Extraliga U15 byla hodně, hodně blízko !

Jindřich Svojanovský, 5.12.2022

Přečtěte si pár řádků, které vám vysvětlí, jak jsme se neuvěřitelným způsobem připravili s týmem U15 o možná životní úspěch.

Není totiž běžné, aby se do 16členné elity českého basketbalu, kde zejména ve sk.A startovaly týmy úřadujících mistrů ČR Sokola Pražského, dalšího účastníka finálového turnaje MČR Loko Plzeň a pravidelného účastníka extraligové nadstavby BA Sparty Praha, tedy týmů, které již od minižákovských soutěží stahují ze svého okolí ty nejtalentovanější hráče, dostal „provinční tým“, který staví na dlouholeté cílevědomé práci a pouze na vlastních hráčích. A že to pro hráče provinčního týmu může znamenat životní úspěch, o kterém třeba budou vykládat svým vnoučatům, o tom svědčí fakt, že v historii našeho klubu zase není tolik obdobných úspěchů.

Půjdeme-li zpět do historie zaznamenáme v sezóně 2016/2017 účast našeho týmu roč.2002 trenérů Fleisiga a Nadě  v extralize U15, kterou si tým vybojoval díky postupu na závěrečný turnaj MČR U14 v sezoně předchozí. Zlatým písmem se do historie klatovského basketbalu zapsal i žákovský tým trenérů Denka a Aušprunka, který v letech 2005 – 2007 patřil do absolutní české špičky a získal i medaile na MČR.

Na výše uvedené úspěchy mohli letos navázat naši kluci U15. Bohužel se tak nestalo.

 

Pokud jsem loni musel konstatovat, že nás v kategorii U14 připravila o postup extraligové nadstavby neuvěřitelná lež a její následné důsledky, pak letos si neseme jako tým veškerou vinu sami. Píše se mi to těžko. A to nejen proto, že po 5 letech jsme mohli naplnit odvážný cíl postupu, který jsme si před pár lety dali a ke kterému jsme směřovali tvrdou prací i díky velkému pochopení rodičů všech hráčů. V životě často o velkých věcech rozhodují maličkosti, z těch se pak, pokud jsou úspěšně  vyřešeny, sestává ta veliká úspěšná věc. My jsme ale jako tým selhali v domácím utkání se Sršni Písek, kdy nás laxnost, sobeckost a předčasné uspokojení připravilo o vítězství a jak se nyní ukázalo, stálo nás to postup do extraligy. Nechci se k tomuto utkání již vracet, rád bych na něj zapomněl, ale nemohu. Kdo si ho chce připomenout, pak komentář najde zde: https://www.basketbal-klatovy.cz/novinky/svici-nadeje-na-extraligovou-nadstavbu-sfoukli-srsni-3323 . Mám-li být upřímný musím napsat, že mé zklamání je obrovské. Nejen pro mě osobně, neboť postup do extraligy mohl pro mě osobně být jedním z několika vrcholů mého trenérského působení zde v Klatovech, ale hlavně kvůli mým hráčům samotným. Ti si možná ani teď ještě neuvědomují, jak je jejich pubertální nahlížení na tréninkovou snahu, na herní disciplínu a neplnění taktických pokynů v utkání s Pískem  negativně zasáhlo. Nejde jen o to, že se mohli stát další generací, která by reprezentovala náš klub v extralize, ale hlavně by je v prvních měsících roku 2023 čekala těžká utkání se 7 nejlepšími týmy ze severních, západních, jižních, středních Čech a Prahy. Nechci tvrdit, že bychom bojovali o umístění do 4.místa, které znamená postup na závěrečný turnaj MČR, ale každé odehrané utkání mohlo být pro mé hráče obrovskou školou a hráčskou zkušeností, kterou by mohli zúročit v budoucnosti. Mnozí by asi také pochopili, že jejich představa o své vlastní basketbalové úrovni má k dokonalosti ještě daleko a začali by na sobě podstatně více pracovat. Ale možná, že se pletu, možná jako příslušník zcela jiné generace nemám ponětí o tom, jaké hodnoty jsou pro mé hráče prioritní a že mnozí se raději budou předvádět v utkáních proti „týmům sestavených narychlo z kluků z ulice“, navyšovat počet stobodových vítězství a vzájemně i s přispěním různých našeptávačů, se přesvědčovat o své dokonalosti.

