Kadeti naznačili skrytý potenciál

Jindřich Svojanovský, 2.1.2023
Stříbrný tým Christmas Cupu 2022 v Plzni
Stříbrný tým Christmas Cupu 2022 v Plzni

Začnu článek o reprezentaci našeho klubu ze strany Kadetů (jen roč. 2007 a 2008) na Vánočním turnaji v Plzni pozitivně.

Aktuální kádr, který přichází v úvahu pro kvalifikační boje o postup do ligy U17 tvoří momentálně 12 hráčů. Prvním pozitivem je tedy fakt, že s výjimkou předem omluveného Lukáše Veselského, se všech ostatních 11 hráčů podílelo na turnajových výsledcích. Za rovněž pozitivní lze považovat, aspoň v to doufám, že hráči si začínají být více a více vědomi, že bez klasických pivotů, vede naše cesta k úspěchu přes dokonalou, do nejmenších detailů zvládnutou realizaci nacvičených setů, kombinací a rychlého protiútoku v útočné  fázi, stejně jako přes vysoce agresivní, na samé hranici pravidel náročné obraně eliminující výškovou převahu soupeře. Ano, na mnohé koše jsme se hodně „nadřeli“, mnohé koše jsme ale dosáhli po sehrání setů, které ještě nemáme dostatečně zažité. A myslím, že nebudu daleko od pravdy, že nám právě tyto snadné koše pomohly v rozhodujících minutách proti vyspělým soupeřům. Obecně pozitivní jsou herní minuty, které jednotliví hráči na palubovce strávili. Ty byly logicky rozdílné, ale nejeli jsme na turnaj s cílem vyběhat smaženou rybu, bramborový salát a cukroví, zastřílet si na koš (pokud nám to soupeř dovolí) a postávat v obraně, ale udělat další důležité kroky v herním přístupu k potřebám a cílům týmu jako takového. A pozitivní pro mě jako trenéra bylo, že na rozdíl od našich společných 3 vítězných utkání v NRL, jsem mohl pozorovat výkony hráčů hned v 5 utkáních ve 3 dnech, s výjimkou Kbel s velmi silnými soupeři a zejména u roč.2007 posoudit, kam se příslušní hráči za dobu, kdy jsme společně nepracovali, posunuli či naopak neposunuli. U hráčů roč.2008 pak pro mě bylo velice poučné sledovat, do jaké míry jsou schopni se prosadit proti starším a fyzicky vyspělejším soupeřům. To samo o sobě je pro tým i mě osobně velice cenné neboť mě v nejbližší době čekají určitá jednání, kde budu z poznatků získaných na Vánočním turnaji v Plzni vycházet ve směru k eventuálnímu posílení kádru na místech, kde nás „tlačí bota“ resp. kde by absentovala ochota pracovat pro tým na obou stranách hřiště.

Ale byla i negativa. I při 92% účasti hráčů považuji absenci právě Lukáše Veselského za výrazné negativum. Pokud bych měl před turnajem sestavit žebříček hráčů, pro které by byla účast největším přínosem, pak právě Veselský by figuroval na 1.místě. Zápasové zkušenosti, zejména se silnými protivníky, se nedají ničím nahradit. Negativně mě rovněž zaskočily úvodní minuty našeho prvního utkání, ve kterých se pětice našich hráčů na hřišti, až na jednu či dvě výjimky, prezentovala vším možným, jen ne bojovností, soustředěním na hru a obranným nasazením. Zde jsem pochopil, že velkou změnu je třeba udělat i v hlavách hráčů. Střídat celou pětku na hřišti již v úvodní čtvrtině je zcela ojedinělé, bylo ale třeba, aby si někteří uvědomili, že se „nedávné časy již nevrátí“. Už první tři utkání a  i to o postup mezi TOP 4 týmy s Berounem ukázala, že s obranou 1 na 1 má většina našich hráčů problém. Podstatně větším problémem se ale může stát obranný doskok, při kterém se snažíme útočící hráče přeskáka,  namísto výrazně efektivnějšího box outu. V neposlední řadě pak jsou výrazným negativem časté zbytečné ztráty míče či dosti nedisciplinovaná rozhodnutí reagovat rychle na koš soupeře, k neúspěchu již předem odsouzenou individuální akcí.

