Je opravdu mládež naše budoucnost?

Jindřich Svojanovský, 2.7.2021

Pokud vám někdo tvrdí, nebo někdy tvrdit bude, že období III/2020 – IV/2021 nijak vážně neovlivnilo naše žití, pak to bude lhář a nebo mainstreamem totálně zpracovaný jedinec, který „pro les nevidí stromy“. Píšu to vše především proto, že ještě teď jsem v poměrně vysokém šoku z nejnovějších informací o basketbalových soutěžích mládeže v sezóně 2021/2022 v naší Oblasti západní Čechy. S plným vědomím a absolutním pochopením pro své krajany z jižní Moravy, kudy se přehnalo ničivé tornádo, mám pocit, že podobné tornádo se prohnalo i mládežnickými basketbalovými soutěžemi. Ostatně posuďte sami.

 

Krajský přebor kategorie U11 (roč.2011 a mladší)

Přihlášené týmy:

ryze chlapecké ….. BK Loko Plzeň, BK Klatovy, ryze dívčí … DBaK Plzeň, Slavoj Tachov, mix.... SKB Rokycany, BBA Plzeň (mimo soutěž)

Celkový počet 6 účastníků je vůbec nejnižší, který byl v posledních letech zaznamenán.

 

Oblastní přebor kategorie U12 (roč.2010 a mladší)

Dívky

Přihlášené týmy:  ryze dívčí ……… BK Klatovy, DBaK Plzeň, mix ………… SKB Rokycany, Grizzlies Plzeň

Chlapci

Přihlášené týmy:  BK Loko Plzeň, BK Klatovy, Jiskra Domažlice, SKB Rokycany /mix/

 

To je celkem 8 týmů. V sezóně 2020/2021 to bylo 13 týmů (!!!), 2019/2020 11 týmů.

 

Oblastní přebor kategorie U13 (roč.2009 a mladší)

Dívky

Přihlášené týmy:  ryze dívčí …………. BK Klatovy, DBaK Plzeň, mix ……………….. SKB Rokycany

Chlapci

Přihlášené týmy:  BK Loko Plzeň, BK Klatovy, BK Přeštice (mimo soutěž)

To je celkem 6 týmů. V sezóně 2020/2021 to bylo 12 týmů (!!!), 2019/2020 11 týmů.

 

Celková bilance je více než triskní

Sezóna 2021/2022 ………………………. celkem 20 týmů v soutěžích U11, U12 a U13

Sezóna 2020/2021 ………………………. celkem 32 týmů

Sezóna 2019/2020 ………………………. celkem 29 týmů

 

Nevím proč, ale připadá mi to jako na Titaniku – loď se potápí a na horní palubě se tančí. Takovou malou náplastí na skutečnost, že dětem budou chybět utkání s cizími soupeři, mají být turnaje ČBF pro kategorie U12, U12 a U13. Aby děti mohly rozvíjet své basketbalové dovednosti a budovat v sobě pozitivní životní vztah ke sportu, potřebují nejen trénovat, ale také se v utkáních přesvědčovat, že netrénují zbytečně a co se naučily, dovedou ukázat i proti cizím soupeřům. Pokud se někdo domnívá, že třeba naše dívky U13 se budou rozvíjet tím, že během sezóny 6krát odehrají turnaj, kde vždy budou jejich soupeřkami DBaK a Rokycany, pak je mi ho upřímně líto. Stejně jako těch děvčat.

I přes existenci Národní sportovní agentury, ve které se začaly dít nekalosti ještě dříve, než začala oficiálně fungovat, i přes květnaté projevy o podpoře mládežnického sportu v rámci předvolebních show, si na sportující mládež mocní této země vzpomenou vždy jen v souvislosti, kdy hledají, co ještě je třeba zakázat.  I ČBF raději investuje finanční prostředky do nového webu, který vyniká zejména chaotickým uspořádáním, ve kterém se neorientují ani jeho tvůrci. Silně se také inestuje do věčných změn marketinkových strategií, které nikdy nic pozitivního, stejně jako jejich tvůrci, nepřinesly a především pak jdou peníze do přebujelého byrokratického aparátu armády dobře placených tvůrců dotazníků a formulářů, které jistě dostanou náš basketbal na evropský piedestal.  Ostatně o tom, jak všem, kteří tak rádi mluví o budoucnosti mládežnického basketbalu a jak je nutné mu pomoci, to nejlépe dokumentují stránky http://www.minibasketbal.cz , které by měly být výkladní skříní kategorií U11, U12 a U13 v ČR. Jejich "úroveň" posuďte sami.

Nepokládáte si také, stejně jako já, otázku "Je mládež opravdu naše budoucnost?"