10 bodů chybělo k vítězství v turnaji U13

Jindřich Svojanovský, 17.10.2022

Jak se zařadit mezi nejlepší? Využít každé příležitosti a hrát s nimi během sezóny maximum utkání a zjistit, že i kluci ze slavných klubů jsou také z masa a kostí, i oni milují basketbal a i oni mají hvězdné, ale i slabší chvilky. Ideální možností pro konfrontaci s týmy z jiných regionů jsou turnaje pořádané ČBF. Účast na nich se nám osvědčila již v sezóně minulé, věřím, že letos tomu nebude jinak. Níže uvádím komentář trenéra našeho týmu starších minižáků U13 Miroslava Tomana z prvního nadregionálního turnaje této sezóny.

Tým U13B si jel o víkendu změřit síly s těmi nejlepšími v naší kategorii a zúčastnil se Nadregionálního turnaje v Písku (nejvyšší výkonostní třída A).

Sršni Písek vs. BK Klatovy    (9:6, 16:16, 28:23, 34:34) po prodloužení 41:35

BK Klatovy vs. BC Kolín  (16:17, 28:29, 39:38) 47:50

Z uvedených výsledků je jasné, že to byly naprosto vyrovnané zápasy s týmy, které mají širokou základnu kvalitních hráčů prakticky ve všech kategoriích. Soupeř byl opravdu kvalitní, neměl moc slabin a tvrdě trestal každou naši chybu. I když jsem hráčům před zápasy zdůrazňoval, že výhra je postavená na kvalitní obraně a je důležité donutit soupeře k chybám, dařilo se nám to jen částečně. Přidali jsme několik zbytečných chyb při předávkách hand off, občasná špatná komunikace při obraných činnostech týmu, některé prekérní chyby jednotlivců a nerespektování pokynů ze střídačky nás stály zbytečně obdržené koše. Následně nás stojí hodně sil, abychom výsledek srovnali. Když připočtu některé neproměněné šance, dovoluji si tvrdit, že jsme měli šanci v normální hrací době zvítězit. Ale je to basketbal a míč je kulatý. Rozhodčí mohli pískat přísnějším metrem na obě strany, neodpískaných faulů bylo opravdu hodně. Na druhou stranu i to je přínosem pro naše hráče, kteří z krajského přeboru nemohou být na nátlakovou tvrdou obranou hru soupeře zvyklí.

Pozitivní je, že tým makal na maximum svých možností. Berme v potaz, že Sršni i Kolín mají vždy na palubovce pět vyspělých hráčů, na rozdíl od nás, kdy jsme v září přivítali 4 nové hráče ročník 2010, kteří se s basketem postupně seznamují. Hrajeme tedy se třemi zkušenějšími a dvěma začátečníky, proto je třeba vyzdvihnout výkony Kydlíčka (roč.2011), Svobody, Tomana, Petrovického, Šlofa (roč.2011). Vojtovi Theimerovi (roč.2011) nechybí rychlost, musí na sobě zapracovat, především se zbavit zbrklosti v řešení některých situací. To si ale časem sedne. Matouš Theimer (roč.2012) odvedl již tradičně velký kus práce v obraně. Honza Krajzingr slušně bránil, s Kolínem dal krásný koš po uvolnění bez míče. Jen tak dál. Takže první vlaštovky přilétají. Z nováčků chválím Samuela Jandu, který i přes některé chybičky plnil obranné povinnosti dobře. Patrik Novák měl z tréninku nateklý prst a hrál jen minutku. Patrik Svítil si otestoval obranu v kvalitním basketbalovém utkání v plné síle. Senko se bohužel zápasu nezúčastnil.

I přes dvě  těsné prohry, lépe řečeno nepovedém prodloužení, hodnotím zápasy velmi kladně. Zjistili jsme, kde nás pálí Achillova pata a pokud budeme pracovat při tréninku naplno, do jara dávám týmu velkou šanci na vylepšení herní kvality. A na to se fakt těším ! Takže borci: DOBRÁ PRÁCE.

COME TOGETHER !