Kadetky U17 - poslední zápas sezony - i přes prohru spokojenost

Ladislav Smáha, 5.5.2019

Poslední dubnovou neděli (28.4.) jsme zakončili posledním zápasem s BK Strakonice naši letošní účast ve finálové skupině ligy kadetek.

Naše hráčky sice v hlavách jistě měly poslední vzájemný zápas se strakonickými hráčkami (ostudná prohra o více jak 40b.), přesto však chtěly v posledním utkání letošní soutěže podat co nejlepší výkon. Od úvodních minut utkání se snažily kolektivně bránit a měly snahu zamezit soupeři v nájezdech do koše a také „trojkovým“ pokusům. Snaha v obraně i aktivita v útoku se během celého utkání vyplácela a první čtvrtinu jsme dokázali vyhrát 14:12. Ve druhé čtvrtině mezi 2. a 5. minutou nastal v naší hře útlum, kdy jsme soupeři dovolili dát 10b v řadě a naopak my jsme nedali ani koš. Přesto v poločase na světelné tabuli svítilo příznivé skóre 29:33. Zcela vyrovnaný byl i druhý poločas (po 3. čtvrtině jsme prohrávali 43:44). V poslední čtvrtině jsme polevili v obraně, především v návratu a soupeř nás několikrát potrestal rychlými protiútoky. I přes konečnou prohru o 8b naše hráčky odehrály dobrý zápas a za bojovnost a chuť do hry zaslouží pochvalu. Hra soupeře stála jako vždy na malých, pohyblivých hráčkách a jejich těsná, agresivní obrana nám často dělala problémy. O tom ostatně svědčí ta skutečnost, že se bodově v utkání dokázalo prosadit málo našich hráček. Často však je tato hra, resp. některé obranné zákroky za hranicí pravidel a věřím, že na blížící se baráži o EL najdou rozhodčí větší odvahu toto trestat.

Finálová skupina ligy je za námi, skončili jsme na druhém místě a zopakovali jsme tak loňský úspěch – postup do baráže o extraligu. Tato baráž se hraje na konci května. Původně jsem byl pro si tuto kvalifikaci zahrát a to i přesto, že bychom vlastně neměli o co hrát. V příští sezóně totiž nemáme tým kadetek U17. Myslel jsem si, že holky odehrají tři kvalifikační zápasy jako přípravu na novou sezónu. Na druhou stranu by se asi těžko hledal nějaký cíl, motivace pro přípravu na baráž i samotný turnaj a tak jsem po zralé úvaze od účasti upustil. Hráčky jsou po celé sezóně unavené, jsou i různě závažná zranění a některé hrály soutěže dvě (i za juniorky U19). Navíc zájem hrát baráž projevilo vedení třetího týmu play off skupiny – Slunety Ústí n. Labem a tak jsme jim právo účasti přenechali. Mají šikovné hráčky roč. 04, které budou v příští sezóně patřit věkem do kadetek a tak budou mít jistě větší motivaci pro baráž. Pro náš tým, pro všechny hráčky je důležitá ta skutečnost, že účast v baráži o extraligu vybojovaly!!! Myslím si také, že družstvo letošních kadetek dobře funguje jako tým, hráčky si mezi sebou rozumí a to jak na hřišti, tak i mimo něj. A to je důležité i do budoucna. Nedělám si samozřejmě žádné iluze, že je vždy vše „zalité sluncem“. Jde přeci jen o dívčí tým. Ale nikdy nebylo nějaké nedorozumění tak závažné, abych musel sám něco řešit, holky si vše dokážou vysvětlit a vyříkat samy a jak jsem již napsal, fungují jako tým!

Co náš tým čeká v nejbližší době? Jako každý rok budeme dále pravidelně trénovat a to do konce školního roku. V květnu 3x týdně v hale, v červnu pak jeden trénink v hale vyměníme za pobyt venku – budeme chodit běhat, hrát fotbálek apod. Zároveň však tyto dva poslední měsíce do začátku prázdnin bereme jako první přípravné období a chceme se zaměřit na individuální dovednosti, nácvik herních systémů a budeme střílet, střílet, střílet ….. Neboť umět dobře střílet – to dělá hráče HRÁČEM a kdo neumí dát koš, jako by nebyl… Ostatně vždy jsem se řídil heslem, že „střelba je vlastně přihrávka“ a snažím se k tomuto vést i hráčky.

Na úplný závěr bych chtěl poděkovat za všechny hráčky p. ing. Hřebíkovi, který celý tým pozval za odměnu (za výborně odehranou sezónu) do cukrárny. Holky si toho váží, užily si to a po jejich návštěvě jistě musel majitel výrazně doplnit zásoby …

Výsledky:

BK Klatovy   -   BK Strakonice     55:63

Sestava a body: Johánková 17, V. Schovancová 12, Fürbacherová 10, Hašková 10, Řezáčová 5, D. Schovancová 1, Mundlová, Kostková, Zahradníková, Langová

 

L. Smáha

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023