ACH TY ŽENY !

Jindřich Svojanovský, 6.3.2017

Po základní části skupiny A II.ligy žen, kterou jsme v samém jejím závěru proměnili z hrozící nicoty na výsledek lepší, než se čekalo, když pět posledních utkání přineslo 3 vítězství, přišlo uspokojení z konce sezóny.

Z hlav dam a dívek, které tvořily kádr II.ligového týmu zmizely obavy, které provázely celý průběh základní části neboť jen málokdy bylo v pátek večer jasné, zda na víkend bude dostatečný počet hráček. Jen nezdolný optimista by takový stav přičetl „nováčkovské nezkušenosti“ nebo „porodním bolestem spojených se startem ve vyšší soutěži“ po dlouhých letech.

Ano. Obavy zmizely, dámy i dívky si oddechly. Ne však na dlouho neboť bylo třeba naplnit „Rozpis soutěže“ a absolvovat nesmyslně a absolutně nelogicky „takzvanou skupinu o udržení“. Nesmyslnou a nelogickou zejména proto, že z plánovaných 24 týmů II.ligy žen (2 skupiny po 12 týmech) se v tomto ročníku zúčastnilo pouze 19 týmů – 5 míst tedy zůstalo neobsazených !!?? A nesmyslnou i nelogickou také proto, že tato „skupina o ničem“  jen vytáhne další nemalé prostředky z rozpočtů zúčastněných týmů. A ani bych se nedivil, kdyby v červnu, až bude ČBF zase nabízet kde komu, aby  přihlásil  družstvo žen do II.ligy, kdyby jim některý z účastníků „bojů o udržení“ sdělil, že se nemůže přihlásit, protože mu chybí např. 40 000 Kč, kterými musel financovat svou účast ve skupině o udržení. To už opravdu neexistuje „operativní přístup“, tedy logická reakce na realitu? A to jsme v zemi, kde se letos bude hrát ME žen!

 

Přiznám se, že se ani našim hráčkám nedivím, že nezářily nadšením, když se dozvěděly, že je čekají ještě 4 další zápasy. Zápasy, ve kterých už jde jen o to, aby byly odehrány a úřední šiml mohl vesele zaržát. A první se měl hrát 26.2., když však soupeř sdělil, že z finančních důvodů je pro něj akceptovatelná pouze sobota 4.3., jako slušný klub jsme vyšli vstříc.

BK KLATOVY – LOKO TRUTNOV „B“  54:65 (10:12,13:22, 20:19, 11:12)

Již při rozcvičování bylo cítit, že v našem týmu panuje letargie, kterou přinesly výše popsané skutečnosti. Začali jsme laxně, obrázek naší hry byl v diametrálním opaku toho, co jsme si jako priority do utkání dali. Namísto agresivní těsné obrany zcela vlažná poziční obrana umožňující soupeřkám pohodlně zamířit a úspěšně vystřelit. A v útoku zmar v podobě 8 neproměněných dvojtaktů bez jakéhokoli kontaktu s bránícími soupeřkami. Stačilo být jen z 50% úspěšný a první čtvrtina by se vyhrála 18:12 a utkání by mělo zcela jiný průběh. Takhle vedl soupeř 10:12 a protože se naše hra nezlepšila ani ve druhé desetiminutovce, chytit se Trutnov šance, jeho hráčky si začaly věřit a do šaten šly s vedením 23:31.  Bylo těžké najít 5 hráček, kde by byla naděje, že se nám podaří otočit skóre ve druhé půli v náš prospěch. Děvčatům nelze upřít snahu, ta však sama o sobě k vítězství nestačí. „Pokud se chci domluvit anglicky, nestačí mi jen snaha. Musím vzít učebnici, naučit se slovíčka, tvary sloves atd.atd.atd. Pak mám šanci, že mi budou rozumět a  že budu rozumět.“  Ve třetí čtvrtině jsme z vedení soupeřek ukrojili ale jen jediný bodík (43:53).  Naděje zahořela v 6.minutě, kdy jsme po koši a and one Poláčkové snížili na 52:59.  Vzápětí jsme ale nesmyslně vystřelili z dálky a stejnou nedisciplinovanost předvedli i v dalším útoku. Soupeř kontroval dvěma koši a bylo rozhodnuto.

Statistika: Poláčková 21 – 6/4 – 3,  Nováková 9 – 2/0 – 0, Křiváčková 9 – 2/1 – 1,  Šillarová M. 6 – 2/2 – 2,  Kozáková 3 – 0/0 – 1,  Šraitová 2 – 2/0 – 3, Rajalová 2 – 1/0 – 1, Šillarová K. 2 – 0/0 – 1, Bernklaudová 0 – 2/0 – 2, Pytlová 0 – 0/0 – 0.