 

Čísla hovoří:

 

A)    Postupující týmy do extraligy

Sk.A …. Sokol Pražský, Sparta Praha, Lokomotiva Plzeň

Sk.B …. Sluneta Ústí, Tygři Praha, BK Brandýs n.L.

Sk.C …. BA Nymburk, BK Pardubice, USK Praha

Sk.D …. Tygři Brno, BASKET Brno, SK Žabovřesky

Sk.E ….  NH Ostrava, Snakes Ostrava, Basketpoint Frýdek-Místek

 

B)    K 15 postupujícím týmům bude přiřazen nejlepší tým ze 4.místa všech skupin. U skupin s 8 účastníky se nazapočítává skóre s týmem z 8.místa.

Tabulku z týmů na 4tých místech lze sestavit následně:

 

Tým                                     Počet porážek                           Rozdíl ve skóre

  1. BK Děčín                                  5                                             + 43
  2. Jiskra Kyjov                              5                                            - 109
  3. BK Klatovy                               6                                             + 94
  4. Sokol H.Králové                        6                                             + 23
  5. BK Nový Jičín                           7                                            - 415

 

C)    Jak je tedy zřejmé, neprohrát závěrečné 4 minuty se Sršni Písek na vlastní palubovce 2:14 a celý zápas 72:74, měl by náš tým rovněž pouze 5 porážek a při výrazně lepším skóre proti Děčínu a Kyjovu, by do extraligy postoupil.

 

Závěr

Plakat nad rozlitým mlékem už nám nepomůže. Jak naznačila poslední utkání na Spartě a Sokole Pražském, mnozí z hráčů pochopili, nebo alespoň částečně pochopili, že basketbal na úrovni top týmů dané kategorie vyžaduje zvládání jak útočné, tak i obranné fáze hry. Také snad začínají chápat, bohužel stále ne všichni, že kolektivní sport vyžaduje kolektivní přístup a jen individualita ochotná podřídit své osobní ambice ve prospěch týmu je skutečnou individualitou. Druhá polovina soutěže tzv. Liga A postaví náš tým proti soupeřům, kteří rovněž neuspěli v boji o postup do extraligy. V minulé sezóně jsme tuto část sezóny absolvovali s 12 vítězstvími z 12 utkání při skóre 1279:523. Mám-li být ale upřímný, nebyla to utkání, která by hráče motivovala k nějakému výraznému tréninkovému úsilí, naopak je utvrzovala v přesvědčení, jak jsou skvělí. To, že 16 dalších týmů hraje extraligu jaksi řadě hráčů postupně unikalo.

Věřím, že v této sezóně bude situace odlišná. Jednak jádro týmu U15 již nyní tvoří součást týmu kadetů U17 a v Nadregionální lize se připravuje především na kvalifikaci o Ligu U17. Zde je k dispozici více hráčů, než pojme zápis o utkání. K němu může být nominováno pouze 12 hráčů a tak bude na každém z kádru kadetů, jak o nominaci k utkání zabojuje. Kádr je natolik vyrovnaný, že nebude stačit jen pouhá účast na tréninku, ale hlavně odvedená práce spojená se snahou a nezbytnou disciplínou. Tu kladu na nejvyšší místo, už třeba proto, že právě ztráta disciplína nás stála letos postup  do extraligy  a nerad bych, aby se něco podobného opakovalo na jaře v kvalifikaci.