Změny v krajských přeborech se dotknou kluků U12 a U13

Jindřich Svojanovský, 23.7.2021

Marcus Tullius Cicero, římský politik, řečník, filosof a spisovatel  žijící v posledním století před naším letopočtem, se zapsal do historie lidstva především svým výrokem „Mýliti se je lidské“. A měl pravdu. Ostatně znáte někoho, kdo se nikdy nezmýlil?

A tak se stalo, prakticky po 7 týdnech od uzavření přihlášek do krajských soutěží, následném stanovení systému té které soutěže a po umístění rozlosování jednotlivých zápasů na webových stránkách ČBF OZČ, že si v Jiskře Domažlice uvědomili, že de facto popletli přihlášku a namísto týmu chlapců U13 přihlásili chlapce U12. Naštěstí aktuálně jde všem, kteří máme basketbal rádi hlavně o to, aby se hrálo, aby se zejména děti a mládež mohli věnovat aktivnímu sportování a tím i posilování imunitního systému a zdraví. Nějaké skurpule či úřední šiml nemají šanci všeobecnou snahu narušit a tak příslušné změny proběhly bez problémů.

Co to pro naše týmy U12 a U13 znamená?

Pouze to, že mladším minižákům U12 v podstatě jeden soupeř zmizel a v KP budou naši kluci bojovat o mety nejvyšší pouze s týmem BK Lokomotiva Plzeň a týmem SKB Rokycany (mix).

A na druhé straně starším minižákům U13 se počet účastníků KP zvýšil ze 3 na 4 a tak jejich soupeři budou týmy reprezentující BK Lokomotiva Plzeň, BK Přeštice (mix,MS) a BK Jiskra Domažlice.

V návaznosti na přesun týmu BK Jiskra Domažlice z kategorie U12 do kategorie U13 rozhodla Sportovně technická komise ČBF OZČ i o změně systému soutěží. Chlapci U12 odehrají v rámci Krajského přeboru celkem 6 turnajů a tedy se v sezóně střetnou 6krát se stejnými dvěma soupeři.  Naopak rozšířením KP U13 se mění systém soutěže na dvoukolový, každý s každým a to polským systémem. Tedy s každým ze 3 soupeřů se naši kluci střetnou 4krát,  z toho 2krát na domácí a 2krát na soupeřově palubovce.

Podrobné informace o termínech a soupeřích najdete na https://ozc.cbf.cz/souteze/souteze-cbf-ozc.html odkliknutím příslušné kategorie.

Naštěstí ……

Ano. Doslova a do písmene naštěstí zmapovala ČBF situaci v regionech a nutno také zdůraznit, že  ke sluchu se dostaly připomínky z řad trenérů mládeže, kteří jsou dlouhodobě znepokojeni „kvalitou nekvalitou“ minižákovských soutěží v jednotlivých oblastech. Sice nebyl přijat návrh našeho klubu na zřízení celostátní ligy U13 a nadregionálních soutěží U12, samozřejmě bez jakéhokoliv zdůvodnění, na ČBF se ale našli lidé, kterým rovněž není lhostejná budoucnost českého basketbalu a světlo světa spatřily 4 nadregionální turnaje, které se uskuteční během sezóny a mají vyhrazeny termíny v termínové listině. Těch by se měly zúčastnit výkonnostně dominující týmy jednotlivých oblastí. A to je obrovské plus neboť ani v konfrontaci se špičkovými týmy severních, jižních či východních Čech nebo se špičkovými týmy z Prahy a okolí, nebudou naši starší minižáci U13 a mladší minižáci U12 bez šancí.