"Lokotka" jede zaslouženě na NF U12

Jindřich Svojanovský, 25.3.2019

Jen málokdy měl Petr Žák k zakončení tolik prostoru, jako v tomto případě. Obrana Lokomotivy mu za oba zápasy povolila jen 17 bodů.

Dvěma utkáními v rámci jednoho víkendu se rozhodlo  v boji o postup na Národní finále v kategorii chlapců U12, tedy chlapců narozených v roce 2007 a mladších. Stejně jako ve většině případů v posledních několika sezónách, bojovali hráči našeho klubu se svými rivaly z krajské metropole.

Zda bylo rozhodnutí ČBF OZČ o koncentraci kvalifikace do de facto 24 hodin správné je diskutabilní. Při vyrovnanosti obou soupeřů mohla o postupu či nepostupu rozhodnout opravdu náhoda v podobě neočekávané absence třeba 2 hráčů na jedné či druhé straně.  A pak by veškerá celosezónní práce jednoho či druhého týmu mohla přijít nazmar. Naštěstí se tak nestalo, na každé straně postrádali trenéři po jednom hráči - Plzni chyběl kvůli žaludečním potížím Tonda Fastner, našemu týmu pak Lukáš Veselský z rodinných důvodů.

SOBOTA 23.3.2019 16,00 hala BK LOKO PLZEŇ

BK LOKO PLZEŇ – BK KLATOVY  54 : 42  (14:17, 15:4, 21:8, 4:13)

Náš tým trošku zaskočil domácí nasazením pětice vedené Matyášem Petrovickým do úvodu utkání. A vypadalo to, že tato taktická varianta přinese úspěch. Vedli jsme postupně  8:3 a pak dokonce 15:7. Pak však kluci podlehli euforii a pozapomněli bránit … 15:14 a nakonec 17:14, když několik dvojtaktů, které na naší straně volaly po proměnění, skončily jen na obroučce. Risk je zisk, ale jen někdy. Naše pětice ve druhé čtvrtině šla na hřiště s úkoly v jejichž plnění měli naši hráči vycházet z toho, čemu se věnovali v posledním období na tréninku. Bohužel vše bylo zapomenuto při vstupu na hřiště a náš tým namísto trpělivé snahy o eliminaci ztrát míče se začal se soupeřem přetahovat a akce „coast to coast“ se střídaly na obou stranách. Naneštěstí pro nás, kteří jsme většinu těchto akcí zakončili nepřesným dvojtaktem či ztrátou míče již při driblinku, domácí bodovali a získali pro druhý poločas vedení 29:21. 4 body na našem kontě svědčí o naší střelecké nemohoucnosti, která pramenila především z individuálního přístupu většiny hráčů této pětice ke hře.

Stále to však bylo „jen o 8“ a tak mírně pozměněná stejná pětice, když jen Kavka nahradil Šlofa, měla odčinit nepříznivý dojem ze druhé čtvrtiny. Opak však byl pravdou. Často jsme nebyli schopni vyhodit míč zpoza koncové čáry, ztráceli jeden míč za druhým a individuální snaha se prosadit sám proti 2 i 3 obráncům neměla šanci na úspěch. To vše byla voda na domácí mlýn  a výsledek čtvrtiny 21:8 ostatně hovoří za vše. 50:29 a bylo prakticky rozhodnuto. Pak už nám nebylo nic platné, že jsme v závěrečné čtvrtině „povolili“ domácím jen jeden koš ze hry a 2 úspěšné trestné hody. Domácí v této fázi nezvykle často „krokovali“, my to ale využili jen ke vstřelení 13 bodů. O větší nástřel jsme se připravili až přílišným  riskováním při rychlém protiútoku a „ostychem“  při jeho zakončení. Ale 12 bodů rozdílu přesto dávalo pro domácí utkání sice malou, ale přesto naději.

NEDĚLE 24.3.2019 9,00 hala BK KLATOVY

BK KLATOVY – BK LOKO PLZEŇ  35 : 32  (8:7, 5:17, 8:13, 14:2)

Po prakticky 15,5 hodinách nastupovali oba soupeři proti sobě k druhému utkání, tentokrát v Klatovech. Hosté z Plzně v duchu hesla „Vítězná sestava se nemění“ šli „v mladší sestavě“ a vývoj byl podobný, jako v Plzni. Vedli jsme 6:3 a čtvrtinu vyhráli 8:7 což ukazuje, jak urputně se na obou stranách hřiště bránilo. Opět jsme nevyužili několik dobrých příležitostí  a  v závěru jsme nedokázali ubránit hráče, kteří se běžně moc k zakončení nedostávají. Bohužel ani tentokrát naše pětice pro druhé hrací období nedbala úkolů, se kterými nastupovala do hry. Stále to bylo „hrrrr sem, hrrrrr tam“ a protože některé hráče začíná dobíhat nižší nasazení a nižší zápal v tréninku, opět jsme v plné rychlosti driblink nezvládali a při zakončení se báli jít do kontaktu s obráncem. Z 8:7 to bylo v poločase 13:24 a uklidňující náskok pro Lokomotivu. Ve třetí čtvrtině se sice tato pětice konečně začala svým herním projevem v útoku blížit tomu, co kluci trénovali, přesto však v obraně nedokázali ubránit situace 1 na 1 a hosté zvýšili své vedení na 37:21. Bylo sice rozhodnuto, ale na hřišti se bojovalo dál. Oba týmy nechtěly ani na vteřinu zůstat pasivní. Naše závěrečná sestava pomalu ukrajovala z 16 bodového vedení hostů bod po bodíku a jak se blížil konec, začali se hosté o svou výhru bát. Čas ale nebyl našemu týmu nakloněn a závěrečný klakson nás zastavil na 4bodovém  rozdílu.

