Rekordní čtvrtina na straně jedné, ovšem ne všechno je zlato, co se třpytí.

Jindřich Svojanovský, 10.1.2022

Ke svému prvnímu utkání v nadstavbě LIGY mladších žáků U14 a také prvnímu utkání v roce 2022 odjížděl náš tým v neděli 9.1. do Řevničova, kde v hale místní ZŠ hraje svá utkání tým KELTI NOVÉ STRAŠECÍ. Původně se sice mělo utkání hrát v Klatovech, naše hala na Voříškově ulici ovšem byla zcela zaplněna dalšími zápasy a tak došlo, po dohodě obou klubů, k výměně pořadatelství. Náš tým přivítá Kelty na domácí palubovce tedy až v polovině března.

Trenér Ing.Svojanovský: „Měli jsme sice možnost přesunout krajský turnaj U12 do haly CMS, ale nechtěli jsme naše mladší kamarády připravit o první domácí zápasy této sezóny v hale, kde trénují. A protože obdobně měli nabitou halu i v Domažlicích, bylo řešení s výměnou pořadatelství logické.“

Ve snaze navázat na umístění v naší skupině v základní části na 3.místě, když nám postup do extraligové nadstavby unikl je vlivem souhry nepříznivých okolností,  absolvoval náš tým v období „mezi svátky“  přípravné soustředění, které bylo obsahově zaměřeno zejména na negativa, která se opakovala v naší hře i přesto, že jejich eliminaci bylo během základní části věnováno na trénincích poměrně dost času. I proto jsme k utkání odjížděli v roli favoritů a to i proto, že si náš trenér prohlédl soupeře již v sobotu při jeho utkání s Domažlicemi.

Trenér: „Tým Keltů sice má většinu hráčů slušně fyzicky vybavených, stejně jako my si ale musí pomáhat hráči mladšími z kategorie U13. Z těch kmenových pak jsou výkonnostně nad ostatními pouze 2 hráči, podobně jako třeba u týmu Jižních Supů, další z U14 pak mají určité problémy technického i taktického rázu“.

Po sobotním „výprasku“ od Domažlic (101:53) se rozhodl domácí trenér změnit taktiku a do první čtvrtiny vyslal na palubovku svých pět nejlepších hráčů. I my jsme proto nastoupili jinak, než jsme zvyklí. Nový kapitán našeho týmu Jan Kodyš nás sice dostal z prvního útoku do vedení, domácí Nikodým ovšem kontroval střelou za 3 body právě přes našeho nebránícího kapitána. To dodalo Keltům křídla a začali hrát bez zábran a to na naše hráče, kteří se rozhodli prostě nebránit, velice platilo. V útoku pak jsme produkovali hru, která by odpovídala snad jen hře tohoto týmu v době, kdy hráli KP U12. I přesto, že od 19.11. po zlomenině nártní kosti netrénoval déle jak 7 týdnů, soustředění absolvoval s úlevami a stejně tak i lednové tréninky, musel skóre na naší straně zachraňovat Pepa Šlof. Když už se zdálo, že si hráči už uvědomili, že hrají zápas a ne že leží doma v posteli a zdá se jim o basketbalu, dostali jsme během snad 30 vteřin dvě trojky od hráče, kterého „bránil“ Kolacki ze vzdálenosti 4 metrů !!?? I proto a nejen proto domácí vyhráli první čtvrtinu 25:24 !!!???

Trenér: „Očekával jsem, že kluci zúročí zkušenosti z podzimu a vyšperkují naši hru věcmi, které jsme pilovali na soustředění. Obrana, která vždy byla naší doménou, je dnes v soubojích s méně kvalitními týmy naší obrovskou slabinou. Přitom v prosincových soubojích doma se Spartou a Plzní nám právě obrana pomohla k vyrovnané hře. Klukům, kteří se dříve vrhali rybičkou po míči dělá dnes problém se ohnout pro míč ležící u jejich nohou. Bohužel je to odraz návyků z tréninku, kdy se jim prostě bránit nechce.“

Do druhé čtvrtiny vyslali domácí 5 jiných hráčů a ti nejlepší zůstali na střídačce. My jsme ponechali na hřišti Šnejdara a s ním vyslali do boje Kavku, Veselského, Kotába a Kinského. A stalo se to, co se dalo očekávat. Pětice domácích neměla šanci se dostat s míčem na naši polovinu. Po pár vteřinách jsme získávali míč, rychle ho dopravili pod soupeřův koš a skóre na naší straně rostlo téměř závratnou rychlostí. Do hry se postupně dostávali další hráči – Pavelec, Ševčík, Kydlíček, Kmetek, kteří většinou střídali ty hráče, kteří neplnili obranné povinnosti tak, jak jsme si je učili na tréninku. Domácí se de facto dostali za celou čtvrtinu na naši obrannou polovinu jen 3krát a pouze jednou se jim podařilo hodit míč směrem, kde byl náš koš.

Výsledek čtvrtiny se jistě zapíše do klubové historie …. 65 : 0 !!!! A možná i Ligy U14.

Trenér: „Jsem v Klatovech osmou sezónu a tak už i něco pamatuji. Třeba čtvrtiny kluků roč.2003 37:0 a hned další 33:0 proti DBaK Kožlany nebo kluky U15 v Chebu 30:6 či v Sokolově 28:4. Ale 65:0 to je úplně jiná dimenze.“

Poločasový výsledek 89:25 v náš prospěch signalizoval, že do roku 2022 vstoupíme s trojciferným skórem a na někoho z rodičů připadne smažení řízečků.

Domácí se ve druhé půli logicky vrátili ke své „silné sestavě“. Naše pětice složená z hráčů, od kterých trenér očekával výrazně lepší obranu, než někteří doposud předvedli, již bránila zodpovědněji. Dosažení 100 bodů ve 4.minutě,  si koši na 98, 100, 102 a 104 doslova usurpoval Veselský. Sice vzápětí musel střídat, když spal na vavřínech a nechal Nikodýma dát laciný koš a hned na to trojku, dokázali jsme již čtvrtinu vyhrát a stejně tak i čtvrtinu závěrečnou a současně dát další herní minuty všem 13 hráčům, se kterými jsme ke Keltům přijeli, Do listiny střelců se zapsalo celkem 11 hráčů. Dva, kteří to nedokázali musí zpytovat svědomí z neproměněných možností.

TJ KELTI NOVÉ STRAŠECÍ  -  BK KLATOVY  49 : 141 (25:24, 0:65, 14:27, 10:25)

Trenér: „Už se mi ani nechce opakovat to, co kluci slyší poslední tři čtyři měsíce stále. Nechápu, co je těžké k pochopení, že pokud pouze chodím na tréninky, ale nechodím trénovat, tedy nedám do tréninku celé srdce na straně jedné a koncentraci na to, co děláme na straně druhé, vrátí se mi to v zápase v tom negativním dopadu. Je to jako když házíte hrách na zeď v naději, že tam zůstane. V první čtvrtině s Kelty mohli sami hráči na hřišti i na střídačce vnímat, jak se takový přístup projevuje v utkání. V sobotu jsem viděl i naše dva další soupeře – Litoměřice hrály doma s BA Louny. S tím, co někteří naši hráči předvedli, i přes vysoké vítězství v Řevničově, bychom s těmito týmy neměli naději na vítězství.“

Come together ! Bylo by si to třeba uvědomit.