Kadetky U17 - z českomoravského tripu poloviční úspěch

Ladislav Smáha, 28.3.2019

Minulý víkend (23. -24.3.) jsme pokračovali dvěma zápasy v naší finálové skupině ligy kadetek. Opět jsme hráli mimo Klatovy, tentokrát jsme zajížděli na palubovky soupeřů do Poděbrad a Olomouce.

Sobotní zápas s týmem Basket Poděbrady (hrálo se v Sadské) měl být pro náš tým jednoznačnou záležitostí a to ze dvou důvodů. Jednak jsme soupeře doma o více jak 50b porazili a jednak k sobotnímu zápasu nastoupilo jen pět poděbradských hráček. Ještě v šesté minutě první čtvrtiny, kdy jsme vedli 15:4, nic nenasvědčovalo tomu, že by tomu mělo být jinak. Pak naše hráčky z těžko pochopitelných důvodů přestaly vytvářet tlak na soupeře, přizpůsobily se jeho hře a zcela se „vypařila“ bojovnost v obraně a rychlost ve směru dopředu. Poločas skončil nerozhodně 34:34 a tak jsem očekával, že holky ve druhém poločase zaberou a zápas získají pro sebe. Bohužel se tak nestalo. I přes časté střídání se nenašel nikdo, kdo by vzal odpovědnost na sebe a strhl ostatní. Po tak špatném výkonu nemohlo přijít nic jiného, než naše naprosto zbytečná prohra o 14b.

Nedělní zápas v Olomouci byl vyrovnaný od začátku do konce. Naše hráčky daly do utkání o mnoho více bojovnosti, fungovala kolektivní obrana a dařil se i rychlý protiútok. Soupeřova hra byla opět založena na nájezdech a vyhození na volné hráčky. Toto se nám dařilo částečně pokrýt. Až na první čtvrtinu (16:17) jsme celý zápas minimálním rozdílem vedli. Ještě půl minuty před koncem jsme vedli 63:61, pak dal však soupeř koš a utkání šlo do prodloužení. Pětiminutovku nastavení pak již holky zvládly, daly 13b, zatímco soupeř jen dva koše, a tak se naše hráčky mohly radovat z cenné výhry o 9b.

Tímto víkendem jsme zakončili sérii pěti zápasů venku. Bilance 3 vítězství a 2 proher není rozhodně špatná a stále nám patří druhé místo ve skupině. Samozřejmě mě hodně mrzí sobotní prohra s poděbradskými hráčkami. Je to již druhý zápas, který holky mentálně nezvládly se soupeřem, který měl jen pět hráček. Přitom pokyny pro takováto utkání jsou jednoduché a jednoznačné. Vytvářet soustavný tlak na soupeře, jít do kontaktu a vynutit si fauly a soupeře prostě „uhonit“ a vyfaulovat. Neznám důvod, proč nejsou holky schopné toto pochopit a plnit. Není možné nechat soupeře hrát jeho hru a přizpůsobit se jí. A perfektní obrana, chuť bojovat o každý míč – to je základ úspěchu v utkání. To si musí uvědomit každá hráčka, která nastoupí do zápasu. Naopak pochválit musím za nedělní vydřenou výhru a snad si tento svůj výkon hráčky zapamatují a zopakují v dalších utkáních. Velmi dobré byly také trestné hody (sobota 50%, neděle 75%). Na závěr soutěže se nyní přesuneme na domácí palubovku. Za necelých 14 dní odehrajeme dva důležité zápasy, jejichž výsledky rozhodnou, na jakém místě v play off skupině skončíme. Máme tedy dostatek času se na oba soupeře (BK Brandýs n/L. a Sluneta Ústí n/L.) připravit a věřím, že hráčky pro úspěch v těchto utkáních udělají maximum.

Děkuji p. Schovancovi a p. Haškovi za bezpečný odvoz na utkání.

Výsledky:

Basket Poděbrady   -   BK Klatovy      70:56

OSK Olomouc         -   BK Klatovy      67:76 (po prodl.)

Sestava a body:  Hašková 29, Johánková 29, Kostková 26, Fürbacherová 17, V. Schovancová 14, Mundlová 10, Řezáčová 5, D. Schovancová 2, Langová, Půroková

 

L. Smáha