Junioři zvládli kvalifikaci o DL U19 na jedničku

Stanislav Křiváček, 13.6.2021

V minulé nedokončené sezoně měl BK Klatovy opravdu silné družstvo juniorů, které mohlo směle pomýšlet na přední příčky v dorostenecké lize, bohužel díky Covidu a nešťastným rozhodnutím výboru ČBF nemohlo ani bojovat o účast v dorostenecké lize. Po rozehrání nadregionální ligy pak stejně další vlna Covid pandemie soutěže zrušila. Díky tomu hráči jako Jakub Šurý, Šimon Pekárek, Ondřej Fleisig a Matouš Vlnas nemohli ukázat jejich basketbalové kvality v juniorech a zároveň předat svoje zkušenosti jejich následovníkům v červenobílých barvách BK Klatovy. Přesto se po vyhlášení kvalifikací na sezonu 2021-2 podařilo z našich odchovanců sestavit kvalitní družstvo, které se o tomto víkendu utkalo v kvalifikaci o DL U19 s dalšími třemi týmy – Jiskrou Domažlice, BK Mariánské Lázně a BK Vysoká nad Labem. Původně se kvalifikace měla hrát v Mariánských Lázních, ale kvůli opravě tamní palubovky se akce přesunula do haly BK Klatovy. V našem družstvu se potkali stálí hráči BK Klatovy – kapitán Štěpán Heřman, Sam Šnor, Honza Bezděk, Olda Ouda a Tomáš Červený, hráči hostující do jiných klubů – Václav Faust, bratři Poláčkové a Ondra Franěk. Družstvo dále doplňují hráči, kteří hostovali již v minulých nedohraných sezonách z Přeštic a Plzně – Tomáš Halámek, Petr Brada a Matěj Kudrlička, nově hostují Tomáš Gabriel a Ondřej Patejdl z Lokomotivy Plzeň. Kvůli zranění ještě chyběl Martin Hajdůk. S tímto různorodým družstvem se začalo ihned po vyhlášení kvalifikací ze strany ČBF v květnu pracovat a tmelit, aby bylo schopno sehrát důstojnou roli v kvalifikaci a pokusilo se postoupit do dorostenecké ligy. S pomocí trenérů Z.Chalupeckého a J.Bureše se pravidelně 3x týdně trénovalo, jako příprava posloužily dvě přátelská utkání – s Loko Plzeň, kde družstvo ještě nebylo v konečné sestavě a páteční utkání s klatovskými muži. V utkáních se naplno projevila nesehranost a odlišné herní návyky jednotlivých hráčů, ale také velké odhodlání a potenciál družstva. Realizační tým pro kvalifikaci ještě doplnil Jakub Šurý mladší, který vnesl do taktiky svoje dlouholeté zkušenosti z vrcholného mládežnického basketbalu a to se ukázalo jako jeden z klíčových momentů kvalifikace. I hráči, kteří pravidelně komentují jakékoliv rozhodnutí a sdělení trenérů byli jako vyměnění a plně se věnovali pouze hře na hřišti a svému výkonu.

Kvalifikace byla pro naše juniory skvěle nalosovaná, tím že došlo k přesunu pořadatelství nám zůstala utkání přesně podle představ trenérů.

BK Klatovy : BK NAPOS Vysoká nad Labem  94 : 61 (23:19, 42:33, 64:42)
První utkání proti pro nás neznámému soupeři bylo ideální pro rozehrání družstva a sehrání se před důležitým utkáním s favoritem kvalifikace a naším tradičním rivalem z Domažlic. Fyzicky mnohem zdatnější soupeř budil respekt jak pod košem, tak i ze začátku utkání velmi kvalitní úspěšností střelby. Postupně se díky zrychlení hry ze strany Klatov a kvalitní střelbě za 3 body začal tvořit rozdíl ve skore a v poločase domácí vedli o 9 bodů. Třetí čtvrtina díky soustředění se na obranu a rychlý protiútok přinesla rozhodující zvrat v utkání a mladé družstvo našich juniorů už dovedlo pohodlně zápas do vítězného konce.

BK Klatovy : Jiskra Domažlice  91 : 78 (17:17, 45:35, 71:56)
Domažlice jako vítěz prvního zápasu s Mariánskými Lázněmi byly pro rozhodující utkání kvalifikace favoritem, nejen díky větší sehranosti, ale také díky značné výškové převaze. Klatovským se ale od začátku dařilo eliminovat hlavní útočnou sílu a zápas tak byl v první části zápasu velmi vyrovnaný. Druhá čtvrtina přinesla útočné představení klatovských a po jejím konci vedli domácí v poločase o 10 bodů. Třetí čtvrtina bývá obvykle slabinou klatovských týmů, v případě tohoto zápasu se tak nestalo a soustředění na obranu a rychlý protiútok přineslo ovoce v podobě náskoku nadějných 15ti bodů před poslední částí hry. Kvalitní výkon klatovských pokračoval i v poslední desetiminutovce utkání, hostům se ještě podařilo snížit na 10 bodů, ale koncentrovaný výkon v obraně už hostům nepovolil změnu a klatovští tak jasně zvítězili.

BK Klatovy : BK Mariánské Lázně  105 : 47 (33:14, 57:20, 84:41)
Klatovští junioři věděli, že družstvo Mariánských Lázní má menší rotaci hráčů a jejich hlavní hvězdy odehrály předchozí dva zápasy bez střídání. Proto bylo cílem našeho družstva kvalitně bránit a snažit se o rychlý protiútok, který by sebral soupeři síly, které pak nebude mít na útočné polovině. To se od začátku dařilo a i přes zbytečné chyby v zakončení bylo po první čtvrtině jasné, kdo bude v utkání na vítězné straně. Rozdíl ve skore do poločasu narostl na 37 bodů pro domácí a v druhé půli zápasu se ještě navýšil i když dostala hodně prostoru celá klatovské lavička. Soupeř do posledních minut bojoval, ale na rozjeté Klatovy dnes neměl. Je velmi potěšující, že výkon klatovských se lepšil zápas od zápasu a ukázal, že toto družstvo by nemělo hrát v dorostenecké lize druhé housle!

Nezbývá než juniorům poděkovat a celý klub musí být hrdý na skutečnost, že v příští sezoně budeme mít po několika sezonách zastoupení v národních soutěžích ve všech věkových kategoriích!! Zároveň bychom chtěli poděkovat všem, kteří se podíleli na bezproblémové organizaci celé kvalifikace – paní Květě Kohoutové, J.Schovancovi, V.Petrmichlovi, Radku Flaisigovi a všem službám z řad družstev hochů U15,U17 a juniorek U19.

Hodnocení výkonu jednotlivých hráčů a statistiky zápasů budou následovat v dalším článku v průběhu týdne!