Kadeti U17 jdou do čela NRL !

Jindřich Svojanovský, 12.12.2022
I basketbal mládeže přináší nádherné momenty.
I basketbal mládeže přináší nádherné momenty.

Pokud jsou mé informace věrohodné a fakta hovoří, že ano, pak to byl tým BK KLADNO, který na letošním EASTER CUPU zaskočil náš tým připravující se na kvalifikaci o Ligu U17 a po těsném vítězství ho de facto vyřadil z kandidátů na vítězství v turnaji. Kladno nakonec skončilo na druhém a náš tým na čtvrtém místě v příslušné kategorii.

Kladnu jsme tedy měli co vracet !

Nemluvě o tom, že i když se nyní ve staronovém týmu opět setkali bývalí spoluhráči jak z minibasketbalových týmů, tak i z týmu švihovské ZŠ, která se v 2017 probojovala v jr.NBA až do Final Four, aby pak v 2018 jr.NBA vyhrála a v dresu BK Klatovy si znovu spojení hráči  z NF 2018 v Hradci Králové odvezli  bramborovou medaili, je nutné znovu obnovit nejen hráčské vazby, týmovou chemii, spolupráci a také výrazně posílit soudržnost a posunout herní systémy vpřed.

Jde to, ale dře to.

Takový krátký komentář jsem měl připravený pro výbor BK k situaci v U17, okolnosti mi ale nedovolily ho sdělit. Ano, jde to, ale dře to. A i samotné utkání  v sobotním odpoledni to jen potvrdilo. Jak po stránce herní, tak i kondiční, a nakonec i v tom, v čem se odlišuje týmový, tedy kolektivní  basketbal od volné, ničím nevázané hry několika jednotlivců ve stejném dresu.

Do utkání jsme vstoupili s taktikou vycházející z informací, které jsme o soupeři byli schopni zjistit. Sám jsem byl zvědavý, zda se nám podaří realizovat alespoň některé věci z těch několika společných tréninků v samotném utkání.  Absence Kodyše, také obranáře Melky a nakonec i Kavky moc nenahrávaly naplnění záměru vycházet z náročné, těsné a agresivní obrany na samé hranici pravidel s častým střídáním nasazení jednotlivých hráčů. Ale i tak jsme až do 5.minuty eliminovali úderné kladenské duo a získali vedení 12:2. Po oddechovém čase hostů se ale náš tým vrátil na hřiště a to, co nás doposud zdobilo, najednou bylo pryč. Místo agresivního obranného tlaku  jsme za trojkou očekávali, co soupeř udělá, pod košem bojoval o doskok pouze jediný náš hráč a naše přechodová fáze z obrany do útoku opět chytila „důchodcovské tempo“. Hosté sice nedali trestné hody, pak však dvěma koši přes Patrika Kotába, který vystřídal do té doby výborně bránícího Koláře, se vrátili do zápasu. Patrik znervózněl a poznamenalo to jeho výkon až do konce utkání. Na začátku druhé čtvrtiny jsme  vinou nedůsledné obrany Ondry Kinského dostali od jeho útočníka 2 a 3 (26:15). Po jeho vystřídání jsme konečně opět začali s větší snahou, přehrávali hosty a zvyšovali vedení. První koš Petra Žáka v utkání přišel až v 7.minutě, kdy předtím opustilo našeho hráče střelecké štěstí. Nás ale již dostal do 19 bodového vedení 36:17.

Bohužel 3.čtvrtina ukázala, kde kadety nejvíc tlačí bota. Vidina 17 bodového náskoku vedla k uspokojení i představě, že už se nemůže nic stát. Kladno ale zbraně nesložilo. Ke dvěma lídrům se přidal hned 2krát úspěšný trojkový střelec, když náš hráč, který ho měl bránit, „vypomáhal“ s obranou hráče, který neměl míč!!??  Chaos z obrany se nám přenesl i do útoku a hráčům na hřišti jako by nevadilo, že za 10 minut dali jen 5 košů a z 10 trestných hodů proměnili pouhé 2. Když pak na začátku posledního hracího období odpovědělo Kladno   na  naše 2bodové  koše  vždy trojkou, musel následovat náš oddechový čas. Po něm jsme konečně zahráli dvě z nacvičovaných akcí a  bezpečně skórovali. Pomalé návraty Zuba do obrany hosté nedokázali potrestat, naopak po zisku míče směřovala naše dlouhá  přihrávka na polovinu soupeře. Tam ji převzal osamocený Tomáš a ukázal divákům, jak umí dvojtakt.

BK KLATOVY – BK KLADNO 70 : 49  (24:10, 17:14, 12:15, 17:10)

Statistika: Zub 19 – 6/1 !? – 2, Petrovický 18(2 trojky) – 6/4 – 0 !?, Kolář 17 – 10/5 – 1, Šlof 6 (1 trojka) – 4/1 – 0, Žák 4 – 0/0 – 5, Kotáb 4 – 0/0 – 2, Kinský 2 – 0/0 – 1, Suchý 0 – 0/0 – 1, Kolacki 0 – 0/0 – 0, Sazama 0 – 0/0 – 0, Veselský 0 – 0/0 – 0.

12 faulů celkem za tým za zápas nesvědčí o nějaké agresivní obraně na hraně pravidel. Bude to složité přesvědčit hráče, že to pro kvalifikaci bude nezbytné. Také úspěšnost TH 39,3% za tým v utkání  a 46,6% celkově je, s ohledem na věk a možnosti včetně speciálního střeleckého tréninku, výrazně nižší než by měla být.  Střelba ze střední a dlouhé vzdálenosti rovněž není něčím, čím bychom se mohli aktuálně chlubit. S Kladnem jsme z 16 vystřelených trojek byli pouze 3krár úspěšní (18,75%). Dvojky pak 8/1 (12,5%), což je špatné nejen co do úspěšnosti, ale i co do počtu. Samostatnou kapitolou je střelba přímo „zpod koše“. Zde jsme Kladno ohrozili 61 střelami, ale pouze 26 našlo svůj cíl (42,6%).Tyto „dodatečné statistiky“ z technického zápisu uvádím zejména proto, abychom si jako tým uvědomili, že např. i poslední tým sk.A Ligy U17 Louny  má střelbu TH v průměru přes 50%. Chceme-li jít výš, musíme se srovnávat s „těmi nahoře“ a ne s „těmi dole“.

Rok 2022 v Nadregionální lize tedy náš tým zakončil vítězstvím, které bylo, od jediné prohry  9.10. v Domažlicích, již třetí v řadě. Kadeti se vyhoupli do čela NRL a bude záležet jen na nich, zda se na špici udrží.

Tabulka NRL

1.

BK Klatovy

5

4

1

365:260

9

2.

BK Beroun

5

4

1

311:282

9

3.

BK Sokolov

5

3

2

375:342

8

4.

BK Jiskra Domažlice

5

2

3

349:350

7

5.

Kelti Nové Strašecí

5

2

3

303:308

7

6.

BK Kladno

5

2

3

345:374

7

7.

BA Grizzlies Plzeň B

6

1

5

378:510

7

Kadeti rozhodně nebudou zahálet ani v nejbližším období. Tento a příští týden je ještě čekají tréninky a ve dnech 28 – 30.12.  se tým, ve kterém budou ale pouze hráči nar.2007 a mladší zúčastní mezinárodního Vánočního turnaje v Plzni. K němu přineseme speciální článek.

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023