Kadetky U17 - dvě domácí výhry znamenají postup do baráže o EL

Ladislav Smáha, 14.4.2019

První dubnový víkend (6. - 7.4.) čekalo náš tým kadetek předposlední kolo finálové skupiny ligy a v něm jsme se na domácí palubovce střetli s týmy BK Brandýs n./Labem a Sluneta Ústí n./Labem. Byly to dva důležité zápasy, jejichž výsledky měly rozhodnout o našem konečném umístění ve skupině play off. Oba soupeře jsme dokázali v první polovině nadstavby u nich porazit.

Do sobotního utkání s brandýskými hráčkami jsme vstoupili razantně. Naše hráčky bojovaly o každý míč na obou polovinách hřiště, tlakem na soupeře získávaly důležité míče a dařil se jak rychlý protiútok, tak i hra v postupném útoku. První čtvrtinu jsme vyhráli 18:8 a v poločase na světelné tabuli svítilo příznivé skóre 35:20. Se stejnou chutí do hry naše hráčky odehrály i druhý poločas, častým střídáním se do hry dostaly všechny hráčky a i když soupeř v závěru utkání snížil nás náskok, naše bojovnost i chuť hrát a vyhrát slavila úspěch a holky si mohly připsat první víkendové vítězství o 11b.

Nedělní utkání nebylo rozhodně tak lehké jako v sobotu. Ústecké hráčky měly o co hrát – v případě jejich vítězství by se dostaly před nás na druhé, postupové místo. Zápas byl vyrovnaný od začátku do konce. Oba týmy se střídaly ve vedení a také střídaly výborné úseky hry s těmi méně povedenými. První čtvrtina skončila nerozhodně 17:17 a v poločase jsme šli do šatny za mírně nepříznivého stavu 36:39. Holky se však mentálně nepoložily, naopak ve třetí čtvrtině zabraly (vyhrály ji 19:10) a bylo jasné, že utkání vyhraje to družstvo, které udělá v závěru zápasu méně chyb a promění jasné střelecké příležitosti. To se povedlo nám a tak se hráčky mohly radovat z druhé víkendové výhry, tentokrát o 6b.

Dva domácí zápasy a dvě výhry znamenají již jisté druhé místo ve skupině a tedy po roce opět postup do baráže o extraligu. Nic na tom nezmění výsledek posledního zápasu ve skupině play off s BK Strakonice. Především nedělní vítězství se nerodilo lehce. Holky si musely sáhnout na dno fyzických sil a bojovat „o každý metr hřiště“. Soupeř z Ústí nechtěl svou kůži prodat lacino a hrál velice dobře, i s ohledem na fakt, že většina hráček byla ročník 2004. My jsme v obou utkáních (jak jsem již napsal) střídali světlé okamžiky s těmi horšími. Někdy šlo o lajdácké zakončení jasné střelecké příležitosti, někdy chyběla větší souhra při kolektivní obraně, velmi špatné byly také trestné hody  v nedělním zápase. A stále mi chybí v týmu ten lídr, „srdcař“, co zavelí při nepříznivém vývoji utkání. Přeci jen nechci být jediný, kdo končí zápas s nefunkčními hlasivkami… Tolik kritika a nyní začnu jen chválit, neboť holky si to za tuto odehranou sezónu zaslouží. Již v loňské sezóně kadetky uhrály historický úspěch v podobě postupu z finálové skupiny do baráže o EL (z prvního místa). Popravdě nic podobného se v historii klubu žádnému jinému týmu nepovedlo. Natož to po roce zopakovat, což je i s ohledem na pozměněný kádr týmu něco neuvěřitelného. Znovu musím zopakovat, že jsem moc rád, že se své šance chopily hráčky, které rok, dva zpátky neměly takové zápasové vytížení. Snad poznaly, že se vyplatí na sobě při tréninku pracovat a trpělivě čekat na svou příležitost. O tom sport (a kolektivní zvlášť) je. Chtěl bych tento veliký úspěch podtrhnout malou statistikou. V rámci celé České republiky hrálo v kategorii kadetek – ať již na různých úrovních soutěží (extraliga, liga a nadregionální soutěž) celkem 64 týmů. A my jsme v loňské sezóně skončili v rámci celé ČR na 13. místě (nad námi 12 týmů extraligy) a v této sezóně na 14. místě. A to je obrovský úspěch i zviditelnění oddílu i týmu na pomyslné basketbalové mapě ČR. Jsem opravdu rád, že u takového týmu mohu být a pracovat s ním. Ale pozor, aby hráčky nedošly k mylné představě o své basketbalové nadřazenosti – stále je na čem pracovat a v čem se zlepšovat!

Co nás čeká v nebližší době? Jak jsem již psal, poslední zápas skupiny play off s BK Strakonice (28.4.). Karty jsou již předem rozdány, soupeř vyhraje skupinu, my budeme druzí a tak půjde o to jen utkání důstojně odehrát, nezranit se a nebýt zraněn... Nemohu se nevrátit k našemu poslednímu vzájemnému utkání a především k hodnocení tohoto utkání ze strany trenéra soupeře. V něm mimo jiné v podstatě pourážel trenérskou práci i hráčský výkon v našem oddíle, kdy psal o možnosti volby mezi „nenáročným hobby basketem“ a basketbalem na odborné, profesionální úrovní (patrně u nich). Také zmiňoval jakousi pomyslnou „startovací čáru“ (našich vzájemných vztahů), která měla být údajně nastavena naší radostí po vítězství nad jihočeským týmem na přípravném turnaji v Kožlanech. Myslím si, že pokud někdo dělá jakoukoliv činnost a daří se mu, má třeba jen dílčí úspěch, vyhrává, projevování radosti je naprosto přirozenou lidskou reakcí. Pokud někdo nemá radost z vítězství a úspěchu, měl by vyhledat odbornou pomoc. Závěrem – pokud znamená „nenáročný hobby basket“ opakovaný postup ze základní skupiny ligy do finálové skupiny a následně postup do baráže o EL, budu velice rád i nadále dělat tento „hobby basket“…!

 

Výsledky:

BK Klatovy   -   BK Brandýs n./ Labem      66:55

BK Klatovy   -   Sluneta Ústí n. / Labem    73:67

 

Sestava a body: Johánková 34, V. Schovancová 29, Hašková 26, Fürbacherová 24, Kostková 10, Mundlová 8, D. Schovancová 4, Řezáčová 2, Zahradníková 2, Půroková, Langová

 

L. Smáha