Favorizovaní hosté brali o víkendu vše

Jindřich Svojanovský, 17.10.2022
Naši hráči Kodyš (s míčem) a Melka bojují s nátlakovou sparťanskou obranou
Naši hráči Kodyš (s míčem) a Melka bojují s nátlakovou sparťanskou obranou

Jak bylo napsáno i v preview k víkendu 15 – 16.10.2022, čekal oba naše zástupce v celostátních ligových soutěžích jeden z nejtěžších víkendů této sezóny. Junioři U19 hostili v sobotu jarní uchazeče o postup do Extraligy U19, dosud na podzim  neporažené Levharty a v neděli neméně zdatnou pražskou Spartu. A asi ještě v těžší situaci byli naši starší žáci U15. V sobotu čelili úřadujícím mistrům ČR ze Sokola Pražského a v neděli pražské Spartě. Tedy dva týmy, které by už jen bláznivá teoretická kombinace mohla připravit o postup do extraligové nadstavby ligy U15.

Opakování je matka moudrosti

Prakticky před každým zápasem svých týmů opakuji dvě zásadní basketbalové, a nejen basketbalové poučky:

  1. Soupeře, ať se jeví sebevíce oslaben či výkonnostně výrazně slabší, nikdy nesmím podcenit !!!
  2. Ze žádného soupeře i sebelepšího, vyššího a fyzicky zdatnějšího, se nesmím pos.at strachy.

Bohužel ani tentokrát naši  hráči, kteří vždy a za každých okolností vědí všechno nejlépe, všude byli a od všeho mají minimálně dvoje klíče, a to včetně i některých z U14, nebrali moje slova vážně. Ano, respekt z výškově a jednoznačně i rychlostně, fyzicky a herně vyspělejších hráčů Sokola Pražského, kteří na jaře na finálovém turnaji Mistrovství ČR nadělovali vysoké porážky všem soupeřům, mohli naši hráči mít. Respekt by ale měl vyvolat snahu o co nejlepší výkon, snahu o to ukázat, že i v Klatovech  hrajeme výborný basketbal a že se jen tak z velkého jména a slávy soupeře strachy nerozklepeme. Bohužel se tak nestalo a naši hráči porazili sami sebe ještě než vstoupili na palubovku k úvodnímu rozskoku.

Co však je horší, než byla 1.čtvrtina utkání se Sokolem Pražským je skutečnost, že i po této lekci, která by jim měla otevřít nejen oči, ale i bojovnost v srdci, koncentraci na zvolenou taktiku a především soustředění na to, neopakovat stejné chyby, přijde o 18 hodin později absolutně stejný kolaps v podobě neochoty bojovat, bránit a plnit předzápasové pokyny. Jako by hráči samotní nevěděli, že třeba tyto vysoké porážky mohou mít v prosincovém účtování vliv na postup či nepostup do extraligové nadstavby, o kterém bude skóre rozhodovat. O individuálním nasazení a bojovnosti v obraně nejlépe vypovídají počty osobních chyb (=faulů) v obou utkáních.

 

K samotným utkáním tentokrát opravdu jen fakta.

V obou utkáních jsme postrádali Štěpána Kmetka. Nechci tvrdit, že tento nejvyšší hráč, ještě U14, by sehrál rozhodující roli v našem doskakování pod oběma koši nebo že by ubránil 34bodového, 190 cm vysokého  pivota Sokola Václava Noska nebo v neděli 22bodového pivota Sparty Jirku Nejezchleba. Ale měli bychom možnost 2krát 5 faulů pod naším košem, které by mohly zabránit lehkým košům soupeřů. Chyběl i delší čas zraněný Kavka, ale ten nehrál ani v Plzni. A v neděli, i přesto že sobotní utkání dohrál v pohodě, chyběl s poraněným palcem levé ruky i Lukáš Veselský. Na rozdíl od soupeřů, kteří mají díky bohaté zásobě hráčů v Praze kádry výhradně z ročníku 2008, jsme museli nasadil do utkání hned 6 hráčů U14.

