Smělé předsezónní plány

Jindřich Svojanovský, 20.7.2021
Soustředění srpen 2014. Najdete mezi účastníky 1 hráče, který pravidelně nastupuje v KNBL, 3 hráče, kteří oblékli reprezentační dres, 12 hráčů, kteří hráli extraligové soutěže a také 12 hráčů, kteří získali pro BK Klatovy naposled medaili z MČR?
Soustředění srpen 2014. Najdete mezi účastníky 1 hráče, který pravidelně nastupuje v KNBL, 3 hráče, kteří oblékli reprezentační dres, 12 hráčů, kteří hráli extraligové soutěže a také 12 hráčů, kteří získali pro BK Klatovy naposled medaili z MČR?

I když dnes zeje hala BK na Voříškově ulici prázdnotou, pomalu ale jistě se blíží den, kdy se v ní znovu rozezní údery míče o palubovku, šťastný dětský smích radosti z pohybu stejně jako rázné pokyny trenérů. A je potěšitelné, že právě mládežnické týmy našeho klubu nechtějí nechat nic náhodě a v čase, který ještě zbývá do prvních mistrovských utkání, mají velice náročný program druhého přípravného období. A v 5 případech jde i o programy, které vedle standardních tréninků a tradičních týdenních soustředění obsahují i účast na turnajích, které prověří jejich připravenost a také ukáží, na čem ještě bude třeba, než tým nastoupí k prvnímu boji o mistrovské body, zapracovat. I když jako první začnou již v úterý 3.srpna druhou část přípravy na sezónu 2021/2022 chlapci U12, U13 a U14, dáme gentlemansky přednost týmu dívek.

 

Starší minižákyně U13 zahájí pod vedením trenéra Václava Kubáta a jeho asistenta pana Vosky společně se svými mladšími (U12) spoluhráčkami přípravu soustředěním v Kožlanech od 9 do 15.srpna. Po návratu ze soustředění je pak čekají do začátku školního roku další dva náročné týdny během kterých absolvují dalších 8 tréninkových jednotek. „Bez práce nejsou koláče“. A my věříme, že právě tvrdou tréninkovou práci děvčata zúročí hned v prvním zářijovém víkendu 3 – 5.9., kdy by se měla zúčastnit tradičního mega turnaje OSTRAVA CUP 2021. Na něj jsou již dnes, vedle domácího týmu, přihlášeny týmy ŠBK Sadská, OSK Olomouc, BŠ Tygři Praha, Trojka Sieradz z Polska a pořadatelé očekávají další.

 

Další 4 týmy, které plánují reprezentovat náš klub na některých předsezónních turnajích, jsou týmy, které již několik sezón spojují vyvrcholení přípravy na novou sezónu právě účastí na prestižních turnajích příslušné kategorie. Stojí za to připomenout sérii našich vítězství na Turnaji chlapců U12 o pohár primátora Hradce Králové, který pro náš klub získali chlapci z ročníku narození 2003, 2008 a loni i 2009. Byl tu ale i Tygr Cup a nesmíme zapomenout ani třeba na loňské vítězné Moravsko-české turné týmu U13, kdy tým během 3 dnů vyhrál všech 5 utkání.

Mladší minižáci U12 startují, jak již bylo výše uvedeno, tréninky 3.srpna. I když se zaměříme zpočátku na osvěžení fyzické kondice s cílem připravit hráče na zátěž v rámci tradičního soustředění ve sportovním areálu ZŠ Plánická pod Vodojemem a předejít tak zraněním z únavy, nebudou chybět ani tréninky s míčem v hale. Mistrovsku sezónu, kde tým čekají soupeři z Plzně, Rokycan a Domažlic zahájí „až“ 25.9. dvěma utkáními proti rivalovi z BK Loko Plzeň na jeho palubovce. 14 dnů předtím však čeká tým „zkouška ohněm“, kdy ve dnech 11 a 12.září nastoupí v Hradci Králové k obhajobě loňského vítězství. Zkouška na nečisto to bude i pro asistenta trenéra M.Tomana, který v Hradci povede kluky U12 poprvé jako kauč.

