ČÍ JE ZLATO ? NAŠE !!!

Jindřich Svojanovský, 6.5.2023

Mělo to být, alespoň podle nízké koncentrace a minima soustředění našich hráčů před utkáním, pohodové utkání s jednoznačným průběhem. „Naladění“ našich hráčů nejlépe charakterizuje dotaz, který vznesl jeden z hráčů na trenéra před utkáním, zda bude moci odejít po třetí čtvrtině.

Podcenění soupeře však rozhodně nebylo na místě. Poslední celek tabulky totiž využil ukončení soutěží a do Klatov přijel v sestavě, která se rozhodně nedala podcenit. Pět hráčů roč.2006, pro které to bylo poslední utkání mezi Kadety. Dva z nich pravidelně nastupovali v Lize U17 za BA Louny. Spolu s nimi byl oporou BA Louny také nejlepší střelec hostů Dundr roč.2007, tedy stejný ročník jako 5 nejstarších hráčů našeho týmu. A také hodně minut odehrál Jiří Mikeš, bronzový medailista z MČR U15 z minulého týdne v dresu Nymburka, stejně starý jako dalších našich 5 hráčů. Tedy pokud bychom vycházeli pouze z papírových předpokladů, favoritem byli hosté.

 

Míře soustředění a u mnohých hráčů i nulová reflexe na nedostatky ve hře, které slyší na tréninku, odpovídal začátek utkání. Po 5 odehraných minutách svítil na ukazateli skóre stav 6:6, ovšem na kontě našeho týmu již bylo 9 zcela nepochopitelných ztrát. Tradičně v nich figuroval Patrik Kotáb, netradičně i Petrovický a Žák. V 7.min vedli hosté 10:11 a střídal Petrovický, kterého tlačily nové boty. Naštěstí závěr čtvrtiny byl v naší režii, proti našim 10 bodům stál pouze 1 koš hostů. 20:13.

Pokud se diváci domnívali, že náš tým během první čtvrtiny pochopil, že bude muset, chtě nechtě, o vítězství zabojovat, pak zjistil, že vůbec nezná mentalitu mnohých našich hráčů navíc umocněnou aktuálním věkem. Přes naši zcela pasivní a mlčenlivou obranu (proč bychom, jak to chce trenér, bránili agresivně a mezi sebou komunikovali, copak nestačí, že nás k tomu nutí na tréninku?) se soupeř vrátil do zápasu… 5.min a 29:27. Následné dvě trojky během cca 30 vteřin (Kotáb, Petrovický), jediné za celý zápas, naše hráče jen utvrdily, že mají utkání pod kontrolou a tak jsme nastartovali další sérii ztrát, absenci doskakování pod naším košem a zakončením útoků po nepřipravených střelách. To hosté potrestali čtyřmi koši v řadě a zase se začínalo znovu. V poločase 40:38.

Až teprve důrazná poločasová domluva s názornými ukázkami antibasketbalového chování některých hráčů na hřišti trošku zapůsobila. Svá pozitiva také přinesly změny v sestavě, kdy ti nejvíce chybující hráči zůstali na střídačce. Třetí desetiminutovku jsme absolvovali s pouhými dvěma ztrátami, razantně jsme zlepšili doskakování pod oběma koši, když se do této činnosti zapojili i jiní hráči než jen Žák a hlavně jsme dokázali využít chyb soupeře při jeho nátlakové obraně a uvolnit tak zejména Fandu Zikmunda k přímé cestě do soupeřova koše. Hostům nepomohl ani oddechový čas a čtvrtinu jsme vyhráli 30:10 ! Kelti, v duchu svých tradic, však nerezignovali i když bylo zřejmé, že je rozhodnuto. To na druhé straně neomlouvá znovunastartování pasivního bránění z naší strany. Sice se nám dařilo pokrýt „ligisty“ z Loun, ale naše vedení se tenčilo neboť koše dávali jiní. Pokud se mezi diváky našli takoví, kterým se nelíbila individuální honba za body z předem ztracených pozic, pak mají na takový názor právo. Trenér pak hlavně sršel kritikou na hráče, kteří místo jednoduchého snadného zakončení dvojtaktem s obráncem za zády, volí nesmyslné zastavení, obrátku na pivotové noze a pak ………….. najednou neví, co s míčem. Příležitost dostali i náhradníci. Kolacki přišel, dostal přihrávku a nahrál soupeři. Klasika. Vojta Sazama zaznamenal 2 body, když se ocitl zcela sám pod soupeřovým košem, připsal si ale i dva airbally ze střední vzdálenosti.

Po nedohraných sezónách 2019/2020 a 2020/2021 z důvodu covidu, loňském 5.místě v základní skupině Ligy U15 a 3.místě v nadstavbové Lize A, je pro hráče roč.2007  toto vítězství v Nadregionální lize určitým zadostiučiněním a věřme, že i návratem k úspěšné minulosti.

BK KLATOVY – BK KELTI NOVÉ STRAŠECÍ   84 : 63 (20:13. 20:25 !?, 30:10, 14:15)

Statistika: Žák 26 – 5/2 – 2,  Zikmund 13 – 1/1 – 4,  Kodyš 13 – 4/1 – 4, Šlof 12 – 2/2 – 0 ??. Petrovický 9 (1x3) – 0/0 – 3,  Kotáb 7 (1x3) – 0/0 – 5, Melka 2 – 2/0 – 1, Sazama 2 – 0/0 – 0, Kolacki 0 – 0/0 – 1, Kolář 0 – 0/0 – 0.