Kluci U12 v Plzni – od bídy k dominanci.

Jindřich Svojanovský, 27.6.2020

Pomalu, dalo by se napsat jako parní, ještě ne dostatečně roztopená lokomotiva, se rozjížděli v Plzni na turnaji Sportovních středisek mládeže západních Čech, naši kluci U12 (= roč.2009 a mladší). U těch, kteří neměli možnost si od konce února zahrát „opravdové utkání“, to nijak moc nepřekvapilo, hlasitá kritika trenéra  se vznesla, zejména v prvním utkání, především na hlavu těch, kteří již hráli za U13 proti Domažlicím. To hlavně proto, že mnozí měli proti skvěle hrajícím dívenkám z DBaK Plzeň, problémy zejména v obranné činnosti a i v útočné fázi se jen obtížně prosazovali. Naštěstí pro mnohé neměl náš trenér možnost střídat hráče, kterým se nechtělo moc bránit a v útoku se domnívali, že sami dokáží překonat rychlou a hlavně pohyblivou a agresivní obranu plzeňských dívek. To proto, že nemohl počítat s Kotábem, kterého zaskočily během cesty do Plzně žaludeční problémy a také chyběl s předstihem omluvený Slaboch a trošku komplikovaně omluvený Kalčík. Škoda. Právě oběma posledním jmenovaným hráčům by turnaj hodně pomohl.

Trenér Svojanovský:  „Již delší čas tvrdím, že trenéři Pipta a Čechová odvádějí v DBaK skvělou práci, již delší čas tvrdím, že právě tento ročník 2009 dívek DBaK je po všech stránkách basketbalově nejvyspělejší protivník, se kterým se v rámci kraje v této kategorii střetáváme. Osobně jsem náš první zápas považoval s ohledem na kvalitu obou týmů, za předčasné finále. Ale …“.

BK KLATOVY  -  DBaK  PLZEŇ  68 : 31 (18:6,19:14, 18:3, 12:8)

To „ale“ na konci názoru našeho trenéra patří již tradiční neřesti, která snad každý turnaj pořádaný Lokomotivou Plzeň provází a to včetně mezinárodního Christmas Cupu. Je to benevolence ke startům starších hráčů a hráček než je příslušná věková kategorie. I ze strany těch klubů, které takto činí v rozporu „fair play“ nelze výmluvy stylu „My na vyšší kategorii nemáme dost hráčů“ považovat za akceptovatelné. Náš tým si s tím ale dokázal v dalších dvou utkáních vyrovnat,  naopak museli kluci zvýšit proti  o rok starším soupeřům, své úsilí. Dívenky z DBaK se s tím vyrovnat nedokázaly a tak jim v konečném účtování patřilo až třetí místo.

BK KLATOVY  -  BBA  PLZEŇ 87:14 (19:2, 13:8, 26:2, 29:2)

Soupeřem bylo v podstatě sdružení klubů BBA a BK Přeštice, tedy tým, který pravděpodobně bude startovat v OP U12 mix a někteří i v U13 mix v příští sezóně. S ohledem na zařazení mezi OP dívek se náš tým s tímto soupeřem nepotká.

Trenér: „Kluci proti DBaK ještě dospávali páteční noc a v podstatě, i když to dělám jen výjimečně, musím pochválit jen jediného hráče, který splnil má očekávání a tím byl Lukáš Petrovický. K ostatním bych se raději nevyjadřoval, některé bych poslal na střídačku a nechal je tam sedět ale neměl jsem nikoho, kdo by si možnosti hrát vážil víc než oni. Proti BBA již se k Petrovickému připojil hlavně Fanda Kinský a i někteří další se zlepšili. Na snaživého soupeře to stačilo ale ….“.

Krátce po obědě nás čekal tým, který dokázal zdolat plzeňská děvčata. V mixu SKB Rokycany by se o některých hráčích a jejich příslušnosti k U12 dalo úspěšně pochybovat a to byl asi hlavní důvod jejich vítězství. V první pětce se ale Fanda Kinský ukázal nejen jako skvělý hráč do brejků, ale i jako nepříjemný obránce a společně s Lukášem Petrovickým a dobře přihrávajícím Radkem Pavelcem dali Rokycanským jasně najevo, kdo je pánem na hřišti. Zlepšila se i druhá pětka a tak o výsledku nebylo pochyb. Trenérovo „ale“  se však opět naplnilo. Ani ve třetím utkání nenašli někteří hráči (ale už jich moc nebylo) svoji herní pohodu.

BK KLATOVY  -  SKB ROKYCANY  80:15 (20:5, 18:2, 22:6, 20:2)

Hned následně náš tým nastoupil k poslednímu utkání. Soupeřem jim byla domácí Lokomotiva a před utkáním visela ve vzduchu jen jedna otázka. Dosáhne náš tým i v pátém vzájemném střetnutí s tímto konkrétním týmem opět stovky? A protože výkon našeho týmu rostl zápas od zápasu, pokračoval v této tendenci i dál a výsledkem bylo naše čtvrté vítězství

BK KLATOVY  -  BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  107:14 (26:2, 28:10, 31:2, 22:0)

Trenér: „Toto bylo přesně utkání, které by mohlo dát maximum minut pro hráče jako Kalčík, Slaboch a třeba i Vojtu a Matouše Theimerovi. Ti šli ale pomoci týmu U10. Já osobně jsem rád, že většina kluků měla ještě teď, v době kdy již býval v minulosti „basketbalový klid“, možnost dohnat něco málo zápasových zkušeností. Jestliže jsme jako klub v podstatě iniciovali aktivitu SCM k uspořádání této akce, pak malá zásluha patří i nám. Rozhodně se položily základy k tomu, aby se tyto turnaje pořádaly a zúčastnily se jich i týmy z Chomutova a Prahy-Vyšehradu, aby to dalo skutečný obrázek, jak to které SpS pracuje s mládeží.“

COME TOGETHER !

 

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023