Katzurin: "Přál bych vám vidět zápasy jinde"

Stanislav Křiváček, 21.3.2010

Ještě čtyři minuty před koncem vedli o sedm bodů, přesto odcházeli po posledním klaksonu se svěšenými hlavami. Prostějovští Orli po nelítostném dramatu v Klatovech podlehli v prvním semifinále Final-8 Českého poháru obhájcům titulu z Nymburka 66-70.

Ve druhém půlfinále ve Strakonicích si Nový Jičín poradil s Pardubicemi 89-74 a v sobotu od 21 hodin večer tak v Klatovech vypukne další velká řež. O třetí místo se před tím utkají Pardubice s Prostějovem.

Po první čtvrtině duelu Nymburk - Prostějov vyhrocenému zápasu nic nenasvědčovalo. Hra Středočechů, už s rozehrávačem Leem, jehož několik dní trápila střevní viróza, šlapala jako na drátkách a v obraně Benda s pomocí kolegů vůbec nepustil do hry Chána. Navíc další podkošový hráč Orlů Hyzy si brzy udělal třetí faul, když zaklesnut rukama s Tsiarasem poslal soupeře k zemi. Celkem odehrál jen devět minut.

Za stavu 21-9 po první čtvrtině však vzal věci do svých rukou rozehrávač Orlů Lawrence a skoro sám přivodil obrat na 33-32 po téměř 19 minutách.

Jeho rozkládání nymburské obrany však nechtěl jen tak sledovat Lee a závěr druhé čtvrtiny se tak proměnil ve velesouboj rozehrávačů.

21bodový Lawrence měl k ruce především Veikalase, autora 22 bodů. Nikdo další kromě 9 bodů Chána se k produkci prakticky nedostal.

16bodový Lee však měl pobočníky dva: Křemena s 16 body (trojky 4/3 z týmové bilance 18/5) a Sokolovského s 11. Právě zkušenost a body kapitána, zakončujícího z nájezdů i protiútoků a bezchybně proměňujícího všech 7 trestných hodů, byla v závěru kritická.

Prostějov se hlavně díky aktivitě Lawrence dostal po 36 minutách do vedení 65-58. Jenže pak rozhodly v duelu obou rozehrávačů zkušenosti. Lawrence ztrácel míče, Lee sázel klíčové koše a dovedl svůj tým k výhře.

"V útoku jsme měli špatný začátek, byla tam nervozita. Zbytek zápasu jsme ale byli o krok vepředu a byli jsme lepším týmem," řekl Peter Bálint, kouč Orlů.

A jak viděl konec? "Nezvládli jsme ho nezkušeností. Tu druhou stránku nechci hodnotit, protože bych byl potrestán. Zápas ale nerozhodovali jen hráči na hřišti," řekl ve zjevné narážce na sudí. Těmi byli Dolinek, Vyklický a Lukeš.

"Konečně semifinále, jak má být. Dramatické, vyrovnané, i když asi ne tak líbivé na koukání," glosoval průběh trenér vítězů Muli Katzurin.

Podle něj měl mít jeho tým po první čtvrtině větší náskok, než 12 bodů. "Prostějov se pak zvednul a ve třetí části změnil ráz zápasu. Nám dala na konci výhru naše obrana."

Zpět k duelu rozehrávačů. Bálint jeho finále viděl takto: "Eugene Lawrence je ještě mladý a trochu to nezvládl. Na konci udělal dvě ztráty. Měli jsme špatné rozmístění hráčů na hřišti a nedopravili míč na to správné místo. Nymburk to využil. Lee ukázal svou zkušenost a na konci Eugena přehrál."

Možná to byla už předzvěst play-off, možná výrazné vybočení z běžných ligových standardů. V každém případě v nepříliš zaplněné klatovské hale, jíž odebralo diváky hokejové play-off, létaly třísky.

Každou chvíli někdo z hráčů ležel na zemi. Hokejovou terminologií krosčeků a "stromů" bylo nepočítaně. K tomu pár ostrých šťouchů lokty, nevybíravé fauly při zakončení. Zápas měl, pokud jde o fyzično, velké grády.

Neměl třeba kouč Nymburka před úterním čtvrtfinále Eurocupu obavy o případné zranění?

"Ne, vůbec. Tohle byl zápas, od kterého ani v televizi divák nemohl odejít. Měl svůj vývoj, ani jeden z týmů se nechtěl vzdát. Ale jako nestandardní bych ho neviděl. V Česku na to jen nejsou lidé zvyklí. Přál bych vám vidět zápasy v jiných evropských ligách, co se děje tam."

Peter Bálint přidal: "Hra byla tak puštěná, my jsme se museli přizpůsobit. Ale je tam rivalita a vždycky se bude hrát do těla."

Petr Hamták

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023