Dosud neporažený Beroun padl v Klatovech !

Jindřich Svojanovský, 12.11.2022

Ne zrovna nejlepší vzpomínky na vzájemná utkání loňské Ligy starších žáků U15 s týmem BK Beroun mají naši Kadeti. Na vlastním hřišti jsme podlehli poměrně jednoznačně 37:72, odveta v Berouně nám rovněž přinesla porážku 87:95 a navíc se v tomto utkání zranil Pepa Šlof, který pak chyběl mladším žákům U14 v boji o postup do extraligové nadstavby.

Po avizovaném a pak i skutečném odlivu hráčů z týmu U17, spojeném s určitými interními problémy uvnitř týmu, ukončil trenér M.Tureček  své působení v BK Klatovy a to jak u týmu U17, tak i U12. Tým pak, pod vedením Petra Baselidese, asistenta odešlého trenéra,  ještě odehrál derby v Domažlicích, ve kterém utrpěl poměrně nešťastnou porážku.

S ohledem na blízkou budoucnost, zejména pak na květnovou kvalifikaci o postup do Ligy U17, pověřil výbor BK hlavního trenéra, aby využil možnosti zapojit do Nadregionální ligy hráče dosud úspěšného týmu U15 a připravit tak kluky roč.nar. 2007 a 2008 po stránce, kondiční, technické, taktické i volní na již zmíněný vrchol sezóny.

Úspěšný comeback staronového trenéra

„Snad jen hrát toto utkání v Berouně by bylo ještě horší variantou návratu k hráčům, kteří se mnou začínali ve školních kroužcích a později v chlapecké přípravce a minižákovských týmech. V kádru týmu sice najdete i „dojíždějící hráče“, osobně jsem se těšil zejména na spolupráci s Jindrou Ratajem nebo Petrem Pučelíkem a také s pendly z Plzně, kteří měli pomoci řešit odchody kmenových hráčů z kádru, do přípravy však zasáhla zranění a nachlazení a tak jsme těch společných tréninků zatím moc neabsolvovali a nastoupili jsme proti Berounu pouze s 10 hráči, kdy pro nemoc chyběly i opory U15 Kodyš a Melka. O to těžší byla naše pozice. “, uvedl očekávanou bitvu s Berounem trenér Ing.Svojanovský.

BK Beroun si po loňských vítězstvích i pod vlivem 3 vítěztsví (Domažlice, Nové Strašecí a v Sokolově) ze 3 utkání v letošní NRL snad ani nepřipouštěl, že by mohl v Klatovech prohrát. A až do 7.minuty hrál, co hrát chtěl. Sice jsme vedli 8:7, když všech 7 bodů hostí dal jejich kapitán Hamerník proto, že naši hráči prostě nepřebírali po cloně i přesto, že na tento obranně-taktický prvek byl před utkáním kladen důraz.  To se ale výrazně zlepšilo po dvojnásobném střídání na naší straně. Zvýšili jsme obranný důraz a vystupňovali tlak na míč a pozitivním přínosem byly i body Šlofa prakticky okamžitě po příchodu na hřiště. Šňůra 10:0 nás dostala do vedení18:7. Bohužel v tuto chvíli si snad již někteří hráči mysleli, že je vyhráno, přestali se vracet a bránit a soupeř dvěma koši naše vedení zkorigoval.

Druhou čtvrtinu jsme začali famózně. Obrana s plným nasazením a tlakem na míč nutila hosty ke ztrátám, my jsme naopak ztráty míče proti první čtvrtině výrazně omezili. Míč šel rychle z ruky a kluci se tak dostávali volní do zakončení. Hostující kapitán odpočíval na střídačce a i díky této chybě berounského kauče jsme vyšroubovali naše vedení na 34:13 i přesto, že jsme měli mizernou střelbu trestných hodů.

Ve druhém poločase, kde obě čtvrtiny skončily stejně naším neskutečně hubeným vítězstvím 8:6, ani tak nedominovaly obrany, jak by se mohlo na první pohled zdát, ale u obou týmů se projevil odklon od kolektivní hry. A individuální průniky do zhuštěné obrany na obou stranách hřiště neměly na úspěch sebemenší naději.

Trenér: „Dát za poločas 16 bodů není zrovna něco, čím by se náš tým měl chlubit. 9 ztracených míčů jen v závěrečné čtvrtině a ani jedna neproměněná trojka z 10 pokusů, to je důsledek ztráty koncentrace a lehkovážného přístupu pramenícího z vědomí, že utkání je rozhodnuté. Házenkářské rozestavení na perimetru a čekání, zda ten kdo vystřelí i dá, rozhodně není to, čím by se náš tým měl prezentovat.Věřím, že porazit neporažený Beroun toužili, stejně jako já, i všichni hráči a to se povedlo. Na soupisce figuruje nyní 22 hráčů a to včetně 3 pendlů z Plzně, i hráčů našich týmů U15 a U14. Čeká nás spousta práce a to nejen  s opětným stmelením týmu, který v roce 2018 vybojoval na NF v H.Králové pro Klatovy 4.místo. A protože k utkání U17 může nastoupit pouze 12 hráčů, lze očekávat i tzv. „boj o nominaci“. A zde platí jedna stará basketbalová pravda – Není to trenér, který rozhoduje, kdo bude hrát. Rozhodují to jen a jen hráči! Svojí účastí, snahou, nasazením, bojovností a plněním taktických pokynů na tréninku a v utkáních.“

BK KLATOVY – BK BEROUN  53 : 31  (18:11, 19:8, 8:6, 8:6)

Statistiky: Kotáb Patrik 18 (2 trojky) bodů  – 4/2 trestné hody – 2 osobní chyby, Šlof Josef 8 – 2/2 – 0, Kolář Dominik 6 – 3/0 – 2, Petrovický Matyáš 5 – 3/1 – 2, Zub Tomáš 5 – 10/1 !!?? – 2, Suchý Adam 5 – 3/2 – 4, Žák Petr 4 – 0/0 – 2, Kinský Ondřej 2 – 0/0 – 2, Sazama a Kavka 0 – 0/0 – 0.

Níže dnes opravdu skromná fotodokumentace z utkání.

COME TOGETHER !

Fotogalerie