Kluci U14 – v Lize A bez porážky, přesto zůstává pachuť hořkosti

Jindřich Svojanovský, 25.4.2022
Kluci se v Roudnici vyfotili s dvěma vodními slalomáři z Tábora.
Kluci se v Roudnici vyfotili s dvěma vodními slalomáři z Tábora.

Svůj poslední zápas Ligy v kategorii mladších žáků U14 v sezóně 2021/2022 odehrálo naše družstvo v neděli 24.4. v Roudnici nad Labem.  Pro pět z nich + doma s rukou v sádře z utkání s Bayernem Veselského, to bylo rovněž loučení s touto věkovou kategorií, v příští sezóně již budou nastupovat ve starších žácích U15.  Sedm chlapců mladších, kteří ve větší či menší míře zasahovali do bojů v základní části i v nadstavbě potáhne prapor BK Klatovy v Lize U14 i v další sezóně a my budeme doufat, že v této sezóně získané zkušenosti zúročí a dočkáme se i naplnění cíle, který se letos dosáhnout nepodařilo. To úzce souvisí s tou „pachutí hořkosti“ uvedenou v titulku tohoto článku. Všichni ti, kteří znají důvody, by na ně neměli zapomínat, neboť paměť nás chrání před opakováním negativ, která nás potkala v minulosti.

Trenér Ing.Svojanovský: „Ač to bude znít podivně, i přesto, že jsme vyhráli suverénně předsezónní turnaj v Kyjově, ač jsme ze 24 utkání v Lize U14 vyhráli 20 a padli pouze za známých okolností 2krát s Plzní a 2krát se Spartou, cíl, který jsme si vysnili před sezónou, tedy postup do extraligové nadstavby jsme nedosáhli. 5.místo na Easter Cupu jako nejlepší český tým před extraligovými Žďárem i USK Praha ani nadstavba Ligy, ve které jsme nenašli soupeře, který by nás porazil, nemůže vymazat z paměti zklamání. Pracovali jsme tvrdě, náročně, často až na samé hranici vzájemného respektu. A pak …. škoda slov. V nadstavbě i během Easter Cupu jsem byl často tázán, ať trenéry soupeřů nebo rozhodčími i řadou známých z řad diváků, jak je možné, že s tímto týmem nehrajeme extraligovou nadstavbu. Špinavé prádlo se pere doma a tak mi vždy zbyla pouze odpověď odvolávající se na horší skóre v porovnání s dalšími 4 týmy ze třetích míst základních skupin. Když pak v prosinci již bylo zbytečné plakat nad rozlitým mlékem, dali jsme si nový a znovu i náročný cíl – vyhrajeme nadstavbu bez porážky a tak všem dokážeme, že naše celoroční společná práce nebyla marná. Znamenalo to ovšem porazit znovu 2krát rivala z Domažlic a uspět i v basketbalových baštách jako jsou Litoměřice, Chomutov nebo Louny. A tento cíl jsme v nedělním utkání v Roudnici nad Labem vrchovatě naplnili, když jsme se symbolicky rozloučili 123 body na kontě domácích. Není nezajímavé, že to bylo 11té vítězství v sezóně , kdy jsme soupeři dali více než 100 bodů.“

BA 2006 ROUDNICE N.L.  -  BK KLATOVY  54 : 123  (10:36, 10:35, 24:25, 10:27)

