Hodnocení sezóny 2021/2022 - hlavní období týmů chlapců U12 a U13

Jindřich Svojanovský, 17.6.2022

Dnešní třetí část Hodnocení sezóny 2021/2022 bude věnována týmům  mladších a starších minižáků, tedy U12 a U13. Oba týmy nás reprezentovaly jak v Krajských přeborech příslušné kategorie, tak oba na Nadregionálních turnajích ČBF a nakonec i v kvalifikaci o postup na Národní finále i na Národních finále samotných.                                                                                                                                 Společných rysů po celé hlavní období bylo hned několik. V jeho průběhu od poloviny září 2021 do konce dubna 2022 absolvoval každý tým pod mým vedením 3 tréninkové jednotky týdně, o sudých či lichých víkendech pak nepravidelně, z důvodu karanténních výpadků zejména u týmů BK Lokomotiva Plzeň, hrály oba týmy svá mistrovská utkání. Za velice úspěšné a pozitivní je možné rovněž považovat realizaci filosofie výchovy budoucích lídrů, kdy podobně jako v předcovidovém období mezi ročníky 2007 a 2008, byly i mezi U12 (roč.2010) a U13 (roč.2009)  uplatňovány přijaté zásady střídavého startu. Vybraní hráči U12 tak získávali cenné herní zkušenosti ve věkově vyšší kategorii U13 a ty pak uplatňovali v soubojích proti svým vrstevníkům.

TÝM U12

Kádr připravovaný pro sezónu:

Lukáš Petrovický, Lukáš Kydlíček, Lukáš Toman, Jakub Svoboda, Matyáš Kalčík, Jan Šlof, Matouš Theimer, Jan Krajzingr, Vojtěch Theimer, Tomáš Ryneš.

Po řádném absolvování obou etap přípravného období včetně soustředění, kdy kraloval v dovednostní soutěži 1 na 1, bohužel ukončil aktivní basketbalovou činnost talentovaný Matyáš Kalčík, jehož předností bylo především herní myšlení a správný cit pro rychlý protiútok. Došlo tak k narušení koncepce tří rozdílových hráčů v každé herní pětce a nutno přiznat, že se tuto díru v sestavě nepodařilo po celou sezónu zacelit.

Sice svitla naděje v podobě zářijového usnesení výboru BK o sloučení týmů U11 a U12, ta však prakticky okamžitě zhasla. Každý ať posoudí sám, zda ku prospěchu BK či nikoliv. Nebylo vyhnutí a bylo nutné řešit otázku dostatečného počtu hráčů doplněním týmu o několik výrazně mladších začátečníků z přípravky. Z nich pak byli na soupisku týmu doplněni hráči Tomáš Skála, Marek Šťastný, Tomáš Blahník a Marek Frolík. Ten však skončil dřív, než začal z důvodu růstových problémů s holenní kostí. Později, po covidových karanténách a vánoční pauze přestal docházet i Tomáš Skála.

S tímto kádrem absolvoval tým U12 Krajský přebor následně:

  • odehrál  12 utkání     dosáhl 12 vítězství   počet porážek  0    celkové skóre 1045 : 354
  • to znamenalo suverénní vítězství a naplnění prvního sezónního cíle

Turnaje ČBF

říjen 2021  turnaj v Klatovech           KT - Sokolov 93 : 22, KT - Písek  82 : 18

listopad 2021  turnaj v Rokycanech   KT - Brandýs 61 : 63, KT - Rokycany 78 : 37

Rozšíření kádru Logická snaha kauče M.Tomana sledující již budoucí složení kádru týmu pro sezónu 22/23,  kdy se ujme funkce hlavního trenéra týmu podpořená diskuzemi s některými rodiči hráčů týmu U11 vyústila v rozšíření kádru o hráče Šimona Turečka, Štěpána Ulricha, Antonína Rabu, Theodora Karáska a Josefa Boška. Tito hráči se zúčastnili několika tréninků a dostali i příležitost prokázat své herní kvality v kvalifikaci o postup na NF: -  SKB Rokycany   75 : 51  a  104 : 36 -  BK Loko Plzeň   89 : 39  a  104 : 15 To znamenalo naplnění druhého sezónního cíle.

