Basketbal - nejlepší sport pro soutěživá děvčata !

Jindřich Svojanovský, 28.11.2022

Basketbal má neméně dlouhou a slavnou historii, jako třeba fotbal. Je nejrozšířenějším sportem na světě a byl prvním kolektivním sportem, ve kterém začaly soutěžit ženy. Hru vytvořil v roce 1891 Dr. James Naismith. Získal si brzy značnou popularitu a rychle se rozšířil nejen po Spojených státech. V roce 1932 byla založena Mezinárodní basketbalová federace FIBA. V roce 1936 byl mužský basketbal zařazen na pořad olympijských her. Od roku 1938 se konají pro ženské týmy Mistrovství Evropy, od roku 1953 i Mistrovství světa a od roku 1976 se koná na OH i ženský basketbalový turnaj. Není těžké vyhledat, že dřívější Československo patří v historii ženského basketbalu mezi nejúspěšnější týmy. Ale i Česká republika nezůstala pozadu a v roce 2010 získala na Mistrovství světa stříbrné medaile.


Vážení rodiče,

myslím, že by bylo nošením dříví do lesa připomínat, že Klatovy jsou městem basketbalu zaslíbeným. Akcím jako je tradiční mezinárodní turnaj EASTER CUP nebo Mistrovství ČR v basketbalu veteránů se může rovnocenně postavit snad jen Rallye Šumava nebo cyklistický Král Šumavy. Mistrovství světa žen U17 2014 nebo  Mistrovství Evropy žen U20 v roce 2019 ale nemá mezi sportovními podniky Klatovska žádnou konkurenci.

Málo se už ví o tom, že klatovské mládežnické týmy si  skvěle vedou i v krajských a celorepublikových soutěžích. Děvčata a kluci U11 (nar.2011 a mladší) získali letos na jaře titul Mistrů ČR mix týmů. Kluci U12 (nar.2010 a mladší) i kluci U13 (nar.2009 a mladší) obhájili své  tituly krajských přeborníků. V chlapeckých kategoriích máme celkem 9 týmů od přípravky až po muže, U dívek pak máme přípravku, týmy U12, U14 a U17 a také tým žen.

To ovšem neznamená, že náš basketbalový klub nemá zájem o novou krev, tedy zejména o dívky, které by podle roku narození rozšířily kádry stávajících týmů či začaly pravidelně docházet na Basketbalovou přípravku, která je určena pro začátečnice, tedy dívky narozené v roce 2012 a mladší. Obavy nejsou na místě! Je-li na straně nové adeptky snaha a chuť se porvat s počátečními nedostatky, pak „trpělivost růže přináší.“

Kdo ví. Třeba vaše dcera najde v basketbalu zalíbení a za pár let …………. může patřit k těm hráčkám, které opět získají pro naši vlast medaili z ME nebo MS.

Ing.Jindřich Svojanovský
hlavní trenér BK Klatovy

Basketbalová přípravky nejmenších dívek probíhá každý pátek v hale BK Klatovy „Na Husáku“, Voříškova 715 od 15,00 do 16,30 hod. Vítána bude každá pohybu se nebojící a soutěživá dívka. Najde zde řadu nových kamarádek, se kterými časem vytvoří nerozlučný tým.  Vybavení není nijak náročné, postačí ponožky, trenýrky, tričko a sportovní obuv  jako na školní tělocvik. Míče dívkám na trénink rádi zapůjčíme. 😊