K jednotlivým utkáním

BK Klatovy - TG HANNAU WHITE WINGS  51 : 40

Po až demonstrativním nezájmu o hru s myšlenkami ještě někde u rozdávání dárků, se soupeřům, i přes naše hledání pětice našich hráčů ochotných hrát basketbal, tedy nejen útočit, ale i zodpovědně bránit, nepodařilo odskočit a v poločase byl stav 18:18. Ve druhé půli jsme postupně tahali za delší konec provazu my a i přes některé hráčské zkraty (Kodyš) jsme v závěrečném dějství ovládli hru a 21 body proti 12 bodům „Bílých křídel“ jsme utkání dovedli k vítězství.Toto vítězství se nakonec ukázalo velice cenné. V dalších utkáních TG Hannau porazilo jak Kbely, tak i Beroun a padlo až v semifinále s domácí Plzní. Nakonec získala Bílá křídla z Hannau poměrně suverénně bronzové medaile.

BK Klatovy – Sokol Kbely 81 : 27

Jednoznačná záležitost, kdy dostali dostatek minut prokázat svůj výkonnostní potenciál všichni hráči. Bohužel jsme nevyužili možnosti vyzkoušet v utkání to, co na tréninku nacvičujeme. Mimo jiné i proto, že některým hráčům se mnohé nacvičované jednoduché, ale účinné věci, přes Vánoce vykouřily z hlavy.

BK Klatovy – BK Loko Plzeň „B“  68 : 34

Obdoba utkání se Sokolem Kbely. Nemám rád, když střídám hráče, který  neplní pokyny, které dostal k obraně svého útočníka, pošlu za něj náhradníka a ten dělá to samé. Pokud si kluci nebudou vědomi, že i proti slabším soupeřům  od nich vyžaduji zodpovědný a koncentrovaný přístup k úkolům, se kterými jdou na hřiště, budou trávit místo na palubovce čas na lavičce náhradníků.

BK Klatovy – BK Beroun 54 : 50

Matematika sice říkala, že i porážka o 3 body nám zachová pozici vítěze skupiny, vyšší by znamenala semifinále s domácí Lokomotivou a prohra o 13 bodů by nás poslala do skupiny o 5 až 8.místo. Berounští v kompletním složení měli chuť nám oplatit porážku z NRL a také chtěli odčinit selhání v utkání s TG Hannau. Byl to krásný zápas, bojovný, s nasazením na obou stranách, vyrovnaný až do závěrečných vteřin. Někteří naši hráči se proto na hřiště ani nedostali, ale jak jsem naznačil v úvodu, nepřijeli jsme si do Plzně si užívat basketbal bez ohledu na výsledek, ale dokázat si, že při náročném tréninku jsme schopni se postavit každému soupeři.

SEMIFINÁLE

Jako vítězný tým 5členné skupiny A jsme se v souboji o postup do finále střetli s dalším silným německým celkem. Náš soupeř celkem bez problémů zdolal slovinskou Polzelu 62:16 i soukmenovce z Hessenu 66:31, podlehl však domácím a tak skončil ve 4členné skupině na 2.místě.