Starší minižáci U13 mají v přípravě identický tréninkový program jako jejich o rok mladší spoluhráči. Tedy zahajují 3.srpna, soustředění 15 – 20.srpna. S ohledem na fakt, že je v krajském přeboru čeká 6 turnajů, na kterých se vždy střetnou s Loko Plzeň a Přešticemi, mohlo by se zdát, že může chybět vyšší motivace. Ale nově čekají na tým U13 během sezóny čtyři tzv. Nadregionální turnaje pořádané ČBF a v nich by měly startovat „top týmy“ z ostatních krajů. I proto, a nejen proto zamíří kluci U13 ve dnech 3 – 5.září do Ostravy na vždy velice kvalitně obsazený turnaj STEEL CUP 2021. A nebude to poprvé, tohoto turnaje se náš tým zúčastnil již v roce 2019 a obsadil 3.místo.

Mladší žáci U14 vstupují sezónou 2021/2022 do vyššího levelu, když budou startovat v jedné ze skupin celostátní Ligy U14. Úspěšné reprezentaci na národní úrovni je i podřízená celá příprava týmu, která začala na jaře již v době, kdy byly haly a tělocvičny uzavřeny. Liga U14 startuje již v sobotu 11.9. a tak nikoho nemůže překvapit, že tomuto termínu jsou přizpůsobeny i srpnové tréninky a obsahová náplň soustředění. Navíc máme v týmu několik kandidátů na dres výběrového týmu na mezinárodní turnaje EYBL a těmto budou v srpnu věnovány i mimořádné dopolední tréninky. Skutečně náročný srpnový tréninkový program plus soustředění pak vyvrcholí účastí našeho týmu na mezinárodním turnaji týmů chlapců U14 TUBANAK ve dnech 27 – 29.8. v Kyjově. Zde si náš tým otestuje svoji připravenost v soubojích se špičkovými týmy z Moravy, ale i Slovenska, Maďarska a Rakouska.

Starší žáci U15 se na sezónu 2021/2022 připravují pod vedením trenéra Turečka. Loňské ambice na postup ze skupiny Ligy U14, kterým daly stop vládní zákazy, zůstaly i pro letošní sezónu. Konkurentů na postup v 7členné skupině má tým, kde jádro tvoří hráči vítězného týmu ZŠ Švihov v jr.NBA 2018, víc než je zdrávo – USK, Sparta, Písek, Jižní Supi, Domažlice. I proto plánuje trenér týdenní soustředění ve Švihově, ze kterého přímo tým odjede do Ostravy, aby se ve dnech 27 – 29.8. zúčastnil v jedné z nejstarších basketbalových hal zvané Tatran, STEEL CUPu 2021 pro kategorii U15. Tedy rozhodně výborní soupeři, kteří prověří kvalitu našeho týmu, který Ligun U15 zahajuje 18 a 19.9. dvěma zápasy v Praze (USK, Jižní Supi).

 

Hlavní trenér BK Klatovy Ing.Svojanovský: „Mám na jedné straně velkou radost, že i po té nesmírně dlouhé pauze se nám podařilo restartovat aktivity celého klubu i jednotlivých týmů v plném rozsahu. Uspěli jsme v obou kvalifikacích o účast v celonárodních ligách, tedy jak Juniory U19, tak i Kadetky U17 čekají ligoví soupeři. Držíme ligy dívek i chlapců U15, kadetů U17 a bez šance nebudeme ani v Lize mladších žáků U14. Myslím, že s ohledem na budoucnost bylo rozumné již dále nepokračovat v Lize Juniorek U19, ale dát těmto mladým hráčkám i některým z těch starších, možnost se před klatovskými fanoušky představit, pod vedením zkušeného trenéra L.Smáhy ve II.lize žen.

Jsem potěšen, že postupně roste zájem našich týmů o účast na předsezónních přípravných turnajích a tím také, a věřím, že to není jen otázka dřívějších termínů zahájení soutěží proti minulosti, kdy se většinou začínalo až v říjnu, že jsou týmy, které druhé přípravné období začínají již v první srpnové dekádě. To dříve nebo později musí přinést výsledky.

Řadu let nám proudila do klubu nová krev, tedy děti do klubových přípravek, ze školních basketbalových kroužků. Ty jak známo již od března 2020 nefungují a bylo to cítit i na počtu těch dívek a chlapců, kteří využili nabídku naší Basketbalové družiny. Zde dále nemůžeme spoléhat na to, že „to zařídí“ jeden či dva lidé již tak značně vytížení dalšími povinnostmi vůči klubu. Budeme mít v sezóně 2 týmy mužů a 2 týmy žen, tedy řekněme 45 hráček a hráčů. Najde se mezi nimi třeba jen jeden a jedna, kteří budou ochotni vést přípravku dívek a přípravku chlapců?

Na druhé straně mám ale stále obavy, zda to všechno není zbytečné. Ani nevíte, jak rád bych se mýlil.“