Na dalších turnajích ČBF dosáhli kluci U12 těchto výsledků:                                                                    březen 2022  turnaj ve Žďáru               KT- BCM Olomouc 73 : 60,  KT - Žďár n.S. 71 : 64                         duben 2022  turnaj v Písku                   KT- Písek 39 : 66,  KT - Tygři Brno  57: 65                               Naplněn tak byl i třetí sezónní cíl.

Dobrými výkony se náš tým prezentoval i na Easter Cupu. Kluci si odnesli životní zážitek z utkání s Bayernem Mnichov i Merlins Grailheim. Ze 6 utkání vyhráli 4 a po zásluze obsadili krásné 5.místo.

Na NF ve Žďáru n.S. se však v plné nahotě znovu, v konfrontaci s věkově staršími, ale výkonnostně srovnatelnými soupeři, otevřela díra po M.Kalčíkovi. Pětice, ve které byli ne tři, ale pouze 2 rozdíloví hráči strádala. Až příliš byly zřejmé věkové, náš tým byl suverénně nejmladší, a především pak výkonnostní rozdíly mezi jednotlivými hráči. Ale i přesto z 5 utkání dokázal 2krát zvítězit  a obsadit 10.místo čím splnili i poslední sezónní cíl.                                                                                                                                               -  NH Ostrava 34 : 80        - Vlčata Žďár n.S.   55 : 70          -  Frýdek Místek  52 : 53                                  -  Tygři Brno   75 : 73       -  Tigers  Č.Budějovice  81 : 42

V sobotu 11.6.2022 na slavnostním předávání zlatých medailí přeborníků Plzeňského kraje a vítězného poháru, se dostalo navíc i individuálního ocenění:

Za vzornou reprezentaci tréninkové skupiny U12/U13

Lukáš Kydlíček …. MVP NF U11mix, nejlepší střelec NF U11mix v Litomyšli                                                                            …. výborné výkony na NF U12 ve Žďáru                                                                                                     …. platný člen týmu U13 na NF U13 v Děčíně

Jan Šlof …. druhý nejlepší střelec NF U11mix, stěžejní hráč jedné 5                                                                            …. výborné výkony na NF U12 ve Žďáru                                                                                                     …. člen týmu U13 na NF U13 v Děčíně

Nejmladší hráč naší tréninkové skupiny

Matouš Theimer

…. podílel se aktivně na titulu krajských šampiónů

…. zaznamenal výrazný výkonnostní vzestup

 

Trenér: „Pětice Toman - LKydlíček - Petrovický – Svoboda – Šlof  potřebuje sama o sobě přidat v tréninku a pak k sobě  ještě jednoho, lépe 3 stejně kvalitní hráče a nebudeme mít jako tým konkurenci a to nejen v Plzeňském kraji. Vojta Theimer to ještě nějaký čas nebude, jeho bratr Matouš by to být mohl, ale musel by být o rok dva starší. I Tomáš Ryneš je na tom stejně nadějně, bude se ale muset rozhodnout, jakým směrem povedou jeho další kroky. Honza Krajzingr má skvělé morfologické předpoklady, mám ale pocit, že basketbal ho ještě nepohltil. A je otázka, zda někdy pohltí. Možná bude třeba zvážit i spolupráci s Domažlicemi při vytvoření výkonnostně vyrovnanějšího týmu. Na druhé straně  to nebude mít  kolega Toman vůbec jednoduché. Snadno rozpozná, jak jsem to pozoroval v poslední době já, určité připomínat ty dvě rady, které říkají, že

„Jestli se tvrdým tréninkem nepokusíš jít až za hranice toho, čeho jsi již dosáhl, pak už se nebudeš zlepšovat.“

„Vítězové trénují na doraz i tehdy, když se nikdo nedívá.“

A nepochybuji, že to jsou jen tyto záležitosti. Přál bych mu strašně moc, aby jeho pravda, láska a optimismus zvítězili nad lží, záští a pomluvami.“

 

TÝM U13

Kádr připravovaný pro sezónu tvořili:

Filip Šnejdar, Radek Pavelec, František Kinský, Kryštof Kotáb, Michal Kydlíček, Štěpán Kmetek, Alexandr Ševčík a Jan Slaboch. V souladu s již zmíněnou filosofií výchovy budoucích lídrů byli nedílnou součástí kádru také Lukáš Petrovický, Lukáš Toman, Lukáš Kydlíček a Jakub Svoboda.