BK KLATOVY – SOKOL PRAŽSKÝ  54 : 93 (8:30 !!!???, 16:20, 18:25, 12:18)

Mnohým, zejména pak rodičům, se budou zdát výše napsané řádky příliš tvrdé. Ale bohužel neexistuje jiné vysvětlení, než to, co je výše napsáno. Jinak by se nemohlo stát, že naše základní pětka prohraje úvodní desetiminutovku o 22 bodů a zbývajících 30 minut utkání pak, a to včetně střídání, ale se snahou plnit zvolenou taktiku, o 17 !!?? A rozhodně to nebylo proto, že i soupeř střídal.

Statistika: Kodyš 14 – 1/0 – 2 – 4 ztráty,  Šlof 14 – 11/8 – 3 – 8 ztrát,  Melka 9 – 4/3 – 1 -  3 ztráty, Veselský 9 – 6/1 !? – 3 – 5 ztrát, Kinský 4 – 4/2 -1 – 2 ztráty, Kotáb 2 – 0/0 – 0 – 0 ztrát, Šnejdar 0 – 0/0 – 0 – 3 ztráty, Kolacki 0 – 0/ - 2, Pavelec, Kydlíček a Ševčík 0 – 0/0 – 0.

BK KLATOVY –  BA SPARTA PRAHA  63 : 91 (12:37 !!!???. 18:18, 23:18, 10:18

Nepoučeni sobotou ani mými slovy před uttkáním …. zákonitě přišel trest! První čtvrtina ještě větší nedisciplinovaná hrůza, bez obrany tedy takřka bez faulů, chaos a opakované ztráty ve stejných situacích. A hlavně vymýšlení věcí, které jsme nikdy netrénovali, netrénujeme a trénovat nebudeme. Tedy za 10 minut prohráváme o 25 bodů !!!??? A to jsme před zápasem hovořili o tom, že se úvod se Sokolem nesmí opakovat a adresně jsme označili to, co jsme v sobotu dělali špatně. Nastupujeme k rozskoku ….. a vše je rázem zapomenuto, naopak se vracíme k těm stále stejným chybám. A pak po 2 minutové pauze končí 2.čtvrtina 18:18 a ve stejných sestavách jako na začátku vyhráváme třetí čtvrtinu 23:18 !!!??? Jen proto, že jsme začali hrát naši hru a nehonit se za individuálními statistikami, jak mají někteří hráči zvykem. Ve 4.čtvrtině je to po 3 minutách 4:2 pro nás. Musím odejít ale místo toho, aby se hráči  semkli, přestávají bránit, pouštějí se do individuálních akcí nebo vymýšlejí nerealizovatelné nesmysly a soupeř bez problémů, díky naší neexistující obraně (od 3 minuty už nefaulujeme a končíme čtvrtinu se 2 fauly !!??)  dává 14bodů v řadě ! Jen aby nás těchto 14 bodů nemrzelo na závěr základní části.

Statistika: Šlof 24 (3trojky) – 2/1 – 1 !!?? – 4 ztráty, Kodyš 20 – 4/0 !!?? – 4 – 8 ztrát /rekord), Šnejdar 9- 8/5 – 1 !!?? – 1 ztráta, Ševčík 4 – 0/0 -1 – 1 ztráta, Kinský 4 – 1/0 – 4 – 3 ztráty, Melka 2 – 4/2 – 2 – 3 ztráty,  Kotáb 0 – 2/0 – 0 – 1 ztráta, Kydlíček 0 – 0/0 – 0 – 1 ztráta, Pavelec 0 – 0/0 – 0 – 0.

Tabulka po první polovině základní části

  1. 1. Sokol Pražský    6 utkání   6 vítězství  0 porážek
  2. 2. BK Klatovy          7               5                 2
  3. 3. BA Sparta            6              5                  1
  4. 4. Loko Plzeň           7              4                  3
  5. 5. Sršni Písek          7              3                  4
  6. 6. Sokol Kbely         7              1                  6
  7. 7. Jiskra Domažlice  5              2                  3
  8. 8. BK Kladno           7              0                  7