriích dokázal překonat všechna ta povětšinou nesmyslná a nelogická covidová opatření a dnes sklízí úrodu v podobě

-          prvních a druhých míst i dalších výborných umístěních na Street Plzeň v červnu 2021

-          2.místa starších žáků na Steel Cupu U15 Ostrava 2021

-          1.místa mladších žáků  na TUBANAK U14 v Kyjově

-          3.místa starších minižáků na Steel Cupu U13 Ostrava 2021

-          1.místa mladších minižáků na tradičním Poháru primátora HK

A nakonec i vítězný vstup našich kluků do Ligy U14 na horké půdě v Písku je toho také důkazem. Který basketbalový klub v západních Čechách má srovnatelnou bilanci?

Ale pojďme zpět k U12 neboť kromě tradičního vítězství, které nepřítomný trenér Ing.Svojanovský očekával, byla zaznamenána jedna velice úspěšná premiéra. A ta je neméně důležitá, jako jsou výsledky našich týmů.

Trenér: „Covid, ač si to chceme či nechceme připustit, velice ovlivnil naše životy. Zasáhl i mého kolegu asistenta Mirka Tomana. Jsem rád, že se nám společně podařilo najít řešení, které zachovává možnost kvalitní přípravy všech tří týmů U12, U13 a U14 a je současně i pozitivně perspektivní. S ohledem na význam prvního utkání U14 v Lize a tedy i mé přítomnosti v Písku, se kolega Toman ujal kompletní organizace zabezpečení naší účasti na turnaji v Hradci a spolu s tím i vedení týmu v roli kauče v jednotlivých utkáních. O tom, že se nové role zhostil na výbornou svědčí jak výsledky, tak i spokojenost rodičů, kteří své syny do Hradce doprovázeli. V nadcházející sezóně s ohledem na fakt, že týmy U12 a U14 hrají ve stejné dny, ho tato role čeká ještě mnohokrát. A to je dobré jak pro něj, tak i pro BK Klatovy.“

Zde je pár řádků, které kauč M.Toman k turnaji v Hradci napsal:

BK Klatovy - BK Vysoká 116:10

První zápas se vyvíjel od začátku ve prospěch KT, jednoznačně jsme soupeře přehrávali a nepustili jsme ho do žádných šancí, Dostali jsme pouze 10 bodů z víceméně náhodných akcí. Kluci si se soupeřem snadno poradili, protože Vysoká nestihla bránit naše protiútoky a nacvičené situace. Zahřáli jsme se do zápasového tempa, které jsme museli využít v dalším zápase s Kolínem.

BK Klatovy - BC Kolín 93:22
Výsledek utkání vypadá jednoznačně, nicméně zápas vypadal na oko vyrovnaně. Nastoupili jsme proti úplně jinému soupeři, který měl v týmu hodně šikovných a talentovaných kluků, kteří basket hrát opravdu umějí. Jejich úkol zněl jasně: vlítnout na nás a zatlačit nás do úzkých. My jsme však věděli, že kvalitní obranou, důrazem a šikovností můžeme zápas vyhrát. Zápas byl vyhecovaný,  čelili jsme důzarné a organizované hře Kolína, který se snažil chodit do breaků a těsnou nepříjemnou obranou nám hru rozhodně neulehčoval. Přesto jsme úvodní tlak ustáli. Kluci předvedli trpělivost v obraně a skvělý přechod do útoku a na útočné polovině a pod košem klatovští předvedli spoustu krásně sehraných akcí. Náš tým postupně  převzal otěže zápasu, soupeře jsme zlomili vynikající kondicí našich hráčů. Kolínští hráči nás v průběhu zápasu přestávali "stíhat".

BK Klatovy - BK Královští sokoli 120:10
Nejslabšího soupeře turnaje jsme od začátku zápasu nepustili prakticky k žádné hře, diktovali jsme tempo a přehlídkou na sebe navazujících košů jsme neustále navyšovali skóre. Přesto si trenér KT vzal jeden time out a připomněl hráčům, že i za vysokého rozdílu skore se musí kvalitně bránit, soupeř dal většinu bodů z trestných hodů.

BK Klatovy - BA Radotín 72:24
Nejhezčí zápas turnaje, po domluvě obou trenérů si první pětky obou týmů složené z těch nejzkušenějších zahráli utkání v opravdovém zápasovém tempu a ukázali nám krásu ale i tvrdost basketbalu, ač výsledek vypadá jednoznačně, rozhodně to nebyl jednoduchý zápas a opticky byl vyrovnaný. Hráči první pětky Radotína hrála opravdu skvělý basket,  prohrávali jsme poprvé a naposled v turnaji 2:4, naši kluci museli zapnout první kosmickou rychlost, velký důraz jsem kladl na kvalitní těsnou obranou, díky přesně sehraným akcím a rychlým protiútokům a individuálním dovednostem jsme Radotín postupně a trpělivě přehrávali. Mladší kluci z Klatov ve 2 a 4 čtvrtině ukázali, že také umí a mladší kluky z Radotína přehráli výrazným skóre. Je vidět, že dril na trenincích a soustředění nepřišel vniveč.

Musím pochválit všechny kluky za dobře odvedenou hru na hřišti i chování mimo něj, na což tradičně klademe velký důraz.  Nesmím zapomenout na rodiče, kteří kluky podporují, fandí, "servisují", je vidět, že my jsme ten správný tým !

Tolik tedy kolega M.Toman, kterému tímto ještě jednou děkuji. Stejně tak i panu Svobodovi za fotodokumentaci naší účasti. Pro pořádek je třeba dodat, že kapitán našeho týmu Lukáš Petrovický byl pořadateli vyhodnocen jako MVP, tedy nejlepší hráč turnaje. Škoda jen, že při přebírání ceny nebylo nijak patrné, jaký klub vlastně reprezentoval. Ale snad i to se příště zlepší.

COME TOGETHER