Důstojné rozloučení se základní částí Ligy U15

Jindřich Svojanovský, 4.12.2022

Dva ze tří týmů, které již měly postup do extraligové nadstavby prakticky jistý, přívítaly v derniéře základní části  na svých palubovkách naše chlapce U15. Těžko se dalo uvažovat o šanci na úspěch, když si vzpomeneme, že v utkáních v Klatovech oba týmy prakticky rozhodly o svém vítězství hned v první čtvrtině, když pak další průběh utkání byl víceméně vyrovnaný. Sparta v Klatovech vedla po 1.čtvrtině 37:12 a vyhrála 91:63, Sokol Pražský pak 30:8 a vyhrál 93:54.

BA SPARTA PRAHA – BK KLATOVY  89:61 (26:14, 20:14, 28:25, 15:8)

Domácí včele s kandidáty na dres reprezentace U15 Procházkou a Nejezchlebem, kteří převyšují naše hráče nejen „o hlavu“ ale i výkonem v obranné i útočné fázi, začali důrazně a po většině proměněných šancí přímo zpod našeho koše získali dvojciferné vedení, Z 24 vstřelených bodů zaznamenal 8 bodů Procházka 6 bodů Nejezchleba. Souboj klatovských Davidů se sparťanskými Goliáši pokračoval i ve druhé čtvrtině . Náš tým zlepšil práci pod košem , Sparta však takřka vše vedla dál přes Procházku (9 bodů) a Nejezchleba (opět 6 bodů)  a my jsme bohužel nebyli schopni trefit žádnou střelu ze střední či dlouhé vzdálenosti a tak jsme zaznamenali opět chudých 14 bodů z rychlých protiútoků či po úspěšné kombinaci přímo zpod koše. Ve druhé půli již z našich hráčů definitivně spadl respekt z tradičního účastníka extraligy a tak diváci mohli sledovat „oku lahodící basketbal“ plný krásných kolektivních i individuálních akcí. Padli jsme 28:25, ale komu se to v této sezóně na Spartě povedlo? I díky častému střídání, kdy se na naší straně dostalo do hry i všech 6 kluků z týmu U14, jsme drželi i v závěrečné desetiminutovce náš kolektivní výkon na dobré úrovni a nedali domácím šanci na nástřel 100 a více bodů.

Statistika: Šlof 22 bodů (2 trojky) – 0/0 trestné hody – 3 fauly, bohužel ale také 8 většinou zbytečných ztrát, Kodyš 11 – 1/0 – 5, Kinský 10 – 1/0 – 2, Melka 7 – 1/1 – 3, Šnejdar 6 – 2/0 – 0 !!??,  Veselský 4 – 0/0 – 3, Kavka 1 – 2/1 – 0 !?, Ševčík 0 – 0/0 – 2, Kmetek 0 – 0/0 – 1, Pavelec a Kotáb 0 – 0/0 – 0. Za domácí Procházka 25, Nejezchleba 22.

SOKOL PRAŽSKÝ – BK KLATOVY  88 : 68  (27:18, 21:25, 22:12, 18:13)

Pokud má Sparta kromě dvou stars ještě Dostála, který pro výron kotníku nenastoupil, pak tým pražského Sokola, úřadující mistr ČR tohoto ročníku, je rovněž naplněn hráči, kterým se prorokuje skvělá basketbalová budoucnost. Naši přátelé z Loko Plzeň měli obrovské štěstí, když proti nim nenastoupili hráči Nosek a Brezík, kteří hráli na mezinárodním turnaji  EYBL U16. To Lokomotivě umožnilo si z Prahy odvézt velmi cenné vítězství. Na náš tým měl domácí trenér Mgr.Matěj Veselý k dispozici „všechny své koně“ a ze základní sestavy Nosek, Brezík, Očadlík, Muhič, Dopita šel strach. Vyrovnali jsme se s mohutným náporem domácích (10:2) a kontrovali na 16:14. Pak ale kraloval Nosek, kterému stačilo naběhnout pod náš koš a počkat si na odražený míč, což pro něj s jeho výškou nebyl problém. Šokující byla druhá čtvrtina, kdy náš tým díky častému střídání a maximální snaze o dodržování taktických pokynů, držel s mistry ČR nejen krok, ale do 7.minuty měl i více ze hry a snížil vedení Sokolů na 44:41 !!! Naše hra se hodně podobala tomu, co jsme předváděli při našem vítězství v Plzni. Co si Sokoli vyslechli od svého trenéra v šatně s ohledem na poločasové skóre 48:43 není známo. Je fakt, že do druhé půle přišli domácí s maximální snahou vymazat chmury z jeho čela. Jejich obranná agresivita byla na samé hranici pravidel. I když to vedlo v našem týmu k nárůstu ztrát hlavně z důvodu, že to, co nazývají naši hráči na tréninku obranou, je na světelné roky vzdáleno k tomu, jak bránila sokolí pětice. Až se hráči zbaví své „dočasné pubelescentní  vševědoucnosti“ a začnou skutečně trénoval tak, jak je třeba, mohou časem produkovat obdobnou obranu. A třeba i také výrazně zlepšit úspěšnost trestných hodů (v tomto utkání 21/8 tzn. 38% !!??) i střelbu ze střední i delší vzdálenosti. Nutno však říci, že ostudu rozhodně v Praze neudělali. Dařilo se jim i proti domácí obraně prosazovat a jahůdkou na dortu výborného výkonu byla závěrečná akce, kterou hráči sehráli přesně tak, aby „nachytali domácí obranu na švestkách“.

Statistika: Šlof 17 (4) – 3/1 – 1 !!??, Veselský 14 – 10/2 !!??? (to dá každý druhý kluk z ulice) – 2, Šnejdar 10 – 0/0 – 2, Kodyš 8 – 2/1 – 4,  Kotáb 5 (1) – 0/0 – 0, Kinský 4 – 4/2 – 1, Kavka 4 – 0/0 – 2, Kmetek 4 – 0/0 – 0 !!??, Melka 2 – 2/2 – 3, Pavelec a Ševčík 0 – 0/0 – 0.

Trenér Ing.Svojanovský: „Před sobotním utkáním jsem řekl klukům, že je krásné vyhrávat. Ale že není ostuda prohrát, pokud se tým po zápase vrátí do šatny po čtyřech s přesvědčením a pocitem, že všichni nechali na hřišti kus srdce a bojovali ze všech sil za naše klatovské barvy. A myslím, že jsme to společně dokázali nejen v sobotu, ale stejně tak i v neděli, kdy bylo řečeno to samé. Byl jsem hrdý na své hráče, jak se dokázali v Praze prezentovat v sestavě, kde z 11 hráčů 6 patří ještě do U14. Chyběl Viktor Kolacki, který se připravuje v Alpách s reprezentací plzeňského kraje na Zimní olympiádu dětí a mládeže.“