Kluci U13 zúročili v Plzni svoji píli !

BK Lokomotiva Plzeň - BK Klatovy 9 : 143 (4:32, 0:35, 5:20, 0:56)
BK Lokomotiva Plzeň - BK Klatovy 3 : 136 (2:29, 0:37, 0:36, 1:34)
Dvěma utkáními pokračovali naši kluci U13 ve vítězném tažení Krajským přeborem Plzeňského kraje. Po dvou úvodních vítězstvích ve svátečním dopoledni na sv.Václava, kdy náš tým zatížil konto soupeřů z Přeštic hned dvěma stobodovými příděly, se kluci vydali takřka v plné sestavě na horkou půdu, kde vládnou týmy Sportovního centra mládeže BK Lokomotiva Plzeň. A protože 4 z 12 hráčů připravených k utkání v kategorii U13 ještě patří do kategorie U12 či dokonce U11, tedy do kádru, který si plzeňskou palubovku vyzkoušel již minulý víkend proti plzeňským U12 a zvítězil 118:16, cítili jsme se proto i v U13 jako favorité. Domácí nastoupili s 13 hráči, dle informací z plzeňského tábora ale postrádali několik stálých hráčů.
Průběh obou utkání byl jednoznačný, jak ostatně vypovídá i skóre.
PRAVIDLO „ZDVOJOVÁNÍ“
Po diskuzích a jednání, které se většinou zúčastnili členové výboru českého minibasketbalu, došlo ke změně pravidel minibasketbalu platných pro sezónu 2021/2022 z nichž, myslím, jen minimum z nich trénuje minižákovské kategorie.
Pravidlo o clonění ……… ve všech minikategoriích je zakázáno používat clonění.
Pravidlo o zdvojování ….. je zakázáno zdvojování obrany na hráče s míčem.
Clonění je útočná činnost, která je hojně využívána vyspělejšími týmy dospělých, juniorské a kadetské kategorie, zřídka u starších žáků U15 a mladších žáků U14. Velice ojedinělé a skutečně jen zřídka viděné bylo využití clonění v mini U13, prakticky neviditelné v nižších kategoriích. Důvodem je fakt, že má-li být clonění účinné, musí být řádně nacvičené, vyžaduje souhru a také načasování činnosti obou hráčů – clonícího a odcloněného. Proto v mini tak minimální výskyt neboť tak herně vyzrálých hráčů, kteří jsou schopni v minižákovském věku clonění zvládnout, je skutečně málo.
Jiná situace je ale, jak ukázaly první zápasy nejen U13 ale i U12, u pravidla „ZDVOJOVÁNÍ“.
I když i tato, v tomto případě obranná činnost, vyžaduje velice náročný nácvik, kde je důležitý nejen individuálně zvládnutá technika osobní obrany 1 na 1, ale zejména pak nutná časová návaznost a sladění činnosti hráče bránícího s hráčem, který opouští svého útočníka a přichází ke svému spoluhráči a společně s ním bránit útočníkovi s míčem v dalším driblinku či případné přihrávce. Uznáte, že již tento popis je hodně složitý. Ale jsou jedinci, kteří jsou přesvědčeni, že je to pro 10-12leté hráče, kteří mají třeba problém časově sladit akci „hoď a běž“, jednoduché jak facka a tak je třeba to zakázat. A tak …. přesvědčme se o své moci ….zakážeme to!
OK. Nic se neděje. Trenéři, kteří pracují s minižáky nad tím mávli jen rukou. Žádný z nich z již uvedených důvodů zdvojování (ani clony) děti neučí a tak kde by mohl být problém?
A ejhle, ergo kladívko, problém tu je!
