Kadetky U17 - dvě venkovní výhry zajistily postup do finálové skupiny

Ladislav Smáha, 30.1.2019

Minulý víkend (26. -27.1.) jsme posledními dvěma zápasy zakončili základní část ligové soutěže. K těmto utkáním jsme jeli do Plzně a Prahy. Připraveno bojovat o důležitá vítězství bylo osm hráček.

V sobotu v podvečer jsme v Plzni nastoupili proti tradičnímu soupeři, hráčkám DBaK. Tělocvična 25. ZŠ se velmi slušně zaplnila diváky a bylo příjemné, že dorazilo i dost diváků fandících hostům – tedy nám! Naše hráčky přistoupily k zápasu zodpovědně a od první minuty utkání jich byla plná palubovka. Opět dobře fungovala kolektivní obrana a po zisku míče jsme se snažili o co nejvíce rychlých protiútoků. Také v postupném útoky si holky dokázaly vyhovět a vše bylo v pohybu. Po první čtvrtině jsme vedli 18.7. a v poločase 46:25. Nejvyšší náskok jsme měli v 6. minutě třetí čtvrtiny (66:33). V poslední desetiminutovce jsme sice soupeři dovolili beztrestně několikrát skórovat, ale i tak jsme udržovali dostatečný náskok. Zahrály si všechny hráčky a konečná výhra o 20b odpovídá především rozdílu v nasazení a asi i touze po vítězství.

Nedělní odpolední zápas v Praze, v hale na Aritmě, s týmem HB byl naprosto klíčový a pouze výhra mohla zajistit pro nás  druhé, postupové místo ze skupiny. Holky si uvědomovaly, o co hrají. Jejich vstup do utkání byl koncentrovaný a hýřily aktivitou ve směru dopředu i dozadu. První čtvrtina vyšla“ na jedničku“ (16:7) a v poločase na tabuli svítilo velmi příznivé skóre 33:24. Slabší chvilku si naštěstí holky nevybraly (tak, jako se to občas stávalo) ani ve třetí čtvrtině, naopak v nasazení ještě přidaly a odměnou jim byla druhá víkendová výhra o 19b.

Dvě výhry nás tedy opět o roce posunuly do finálové skupiny ligy. Přitom na druhé postupové místo se tlačily ještě další dva týmy, Kladno a HB. Pro náš postup existovaly jen dvě varianty. Buďto vyhrát oba zápasy a zároveň doufat, že Kladno jednou zaváhá, anebo jsme si mohli dovolit s HB prohrát (o méně než 8b.) a doufat, že Kladno „padne“ dvakrát. Nakonec vyšla varianta první. Náš postup se rovná skoro zázraku, když si vzpomenu na začátek sezóny a na situaci, v jaké se náš tým nacházel. Tehdy v září jsme počítali jen ztráty. Díky věku již s námi nemohla hrát L. Poláčková. O prázdninách si přivodila nebasketbalové zranění Z. Johánková a následné komplikace ji vyřadily na 5 měsíců ze hry. Po třech operacích kolen a plastice vazu se J. Smáhová stále nerozhodla, zda bude ve hraní pokračovat. Dále se s basketbalem rozhodly skončit J. Šeflová a K. Kukulová. Poslední hráčský úbytek souvisel pravděpodobně s přehnaným sebevědomím i ambicemi a patrně absencí týmového ducha. Proto jsme nebránili S. Faustové v přestupu do plzeňského družstva. A rázem jsme byli na šesti hráčkách. V tomto počtu jsme odehráli prvních šest zápasů, překvapivě vítězných zápasů! A tyto výhry určitě položily základ k druhému, postupovému místu za lídrem naší skupiny – BK Strakonice. Je dobře, že se během podzimu postupně do týmu zapracovaly některé hráčky z družstva U14 (A. Řezáčová, L. Zahradníková, později také K. Půroková) a že se v lednu vrátila Z. Johánková. Zlepšily se však hlavně hráčky, které v minulých sezónách měly mnohdy menší herní minutáž. Začaly na sobě při trénincích více pracovat a věřím, že v tom budou i nadále pokračovat. Zároveň ale hráčkám doporučuji, aby i přes tento velký úspěch zůstaly nohama pevně na zemi, poctivě trénovaly a připravily se co nejlépe na další část soutěže.

Tou bude (jak jsem již psal) účast ve finálové skupině, která je šestičlenná a jsou v ní mimo nás tyto týmy: OSK Olomouc, BK Brandýs n/L., Sluneta Ústí n/L., Basket Poděbrady a BK Strakonice. První zápasy nás čekají o víkendu 9. -10.2., kdy na domácí palubovce přivítáme soupeře z Olomouce a Poděbrad. Věřím, že nás mine blížící se chřipková epidemie a hráčky odvedou na palubovce maximum.

Výsledky:

DBaK Plzeň                  -   BK Klatovy   65:85

HB Basket Praha  B         -  BK Klatovy   54:73

 

Sestava a body: Johánková 36, V. Schovancová 32, Hašková 25, Kostková 24, Fürbacherová 21, Mundlová 14, D. Schovancová 6, Langová

 

L. Smáha