Do semifinále poháru postoupili Orli a Nový Jičín

Stanislav Křiváček, 21.3.2010
Prvními dvěma semifinalisty Tipsport Cup Final-8 Českého poháru mužů se staly podle předpokladů týmy Prostějova a Nového Jičína, které skolily bez větších potíží prvoligové soupeře.
Prostějovský tým marně lovil v Klatovech proti Plzni celou první čtvrtinu koncentraci. Lídr první ligy a držitel divoké karty od ČBF, tažený rozehrávačem Velenským a pod košem zkušenou dvojicí Frána - Kovanda, se hned na úvod utkání představil alley-oopem a po úvodních deseti minutách ztrácel jediný bod (23-22).
"Není tam žádná výpomoc a jste od hráčů daleko," zlobil se před druhou čtvrtinou kouč favorita Peter Bálint.
Ještě po 14 minutách Plzeň držela nadějný stav 27-26, snažila se rychle přecházet do protiútoku a brzy zakončovat své postupné útoky do nezformované obrany.
Jenže jak vystřídal Velenský a jeho spoluhráči dál netrefovali nic z mnoha trojkových pokusů, skore s postupným utahováním obranných šroubů Prostějova a jeho narůstající fyzickou převahou vyskočilo až na poločasových 44-31.
"To pro nás byl ještě přijatelný rozdíl, vlastně výhra," poznamenal před změnou stran pivot Pavel Frána, někdejší opora Sparty v nejvyšší soutěži.
"Museli jsme protočit sestavu, o víkendu nás čeká čtvrtfinále play-off a to je pro nás hlavní," dodal člen sestavy aspirující na postup do NBL.
Po změně stran už nebylo co řešit. Plzeňští dál netrefovali trojky a přibývaly jim ztracené míče. Podlehli 62-84.

Jejich nejlepšími střelci byli Kovanda s 16 body a Velenský s 11. Na druhé straně velel skórerům Lawrence se 16 body, Litevci Veikalas se Šležasem přidali po 14.

"Proti soupeři z první ligy se nám těžko hledala koncentrace. Prvních 22 bodů jsme dostali bez obrany," povzdychl si Peter Bálint.
Strakonický duel Nový Jičín - Ústí nad Labem byl od začátku hrou kočky s myší. Vítěz úvodní fáze poháru sice má sice v sestavě exligové borce Suchardu nebo Holešovského, ovšem Mlékárna Miltra nepřipustila ani v úvodních minutách žádné zaváhání.
Po sedmi minutách vedla 17-4 a v poločase 51-25, když hned 19 bodů nasázel Šarovič. Konečný výsledek zněl 87-51.
Petr Hamták
Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023