Je faktem, že řada rozhodčích se rekrutuje z bývalých hráčů a hráček. Řada hodně mladých rozhodčích se rekrutuje z dětí, které basketbal oslovil, brzy jim však okolí dalo jasně najevo, že na palubovce je štěstí nečeká. Pokud jim však nešel driblink, střelba, doskakování, ale neměli problém s „citem pro hru“, mohou z nich vyrůst výborní rozhodčí. Ovšem nesmí podlehnout módním trendům a ten nyní u minižáků přichází v podobě posuzování „zdvojování“. A protože „zákaz“ zdvojování měl všechny znaky jiných zákazů dnešní doby – tedy absenci logiky, smyslu, účinnosti a souladu s jinými nařízeními, musí být na pozoru především trenéři. Může se jim stát, že nějaký horlivý rozhodčí odpíská 2krát porušení pravidla zdvojování (i přesto, že k žádnému zdvojování vlastně nedošlo a že prostě jen působí léty ověřený „hráčský hrozen“ (= všichni hráči jsou kolem míče) a to jak v basketbalu, tak i ve fotbale, hokeji atd. A dojde-li z titulu toho, že trenér jen těžko vysvětlí 10 – 12letým dětem, že nesmí dělat něco, o čem neví, že vůbec existuje a navíc, oni to vlastně ani nedělají, neboť na hřišti je ovládají emoce a spontánnost. A po třetím porušení tohoto pravidla musí trenér opustit halu !!! Že tomu nevěříte? Věřte! V této situaci jsme byli jako tým od 4.minuty závěrečné čtvrtiny prvního utkání v Plzni. Sice jsme v té chvíli vedli 113:9, ale stačilo, aby jeden z rozhodčích odpískal porušení pravidla zdvojení, které je trestáno technickou chybou lavičky a je-li třetí pak trenér musí opustit halu. A bez trenéra či jeho zástupce tým nemůže ve hře pokračovat a kontumační výsledek by byl na světě.
Na závěr je třeba zdůraznit, že o existenci zdvojování nemají v týmu hráči U13 ani ponětí, až možná na 1 či dvě výjimky, které již pravidelně nastupují v týmu U14. Ale ani ten zatím tuto obrannou variantu nenacvičuje.
Trenér Ing.Svojanovský: „Většina trenérů by se pravděpodobně rozplývala radostí a mluvila v superlativech o výkonech týmu i jednotlivých hráčů jako o výsledku dlouhodobé, cílevědomé a hlavně náročné práce s týmem. Jistě, čtyři utkání a 4 vítězství, vždy s překročením nastřílené hranice 100 bodů musí těšit každého trenéra. Raději bych ale sehrál 4 vyrovnaná utkání, kdy každá i drobná chyba může rozhodnout o výsledku, utkání, která ukáží, jak ten který hráč je schopen hrát pod tlakem obrany, jak dokáže i ve vypjatých momentech plnit své úkoly a určenou taktiku. Taková utkání by rozhodně byla pro basketbalovou budoucnost všech našich hráčů přínosnější. Ano, nastříleli jsme ve 4 utkáních 486 bodů. Na ty se ovšem dívám přes kvalitu obran jak Přeštic, tak i Plzně. V obou případech mě napadá jen jedno přídavné jméno …. snaživá. Proto si podstatně více cením, že během 4 utkání jsme nedostali více než 45 bodů, což je zaokrouhleno 11bodů na utkání a častokrát jsme nepustili soupeře ani na naši obrannou polovinu. Ptám se však sám sebe, zda klukům vydrží motivace a zda budou ochotni i nadále na tréninku tvrdě a disciplinovaně pracovat s plným nasazením, když pak jsou výsledky utkání takové, jaké zatím jsou. Hodně si osobně slibuji od nadregionálních turnajů, ve kterých se představí jak kluci U13 (první 16.10. v Táboře kde se střetnou s domácími Medvědy a pražskými Tygry) ale i kluci U12 (již v sobotu 9.10. zde v Klatovech v hale CMS, kde přivítají soupeře ze Sokolova a z Písku). Na nich, aspoň doufám, kluci poznají, kde a v čem ještě musí na tréninku přidat.“
COME TOGETHER !