Kadetky U17 - zahájení play off, jen poloviční úspěch

Ladislav Smáha, 13.2.2019

Druhý únorový víkend (9. -10.2.)  jsme zahájili prvními dvěma zápasy finálovou skupinu ligy kadetek. Obě utkání jsme odehráli na domácí palubovce a za soupeře jsme měli týmy OSK Olomouc a Basket Poděbrady.

Sobotního soupeře, hráčky z Olomouce, jsme znali z loňské sezóny, kdy jsme se s nimi potkali také ve skupině „play off“. Tehdy jsme doma zvítězili a na Moravě celkem nešťastně prohráli. Naše hráčky dostaly před utkáním dostatek informací o tom, jak a co bude soupeř hrát, na které hráčky si dát pozor apod. Bohužel jakoby tyto taktické pokyny šly „jedním uchem dovnitř a druhým ven“… Možná naše holky ukolébal ten fakt, že soupeř přijel jen s pěti hráčkami a myslely si, že jim vítězství samo spadne do klína. Naprosto ostudně zahraná první čtvrtina (9:25) v podstatě rozhodla o výsledku celého utkání. I když jsme všechny zbývající čtvrtiny vyhráli, na zvrat v zápase to nestačilo a přišla zcela zbytečná prohra o 4b.

V neděli proti poděbradským soupeřkám jakoby nastoupil zcela jiný tým. Najednou šlo bojovat o každý míč, kolektivně bránit, jít rychle dopředu do protiútoku. Stejně tak se hráčky (na rozdíl od soboty) nebály jít v útoku do kontaktu, vynutit si fauly soupeře a ty pak úspěšně trestat trestnými hody. Po první čtvrtině jsme vedli 19:12, o vývoji utkání pak rozhodla především čtvrtina druhá, kterou jsme vyhráli 39:5, a v poločase svítilo na světelné tabuli skóre 58:17. Během celého zápasu se do hry zapojily všechny hráčky a výhra o 59b byla za předvedený výkon zcela zasloužená.

Z víkendových zápasů tedy jedna výhra, jedna prohra, z části spokojenost, ale přesto mám trochu smíšené pocity. Výhodu domácího prostředí bychom měli jednoznačně „přetavit“ ve výhry dvě. A sobotní prohru budu ještě dlouho „trávit“. Vůbec nejsem ten typ trenéra, který musí za každou cenu vítězit. A i prohra po boji, kdy hráčky nechají na palubovce „duši“, může být pro tým přínosná. Toto však není případ naší sobotní prohry s Olomoucí. Pět hráček soupeře, které při rozcvičování budily dojem, že jen přijely na školní výlet, rozhodně nebylo individuálně špatnými hráčkami. A jak jsem již napsal, holky dostaly dostatek informací o každé hráčce i o tom, že hrají ten nyní velmi oblíbený styl po vzoru NBA, tedy nájezd – vyhození – střelba (nejlépe za „tři“). Bohužel soustředění našich hráček a čtení hry soupeře vypadalo tak, že jsme za první poločas dostali pět „trojek“… Namísto toho, abychom v obraně neodstupovali, celoplošnou obranou soupeře uhonili a šli do kontaktu a vynutili si fauly, jsme hráli bojácně a chyběla vůle po vítězství. Chci věřit, že to byl v letošní sezóně první a také poslední odevzdaný zápas. Naopak pochvala za nedělní bojovnost, obětavost v osobních soubojích (najednou nebylo obtížné padnout na zem pro míč) a výborné TH (74%). Je dobře, že se v nedělním utkání bodově prosadily všechny mladší žákyně U14.

Za necelých čtrnáct dní pokračuje naše soutěž a my tentokrát budeme hrát venku, konkrétně v Ústí n. /Labem a Brandýse n./Labem. Opět nezbývá než doufat, že holky budou odolné vůči nemocem, abychom v plné sestavě odehráli kvalitní utkání.  Bohužel na náš nedělní zápas ke stolku pomocných rozhodčích nepřišli delegovaní hráči U15, a tak chci poděkovat hráčkám U13 –U14, že obětavě zaskočily.

Výsledky:

BK Klatovy   -   OSK Olomouc             57:61

BK Klatovy   -   Basket Poděbrady       99:40

Sestava a body: Johánková 36, V. Schovancová 33, Hašková 27, Fürbacherová 17, Mundlová 17, Kostková 10, D. Schovancová 5, Zahradníková 4, Půroková 4,  Řezáčová 3, Langová

 

L. Smáha