Easter Cup z pohledu děvčat U14

Václav Kubát, 12.4.2023
Na turnaji jsme skončili na konečném 6.místě z 10 účastníků. Konkurence sestávala z těchto týmů: dvou extraligových týmů BK Lvice Litoměřice a HB Praha Basket. Dále z Ligy A (domácí BK Klatovy) a z Ligy C (BK VLČICE Žďár). Tři týmy z Německa. Dobře hrající HESSEN a TS Jahn München a slabší Berliner SC. A poslední účastníci TJ Rožnov pod Radhoštěm, BCM Sokolov, BK Sojky Pelhřimov složené týmy především z mladších hráček a ještě ne tolik zkušené.

Viz výsledky: https://www.eastercupklatovy.cz/cs/kategorie-u14-divky-81

Na turnaji jsme měli celkově dva cíle, skončit do 5. místa a vyhrát poslední utkání turnaje. Výsledkově jsme tedy jen těsně neuspěli a odnesli si další zklamání. Pozitivem je, že jsme celý turnaj odehráli v kompletní sestavě (bez Niki Š. a Anety Š., ty hrály se svým týmem U12). Nově ve družstvu dostaly prostor Niki P. a Tereza K.. Turnaj nám ukázal naše slabá místa ve hře, která musíme zlepšit na tréninku, pokud chceme konkurovat týmům z Ligy a Extraligy.

První a poslední utkání s HESSENEM

Ve čtvrtek nás čekal vstup do turnaje s prvním německým soupeřem. Celé utkání jsme dotahovali, ale vždy jsme se drželi na dostřel. V poločase jsme přešli na úzkou rotaci hráček a podařilo se nám na závěr utkání zdramatizovat. Zápas jsme dotáhli a dokázali 2 vteřiny před koncem vstřelit vyrovnávající trojku (Zuzana Vosková) a poslat utkání do prodloužení, abychom poté v posledních vteřinách prodloužení rozhodli košem, díky zisku a po vlastním úniku (Valerie Gashi). V tu chvíli velmi cenné vítězství.

O pár dní později…

V neděli se starým známým o konečné pořadí, tedy o 5. místo. Motivaci jsme měli a chtěli si užít těžké utkání, ale soupeř chtěl více a podařilo se mu oplatit porážku. Prohra o 9 bodů, kde jsme se nadřeli na každém našem koši a soupeři jsme naopak několik snadných košů dovolili. Rozhodl slabý útok, kde si nedokážeme vyhovět a každá se snaží spasit utkání a naopak větší bojovnost soupeře a chuť stále tlačit a běžet  nás stály výhru. I toto utkání jsme odehráli v úzké rotaci, ale oproti minulému zápasu byl velký rozdíl v přístupu k zápasu a našem nadšení a zodpovědnosti za vlastní výkon. O hru soupeře se starala zejména Ella Sterling později ALL-STAR hlavní pětka turnaje.

HESSEN - BK Klatovy 49 : 40

Soupeř a jeho prezentace: https://www.facebook.com/hessischer.basketballverband/

HB Basket Praha

Holky se před Easter Cupen vezly na vítězné vlně (povzbudivá výhra nad HESSENEM a 5 ligových výher v Lize A i dvě přátelská utkání). Naopak HB v extralize zaváhal a připsal si sérii porážek i proti papírově slabším soupeřům. Neměli jsme co ztratit a chtěli potrápit našeho soupeře. Vstup do utkání 10-0 byl velmi dobrý, zejména díky větší aktivitě. Po oddechovém čase soupeř přepnul a v utkání nám ukázal, proč patří do extraligy. Soupeř hrající proti nám celou dobu passarelu se silnou lavičkou, nás udolal trpělivou a bojovnou hrou. V zápase postupné získával sebevědomí a porazil nás větším bodovým rozdílem. Naše série byla přerušena.

HB Basket Praha - BK Klatovy 58 : 34

TS Jahn München

Soupeř s hrou postavenou na třech hráčkách (papírově pro nás určitě hratelný) v zápase prokázal své kvality a zaslouženě zvítězil. Několikrát jsme soupeře dotáhli, abychom mu zase dovolili odskočit. V závěru už nám scházely síly. Zbytečné chyby a nesrovnání se s nastavenou hrou rozhodčích nás stálo boj o medaile. Utkání bylo pískáno na obě strany, ale nekonzistentnost rozhodčích nám na lavičku předčasně poslala dvě hráčky základní pětky a ve vyrovnaném utkání to bylo znát. Naopak soupeř mohl počítat se všemi klíčovými hráčkami až do konce utkání.Vzhledem k vývoji v tabulce nás v pátek čekalo utkání o možnost ucházet se o medaile. Zápas nás hodně mrzel.

BK Klatovy - TS Jahn München 51 : 60

BK Sojky Pelhřimov

Bylo to povinné vítězství. Všechny hráčky měly možnost ukázat co umí, a pracovat jak na týmové hře, tak i v rámci možností soupeře IČJ. Mohli jsme tak šetřit síly a spravit si chuť po předešlém utkání.

BK Klatovy - BK Sojky Pelhřimov 73 : 30

Po dohrání zbytku zápasů jsme skončili v tabulce na 3. místě. A zařazení do boje o 5. - 8. místo na turnaji.

Berliner SC

Třetí německý soupeř na podobné úrovni jako Pelhřimov. Svojí nacvičenou hrou jsme si na soupeři mohli vyzkoušeli obranné řešení clon a utkání jsme tak dobře využili. Byl to v sobotu náš jediný zápas. Mohli jsme se už soustředit pouze na HESSEN a náš společný cíl.

BK Klatovy Berliner SC 71 : 14

Zvládli jsme náročné 4 dny turnaje plného nových zážitků a zkušeností ze kterých budeme těžit na pravidelných trénincích. Za zmínku stojí, že se do hlavní pětky turnaje dostala Zuzana Vosková za BK Klatovy (trenéři po každém utkání volí nejlepšího hráče utkání, po sečtení hlasů se volí hlavní pětka turnaje a MVP). Holky chci pochválit, že jsou ochotné nastoupit do utkání. Zároveň velký dík patří rodičům, kteří holky podporují a dokážou v těžkých chvílích pochválit a fandit, i když se nedaří. Velké poděkování patří organizátorům turnaje, kteří turnaji věnovali spoustu času a práce, a dokázali vytvořit velmi dobrý turnaj.