Do Roudnice jsme dorazili více než 75 minut před zápasem. To proto, abychom se vyhnuli nemilé zkušenosti ze středeční dlouhé cesty do Litoměřic, kdy pak našim hráčům trvalo takřka 3 čtvrtiny, než setřásli „únavu z cesty“ a otočili skóre na naši stranu. Na kratší procházce kolem Labe, které je již zde spojeno s Vltavou, se všichni mohli podívat na závody ve vodním slalomu, což byl pro všechny hráče, trenéra, řidiče a fanynku nevšední zážitek. Navíc to splnilo i svůj účel a když trenér hráče v předzápasovém proslovu v šatně seznámil s faktem, že dnes slaví svoje narozeniny doprovázející maminka – fanynka a také má svůj svátek i Jiří, tedy jeden z řidičů, a že by bylo vhodné jim dát dárek svým výkonem, naplnili to kluci během první půle až po okraj. Sice po bleskurychlém vedení 6:0, kdy jsme domácí nepustili na naši obrannou polovinu, poklesl trošku zájem některých hráčů o řádné plnění obranných úkolů a trenér musel sáhnout ke střídání, dotlačili jsme skóre na 36:10. Jak trenér předeslal, tak i učinil. Do druhého hracího období nastoupilo pět nových hráčů. Ti se chtěli vstupní pětici minimálně vyrovnat a nakonec se jim to, až na rozdíl jediného bodíčku, téměř podařilo – 2.čtvrtina 35:10 a poločas 71:20 signalizoval, že 11té stovkořízečkobraní je na cestě. Do druhého poločasu jsme nastoupili  s pěticí, kterou tvořili pouze hráči U13 což bylo, v souvislosti s přípravou týmu U13 na NF v Děčíně 13 – 15.5., logické. Kluci tak mohli poměřit své síly s o rok staršími soupeři bez asistence svých zkušenějších starších spoluhráčů. Trenér: „V sobotu U13 vyhráli turnaj ČBF v Písku. Zde v Rudnici měli možnost ukázat, co dovedou sami, bez pomoci „mazáků“ jako je Pepa Šlof, Jarda Melka, Berny Kavka či Jenda Kodyš. A jsem rád, že se podívali trošku pravdě do očí. I hráči týmu, který za celou sezónu vyhrál jen jediný zápas, jim byli více než vyrovnaným soupeřem. A nad tím by se měli kluci zamyslet a o to více se snažit na tréninku, neboť výkon se jinde než na tréninku netvoří a každým „šizením, když se trenér zrovna nedívá“ poškozují jak sebe, tak i tým. Škoda, že chyběl Štěpán Kmetek, který by určitě otupil výškovou převahu domácích.“ Třetí čtvrtina skončila naším hubeným vítězstvím 25:24. Závěrečná desetiminutovka na samém začátku přinesla  odpověď na otázku, kde se budou smažit řízečky. Předcházel tomu rychlý protiútok zakončený Kavkou (98:44). Následně po výborně sehrané nacvičené akci šel od půlící čáry sám do soupeřova koše nikým nebráněný Kolacki. Když k údivu všech v hale namísto donášky míče do koše, což dělá každý náš hráč na tréninku minimálně 50krát, zcela nepochopitelně odrazil míč od desky vysoko nad obroučkou tak, že ten minul obroučku o „minimálně 50 cm“. Bylo jasné, že šlo zjevně o úmysl vyhnout se vstřelení stého bodu. Následovalo proto jediné – okamžité střídání a zbývající čas utkání už Viktor strávil jen na střídačce. Další nájezd Bernyho Kavky byl zakončen košem a protože náš hráč byl při zakončení faulován, následoval i úspěšný trestný hod. Prostě Berny …98, 100 + 1. Bohužel zbývající čas utkání byl poznamenán velkou snahou domácích, z naší strany už bylo patrné nižší nasazení v obranné činnosti a z útoku vymizela herní disciplína. Přesto poslední čtvrtina 27:10. Trenér: „Je škoda, když máme tu možnost, že nejsme schopni ji využít k procvičení některých setů (= předem nacvičené akce), které se na trénincích učíme, ale ještě je nemáme zažité natolik, abychom je hráli standardně. A ruku na srdce. Do Ligy U15 asi neposílíme o 2 či 3 hráče, kteří by „tvrdili muziku“ pod naším či soupeřovým košem. Jsem si jistý, že se kluci do října 2022 vytáhnou, ale žádný pivot z nich už nevyroste. Pokud ale někdo viděl finále Easter Cupu mezi Bayernem a Vasas Academy, tak právě vítězné maďarské družstvo také nedisponovalo žádným výrazným podkošovým hráčem. Přesto ovládlo finále svým dokonalým ovládáním míče bez zbytečných kudrdlinek a hlavně v maximální rychlosti. Tu pak využívalo i při útočných doskocích a v obranném doskoku pak úspěšným box outem jako základem pro rychlý protiútok. O velice slušné střelbě ze všech vzdáleností ani nemluvě. A pokud jen trošku někdo sleduje herní genezi našeho týmu, tak je mu i zřejmá snaha o totéž.“

Statistiku z utkání najdete zde:

https://cz.basketball/zapas/383761

Je potěšitelné, že všichni hráči, kteří v neděli do Roudnice odcestovali, se zapsali svými vstřelenými body do statistik.

Konečná tabulka LIGY A:

pořadí

tým

z

v

p

vstřeleno

obdrženo

Body


1

BK Klatovy

12

12

0

1.279   :

523

24

 

2

BK Jiskra Domažlice

11

9

2

978      :

655

20

 

3

Sj. BK Litoměřice

12

8

4

814      :

502

20

 

4

BA Tygři Louny

12

4

8

638      :

695

17

 

5

BK Levharti Chomutov

11

5

6

556      :

716

16

 

6

Kelti Nové Strašecí

12

2

10

600      :

1.171

13

 

7

BA 2006´ Roudnice n.L.

12

1

11

557      :

1.160

13


K hodnocení celé sezóny 2021/2022 se ještě, po odeznění emocí, vrátíme a to včetně analýzy statistických údajů, které poskytuje web ČBF.

Níže tentokrát skutečně pestrá fotogalerie.