S tímto kádrem absolvoval tým U13 Krajský přebor následně:                                                              odehrál 12 utkání dosáhl 12 vítězství   počet porážek  0    celkové skóre 1205 : 273                                       To znamenalo suverénní vítězství a naplnění prvního sezónního cíle.

Nadregionální turnaje ČBF: říjen 2021  turnaj v Táboře        KT - Tygři Praha 50 : 63,  KT - Tábor  79 : 22                                         duben 2022 turnaj v Sokolově   KT - Sokolov 53 : 62,       KT - Brandýs 66 : 27                                          duben 2022 turnaj v Písku         KT - Písek 47 : 41,            KT - Vlčata Žďár  60 : 44 Celková bilance  4 vítězství a 2 porážky a splnění dalšího sezónního cíle.

Kvalifikace o NF: -    BK Loko Plzeň   109 : 11 a  120 : 9                                                                      Myslím, že k splnění tohoto sezónního cíle není třeba další komentář.

Easter Cupu 2022 se náš tým nezúčastnil neboť kategorie U13 nebyla vypsána. Hráči však  bez výjimky zasáhli do bojů v týmech U14 a ti mladší v U12.

Národní finále v Děčíně: Utkání v základní skupině  …..  - Snakes Ostrava   27 : 61     - Tigers Č.Budějovice  81 : 26                       Druhé místo v základní skupině nás nasměrovalo do čtvrtfinále proti pozdějšímu vítězi NF, týmu Nové Huti Ostrava. Po ustrašené první půli odehrál náš tým vynikající druhý poločas, který skončil hubeným 1bodovým vítězstvím favorita. Ten mě ale nahráno z první půlky a tak s NH Ostrava  28 : 66.                                V dalším utkání jsme narazili na nám známý tým Tygrů Praha, posílený hráči z Litoměřic a Sokolova. Opět jsme zejména takticky nezvládli první půli a i když jsme druhou vyhráli 24:23, postup do boje o 5.místo vybojovali po výsledku 57 : 42 pražští Tygři. V souboji o 7.místo jsme se opět potkali se soupeři ze základní skupiny. Poučeni z chyb prvního zápasu jsme fyzicky zdatnější Snakes Ostrava zdolali 46 : 40. S bilancí …. 5 utkání, 2 vítězství, 3 porážky bylo 7 místo za týmy NH Ostrava, BK Děčín, USK Praha, BK Pardubice, Tygři Praha a Levharti Chomutov víc než jen maximum možného. I tento sezónní cíl tedy byl beze zbytku splněn.

Trenér: „Byla to pro většinu kádru hodně náročná sezóna. Ani tak ne z pohledu na utkání v krajském přeboru, který jsme v konkurenci týmů BK Lokomotiva Plzeň, Jiskra Domažlice a BK Přeštice vyhráli bez jediné prohry a s průměrným výsledkem 100,4 : 21,1, ale proto, že většina kluků hrála utkání prakticky víkend co víkend, ať již ve vyšší či nižší věkové kategorii. Tým ji zvládl díky velice dobré tréninkové docházce jak v přípravném, tak i v hlavním období. Velkým handicapem pro kluky z mládežnických týmů je absence vzorů, to co kluci vidí poslední dobou v podání našich mužů jistě není to, co sami chtějí dosáhnout. To pak vede k uspokojení s regionální dominancí což vede k pohodlí, k vítězstvím v „suchém tričku“, vytrácí se nasazení i pozornost při tréninkové práci. A když je pak vše ještě umocněno pubertálním vzdorem, jste na nejlepší cestě ke ztrátě vybojovaných pozic. Jistě, ne všichni mohou jednou za pár let dospět až do NBL či dokonce do reprezentace. Je však třeba, aby se ti aktuálně slabší snažili dostat na úroveň tech aktuálně silnějších. A ne, aby se ti silnější uspokojili a dál svůj potenciál nezlepšovali.“

Fotogalerie