Junioři potrápili extraligisty z Plzně

Stanislav Křiváček, 10.9.2020
Junioři BK Klatovy před zápasem s Loko Plzeň
Junioři BK Klatovy před zápasem s Loko Plzeň

Na středu 9.9.2020 si pozvali klatovští junioři na přípravný zápas extraligové družstvo Lokomotivy Plzeň, v jehož dresu startují dva klatovští odchovanci Michal Baselides a Martin Bureš. Klatovští kluci měli velkou chuť postavit se Plzni a ukázat, že kvalita našeho družstva je určitě vyšší, než na nadregionální ligu U19. Bohužel nedokončená sezona a Covid rozhodly, že jiná soutěž se pro sezonu 2020-21 klatovských nebude týkat. Klatovský tým chtěl v tomto zápase vyzkoušet i nové hráče, kteří přišli z kategorie U17 nebo z ní pendlují. V průběhu pondělí a úterý však k trenérům dorazilo několik omluvenek a proto k zápasu nastoupilo jen 9 hráčů včetně kadetů Červeného, Oudy a Fausta. Kvůli situaci s Covid 19 nedorazil Petr Čiko, který měl na postu podkošového hráče družstvo posílit, zdravotní problémy ze zápasu vyřadily Bezděka, Šnora, Strachotu a v den utkání i Petrmichla. Přesto klatovští neztráceli odhodlání a vrhli se na soupeře s vervou. Začátek utkání byl vyrovnaný a Plzenští si udržovali mírné  vedení hlavně zásluhou střelby 3bodových košů. Za první čtvrtinu jich díky slabší obraně domácích vstřelili 5 a ukončili jí s náskokem 4 bodů 17:21. Klatovští měli v této části hry hlavně problém s obranným doskokem a přebíráním na perimetru. Stejný obrázek byl i ve druhé čtvrtině, kterou nakonec domácí díky zlepšené obraně vybojovali o 6 bodů a v poločase šli do vedení 43:41. Nejlepší částí hry domácích byl začátek třetí čtvrtiny, kdy se domácí prosadili i střelbou za 3 a v osmé minutě čtvrtiny odskočili do vedení 61:51. Namísto uklidnění se pak domácí trochu zbrkle snažili náskok zvýšit a pramenily z toho zbytečné ztráty, které umožnili plzeňským vrátit se do zápasu a za 2 minuty snížit vedení Klatov na 66:61. Vše mohlo vypadat jinak, kdyby domácí proměňovali trestné hody - jen za poslední 3 minuty čtvrtiny měli bilanci pohých 2 úspěšných z 12 střílených!!! Poslední část hry už byla ze strany Klatov labutí písní. Klíčový hráči byli dost unaveni a tvrdá plzeňská obrana nakonec slavila úspěch a povolila domácím vstřelit pouze 6 bodů oproti 20ti plzeňským. Konečný skore se tedy zastavilo na výsledku 71:82 pro Plzeň.

Jak zápas zhodnotit?? Plzeň disponuje vyrovnanýma fyzicky kvalitním kádrem více než 12 hráčů, což byl rozhodující faktor utkání. Oslabení domácí měli problém hlavně s fyzickou hrou hostů a doskokem pod oběma koši. Jediný klasický podkošový Matouš Vlnas neměl nejlepší den a kromě Šimona Pekárka už nebyl nikdo další, kdo by byl v doskocích rovnocenným soupeřem plzeňských. Z rozehrávačů se dařilo střelecky Jakubovi Šurému, někdy však jeho velká vůle skorovat a přehrát soupeře jeden na jednoho přinášela zbytečné ztráty. Nadruhou stranu jeho přihrávky pod koš na Matouše Vlnase by se mohly publikovat v učebnicích basketbalu. Ondra Fleisig se po zranění s ramenem postupně dostává do své obvyklé formy, v zápase byly ještě znát nedostatky v obraně. Šimon Pekárek v roli kapitána týmu se srdnatě pral pod košem, oproti standardu trochu zaostával ve střelbě, zvláště pak trestných hodů. Štěpán Heřman se v juniorském basketu stejně jako ostatní mladší kluci teprve zabydluje a místy ho až moc svazuje snaha skorovat. Přesto je stejně jako ostatní velkým příslibem. Do družstva se vracející Hynek Kohout ukázal, že může být platným hráčem, jen je třeba dohnat tréninkové manko a zapracovat na fyzičce, herní chytrost mu určitě nechybí. Z benjamínků z kategorie U17 je třeba pochválit všechny zúčastněné - Tomáš Červený je již tradičně velmi dobrý v obraně, v útoku potřebuje získat zkušenosti. Olda Ouda se bohužel v utkání brzy zranil, přesto i on ukázal srdce bojovníka určitě nezklamal. Naposled jsem si nechal Vaška Fausta - ten od nové sezony studuje a trénuje v Plzni a bude klíčovým hráčem Lokomotivy Plzeň v extralize U17. V průběhu zápasu ukázal velký talent a nasazení a byl velmi platným hráčem. Jako jediný měl 100% střelbu TH - 4/4 a ukázal se jako kvalitní střídající hráč pro Kubu Šurého, který si díky svému maximálnímu nasazení v zápase potřebuje také odpočnout. Velkým nedostatkem družstva je však neproměňování trestných hodů - pokud by v zápase předvedli standardní úspěšnost okolo 70%, tak by zápas nemohli prohrát. S tristní bilancí TH 38 střílených a pouze 15 daných a úspěšností nižší než 40% je to proti soupeři jako je Plzeň nemožné!

Sezona juniorům začíná 10.října, věříme že se do tohot termínu podaří uzdravit zranění a nemoci a do soutěže klatovští vstoupí s jediným cílem a to je vítězství v soutěži. Je škoda, že družstvo nechtějí z nám neznámých důvodů doplnit hráči Adam Ťupa (včera oznámil, že končí s basketbalem) a Petr Naď (ten sice několikrát slíbil, že přijde na trénink, ale pak z toho vždy z nějakého důvodu sešlo), který prý nemá tolik času, aby mohl v maturitní ročníku pořádně trénovat (dalšíchmaturantů je v družstvu několik). Je to jistě škoda, protože by jako podkošový měl velkou možnost být jedním z klíčových hráčů družstva, přesto by jeho absenci měl tým bez problémů zvládnout!

Držte klukům palce a přijďte je v sezoně podpořit na domácí zápasy!

BK Klatovy U19 : Lokomotiva Plzeň U19 - 72:81 (17:21, 43:41,66:61)

Body: Šurý 28 (TH 11/5, 3x 3b), Vlnas 14 (TH 6/0), Pekárek 12 (TH 12/5, 1x3b), Fleisig 10 (TH 2/0, 2x3b), Faust 7 (TH 4/4, 1x3b), Kohout H. 1 (TH 3/1), Heřman, Červený a Ouda