 

Trenér Ing.Svojanovský: „Nejdříve bych chtěl gratulovat kolegovi Kozlovi, jeho asistentovi i všem plzeňským klukům k zaslouženým vítězstvím a také zaslouženému postupu na NF. Přál bych jim, aby  za to obrovské penzum práce, které v této sezóně odvedli, dosáhli na NF  na medaile a potvrdili, že naše loňské 4.místo nebylo náhodné. Jistě, vše mohlo být jinak. Ale na kdyby se nehraje. Vím, co vše trenéři i všichni plzeňští kluci pro vysněný postup udělali. Stačí si přečíst třeba jen články na jejich stránkách. I na jejich obsahu je vidět kvalitativní skok. Tým Lokomotivy šlapal jako jeden muž, žádné omluvenky na tréninky a absence z jiných než zdravotních důvodů nepřicházela v úvahu. Hráči bojovali o místo v sestavě. Donedávna tomu bylo naopak. Jistě, mohli jsme mít silnější tým a Plzeň třeba i vyřadit. Současně jsme ale také mohli pohřbít několik nadějných talentů a poctivě trénujících hráčů, pokud bychom je v utkáních nahradili těmi, kteří s námi netrénují.  A já chci mít ročníková družstva a ne každý víkend splácávat sestavu ve strachu, že někdo dá přednost akci s hasiči a jinému se prostě jen nebude chtít. I proto náš omezený kádr, kde v U12 máme prakticky jen 5 hráčů odpovídajícího věku plus hráče U11 a často, stejně jako v těchto dvou utkáních, dostávají příležitost 3 hráči U10. Prostě Klatovy s 20 tisíci obyvateli nejsou 171 tisícová Plzeň.

My jsme pracovali také, ale jak je vidět, tak to nestačilo. Přesto jsem přesvědčen, že pokud bych hodnotil sezónu jako neúspěšnou, byl bych daleko od pravdy. Začali jsme turnaji v Hradci Králové a v Praze, kde jsme ještě Plzeň po velkém boji porazili. Pak jsme vyhráli ještě jedno z prvních dvou vzájemných utkání a vlastně od poloviny září až do dneška nás porazila pouze Plzeň a ve finále Vánočního turnaje právě v Plzni IBAM Mnichov. Sezóna byla velmi poučná i pro mě osobně do další práce „pod koši ve výšce 260 cm“. Zejména se budu muset soustředit na to, aby kluci dokázali lépe plnit úkoly, se kterými do utkání jdou a nepodlehnout atmosféře zápasu a přizpůsobit se hře soupeře. Nedisponujeme vysokými hráči a proto o to více je pro nás to plnění úkolů důležité. Kluci nar.2007 se se svými spoluhráči, se kterými prakticky trénují postupně od května 2015, rozloučí a půjdou bojovat pod koše ve výšce 305 cm. Věřím, že v týmech, ve kterých budou startovat, mnozí prokáží svoji technickou připravenost a mnozí budou dál svůj talent úspěšně rozvíjet. Společně zabojujeme ještě na 7.ročníku Easter Cupu a pokud by se našel pořadatel „Národního festivalu U12 2019“, pak i na něm.“

Níže fotodokumentace z obou utkání.


Kalendář akcí

<červenec 2020>
PoÚtStČtSoNe
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Hlavní partneři BK Klatovy

     

Lesní stavby, s.r.o. FINAL KOM s.r.o. BARENTZ DRAGON PRESS s.r.o. Elektro Efekt s.r.o. Atelier U5 s.r.o. Pekárny a Cukrárny Klatovy Auto Nejdl Silnice Klatovy a.s.


Partneři BK Klatovy

ESIO s.r.o. VK VACOVSKÝ GROUP s.r.o. GTBC CZ s.r.o. INOX KT s.r.o. Vaněk Welding s.r.o. AND1 basketking.cz Řeznictví a uzenářství Herejk Apartmány Bašta Sušice Greiner Penzion Arberwald - Woodpecker House Restaurant ELEKTRO market Klatovy Eurovia Cs, A.s., Oblast Čechy Západ

Mediální partneři BK Klatovy

ŠumavaNET.CZ FILMpro Klatovský deník
BK Klatovy
Voříškova 715
339 01, Klatovy 3
IČ: 22850490
č.ú.: 241338205/0300 ČSOB Klatovy
www.basketbal-klatovy.cz
BK.Klatovy@seznam.cz
©2013 BK Klatovy

Administrace