Junioři se dočkali

Stanislav Křiváček, 17.10.2021
Družstvo juniorů po úspěšné kvalifikaci
Družstvo juniorů po úspěšné kvalifikaci

K prvním zápasům na domácí palubovce nastoupili v sezoně 2021-22 klatovští junioři. Družstvo, které si vybojovalo účast v DL při kvalifikaci již odehrálo 4 zápasy na palubovkách soupeřů a doposud se spíše hledalo a čekalo na první výhru. Nejprve pár informací k týmu - základem jsou dorostenci ročníku 2003 - kapitán Štěpán Heřman, Sam Šnor, Honza Bezděk, dále Tomáš Halámek, Martin Hajduk, pendlující Tomáš Červený a Olda Ouda. K nim hostují ze svých současných týmů naši odchovanci kadeti - bratři Poláčkové a Sam Groll (Grizllies Plzeň), Ondra Franěk (Tygři Praha). V již rozehrané sezoně se k basketu vrátil Radek Franěk a družstvo doplnil i Filip Čiko, který startuje i v družstvu mužů BK Klatovy. V rámci spolupráce s Lokomotivou Plzeň za juniory nastoupili i další hráči - Tomáš Gabriel, Ondra Patejdl, Matěj Kudrlička, Radim Stehlík a Lukáš Koutník. Podle šíře kádru by nám mohli naši soupeři závidět, ale problémem je, že se kluci na společném tréninku potkávají velmi zřídka, většinou jen v pátek před zápasy. Navíc po přestupu Vaška Fausta do Lokomotivy Plzeň přišlo družstvo o klasického rozehrávače a na hře družstva to bylo velmi znát.

K prvním zápasům jsme zajížděli do Chomutova a na Spartu. Zápas v Chomutově byl plný nepřesností a bylo znát, že někteří hráči mají problém s "fyzičkou". Množství ztrát, nesehranost a nepřesnosti v zakončení vyústily ve vysokou porážku klatovských juniorů. Nedelní zápas se Spartou Praha přinesl mírné zlepšení a první poločas už místy vypadal jako basketbal. V druhé půli opět klatovští hráči kupili chybu za chybou a umožnili domácím v klidu dovést zápas do konce.

Levharti Chomutov : BK Klatovy - 114 : 43

Sparta Praha : BK Klatovy - 80:49

Další dvojzápas tentokráte na palubovce Tygrů Praha odehráli klatovští junioři v doplněné sestavě o Radima Stehlíka z Loko Plzeň, který by měl zacelit mezeru po odchodu Vaška Fausta. Bohužel do zápasů vstupoval bez jediného tréninku a na jeho výkonu to bylo znát. Sobotní zápas proti Tygrům B (extraligoví kadeti U17) byl velmi vyrovnaný a pokud by klatovští byli schopni lépe bránit, omezit zbytečné ztráty a dát do hry trochu srdce, nemuseli odjíždět s prohrou. Není určitě ostuda prohrát s lepším soupeřem, ale musím na hřišti něco nechat = musím bojovat a ne jen hrát na osobní statistiky. Nedělní zápas proti A družstvu Tygrů vypadal v první čtvrtině velmi nadějně až do stavu 13:12 pro domácí. Pak bohužel začal festival klatovských nepřesností a domácí vedení bývalým reprezentantem a dlouholetým ligovým trenérem Petrem Tremlem bez problémů začali navyšovat náskok až na konečný nedůstojný výsledek pro hosty. Bez tréninku a snahy na hřišti se proti podobným družstvům bude hrát vždy těžce!!!

Tygři Praha B : BK Klatovy - 65 : 53

Tygři Praha A : BK Klatovy - 109:34

 

K prvním zápasům na domácí palubovce nastoupili klatovští bez svého doposud nejlepšího střelce Ondry Fraňka (nemoc), bez plzeňský Kudrličky, Gabriela a Patejdla (zranění). Na rozehrávce měl alternovat s Radimem Stehlíkem hráč kadetů BK Klatovy Lukáš Koutník. Sobotní zápas s BK Děčín nezačal pro klatovské dobře - nelze se asi ani moc divit, protože většina klatovských hráčů nechápe, že zápas nezačíná rozskokem, ale pořádným rozcvičením. Právě proto rozcvičený Děčín brzy vedl dvouciferným rozdílem a na hřišti bylo pouze jedno družstvo. Výsledkem byla prohra po první čtvrtině 6:22 po 10 ztrátách domácích. Ve druhé čtvrtině se domácí zahřáli a postupně začali stahovat náskok hostů na přijatelných poločasových 10 bodů. Cílem do druhého poločasu bylo pokusit se dále stáhnout rozdíl ve skore a zabojovat o první vítězství v sezoně. Klatovští vstřelili první 4 body a dostali se na rozdíl 6 bodů, pak bohužel díky laciným ztrátám umožnili hostům šňůru 8:0. V osmé minutě této části hry se Děčín poprvé dostal na rozíl více než dvaceti bodů (60:39) a s klatovskými to vypadalo špatně. Šnůrou deseti bodů se ale podařilo přiblížit se na přijatelných 11 bodů. Přes snahu v poslední čtvrtině se bohužel nepodařilo náskok stáhnout, naopak hosté díky dobré střelbě za 3 body odskočili na konečný rozdíl 24 bodů. I když výsledek vypadá jednoznačně, ve hře klatovských juniorů už se místy začala objevovat snaha a bojovnost. Bohužel ještě chybí bodový příspěvek od podkošových hráčů. Klatovští si také dokázali, že rychlý protiútok je nejjednodušší řešení proti jakékoliv obraně, navíc pokud máte v družstvu rychlíka jako je Štěpán Heřman.

BK Klatovy : BK Děčín - 59:83

 

Nedělním soupeřem juniorů bylo další družstvo nastupující jako rezerva ligového družstva dospělých - Sluneta Ústí nad Labem. Soupeř přijel pouze se sedmi hráči a proto bylo hlavním cílem klatovských hrát agresivně v obraně a rychle do protiútoku. Začátek zápasu vyšel domácím výborně a ve 4 minutě byl stav 10:2 pro Klatovy, v sedmé minutě 20:5. Druhá čtvrtina byla bohužel i díky chybám ze strany domácích vyrovnanější a po jejím skončení svítilo na ukazateli skore stav 35:18. Třetí část hry klatovským opět vyšla, prosazovali se hlavně Pavel Poláček a Štěpán Heřman a náskok ve skore narostl až na 31 bodů. Poslední čtvrina se dohrávala již jen z povinnosti a na straně domácích dostala příležitost celá lavička. Hosté zápas nevzdali a zkorigovali konečný stav na pro ně přijatelných 13 bodů 71:58. Plusem v utkání může být střelecké probuzení Filipa Čika a Radima Stehlíka, pod košem výborně bojoval i Radek Franěk. Pochvalu zaslouží všichni a je třeba celému družstvu poblahopřát k první vítězství v sezoně. Záleží jen na hráčích, kolik jich budou schopni přidat!!!

BK Klatovy : Sluneta Ústí nad Labem - 71:58

Statistiky všech zápasů najdete na cz.basketball.