BK Klatovy – Frankonia Baskets  55 : 44

Týmy Frankonie z Norinbergu nebudou mít v souvislosti s Vánočním turnajem 2022 na BK Klatovy dobré vzpomínky. V první hrací den nastoupil jejich tým U14 díky značné výškové, fyzické a možná i věkové převaze v roli jednoznačného favorita. Náš tým U14 ale podal nebojácný výkon a ve druhé půli soupeře doslova smetl. I naši Kadeti na začátku utkání rozhodně nepůsobili jako tým, který by měl postoupit do finále. Nedovolili ale soupeři nějak výrazně odskočit ve skóre a i když hráli již pátý zápas ve dvou dnech, podařilo se, díky zlepšeným výkonům hráčů z lavičky, rozložit herní zátěž na více hráčů. V druhé půli jsme postupně nejprve srovnali 5bodový náskok Němců, abychom pak bodík po bodíku, díky probuzenému nasazení v obraně i úspěšným akcím v útoku, vedení navyšovali. K překvapení zaplněných tribun na centrální palubovce plzeňské haly jsme postoupili do finále!!!

FINÁLE

BK Klatovy – BK Lokomotiva Plzeň  31 : 45 (13:13. 10:11, 2:6, 6:15)

Finále U16, tedy týmů, které i v příštím roce budou startovat v ČR v kategorii U17, mělo být, alespoň podle mého názoru, prezentací týmu domácích, který chce v EXL U17 v budoucí sezóně mířit hodně vysoko. Když se pak, zcela mimo předpoklady odborníků, do finále probojoval náš tým, se kterým se spíše počítalo pro spodní polovinu tabulky, vládlo v plzeňském táboře nadšení. U16  boys – kategorie všeobecně považovaná za „turnajově nosnou“,  dostala pro finále ještě větší náboj, neboť není nic lepšího, než se ve finále prezentovat destrukcí věčného rivala potácejícího se v „nějaké“  Nadregionální lize. Již i samotné představení jednotlivých hráčů před utkáním vybočilo ze zaběhané turnajové praxe,  domácí si to prostě „chtěli užít“. Nutno však poznamenat, že i naši hráči nejsou ledové sfingy a i na ně zapůsobila, u roč.2007 zejména, atmosféra utkání, kterou někteří pamatují z let 2016 až 2019. A je skvělé, že náš tým nenastoupil s hnědým pruhem vzadu na trenýrkách, ale plně odhodlán ukázat zaplněným tribunám, že nejsme žádní lůzři.

První čtvrtina, která skončila smírem 13:13 naznačila, že ti, kteří očekávali „vraždění neviňátek“, odejdou z finále hodně zklamaní. Jasno nebylo ani během poločasové přestávky, kdy sice Lokomotiva vedla 24:23, hlavně však proto, že náš tým pohrdl dvěma „and one“ a TH za 2 body. Podobně pak na tom byli domácí v bodově hubené třetí čtvrtině, kdy nedali 2 TH. U nás se v závěru prosadil až Dominik Kolář, když v úvodu si vyzkoušeli atmosféru finále i hráči nepatřící v našem týmu do základní rotace. Náš tým nebyl bez šancí ani v poslední čtvrtině. V její 6.minutě byl stav 29:35.  Myslím, že ani ne proto, že jsme hráli 6tý zápas během 3 dnů, ale jaksi podle scénáře nedávné minulosti, nabyli někteří naši hráči pocit, že jsou právě oni předurčeni k tomu rozhodnout. Vyčítat jim to nelze, takto byli donedávna nastaveni. Opustili jsem kolektivní pojetí, dva spíše odhozené míče než střely a jedna zbytečná ztráta, snadný doskok domácích a rychlý protiútok zakončený do řádně nepostavené obrany 3krát Hanzlíčkem a 2krát i zkoušenou novou akvizicí Hezinou a rázem z toho bylo závěrečné skóre v posledních 3 minutách 10:2. Škoda. Na druhé straně ale nechť je to poučením pro naše hráče.

Tým U16 tedy překvapivě dovezl do Klatov stříbrné medaile z pořadateli vypsané, preferované prestižní kategorie. A to je ten nejlepší počin pro práci týmu v nejbližších dnech, týdnech a měsících. Historie se totiž ráda často opakuje. Bylo by tedy chybou si namlouvat, že kvalifikaci o ligu U17 zvládneme „ s prstem v nose“.

COME TOGETHER !