Kvalita oliv se pozná až pod tlakem !

Jindřich Svojanovský, 24.4.2023

Ano, úroda se může zdát skvělá, ale až když olivy pod tlakem lisu „pustí“ olej, lze podle jeho množství poznat, jak kvalitní olivy jsme lisovali. A stejné platí i sportovcích. V basketbalu obzvláště je nespočet situací, kterým jsou nuceni hráči „pod tlakem“ soupeřů čelit.. A jak se v těchto okamžicích zachovají, jak „pod tlakem“ soupeřů situaci vyřeší a jak dokáží i "pod tlakem" plnit taktické úkoly, dává obrázek o jejich hráčské kvalitě.

Utkání našeho týmu Kadetů U17 v sobotu dopoledne na Kladně předcházela  skvělá prezentace týmu na tradičním EASTER CUPU, kde náš tým  zdolal ve skupině jak italský tým Virtus Verbania (nakonec po vítězství nad Loko Plzeň 5.místo), tak i německé favority SC Jena i Slovimce z Mariboru, aby pak ve čtvrtfinále zdolal extraligovou Loko Plzeň a nakonec skončil na skvělém 4.místě obklopen zahraničními soupeři.  Jaksi se ale zapomnělo, že právě Kladno dosáhlo na stříbrné medaile v kat.U15 na EC 2022 a že v domácím prostředí  již zdolalo letos v nadregionální lize jak Domažlice, tak třeba i Sokolov. Pokud jsme chtěli dále pomýšlet na vítězství v Nadregionální lize, museli jsme bezpodmínečně na Kladně zvítězit. O to více překvapilo, že i když byl termín utkání na Kladně známý již od poloviny září 2022, našli se hráči, kteří se z účasti na významném utkání omluvili z důvodu „jiných aktivit“ či kvůli bolení bříška. Na Kladno, které zrovna oslavovalo zachování hokejové extraligy, jsme tedy odjížděli v okleštěné sestavě (v abecedním pořadí): Kavka, Kodyš, Kolacki, Kolář, Kotáb, Petrovický, Zikmund a Žák - tedy letka 5K+PZŽ. Tucet Kladeňáků při pohledu na naši sestavuproto odhadlo, že by mohli navázat na svá předchozí vítězství a získat body, které by je mohly vynést až na medailové pozice.

Úvodních pět minut naznačilo, že utkání bude hodně vyrovnané. Pak však během prakticky dvou minut nastala situace „nedáš, dostaneš“ a po našich fatálních chybách šli domácí třemi koši v řadě do vedení 10:6. V oddechovém čase se náš tým znovu zkoncentroval a vrátil se na hřiště s vědomím, že naším největším handicapem jsou ztráty míče, které vyplývají z naší  individuální, neorganizované hry, kdy si každý hraje „svůj zápas“. Těch ztrát bylo jen za první čtvrtinu 10 a 6 jich měl na svědomí Patrik Kotáb. Přitom v pátek na tréninku neslyšeli hráči nic tak často jako „ztráta, zase ztráta, další ztráta a znovu ztráta“.  Tradičně to šlo jedním uchem dovnitř a druhým ven, protože „v utkání si dáme pozor“.  Nedali. Přesto se nám podařilo, když jsme konečně zahráli něco, co nacvičujeme na tréninku, dvěma trojkami Petrovického otočit skóre v náš prospěch – 12:15. Mírnou převahu jsme si udržovali i na začátku druhé čtvrtiny (16:22). Domácí ovšem přitlačili na pilu, bránili agresivně až na hranici pravidel . Naštěstí jsme omezili počet ztrát a když se na nás soupeř dotáhl, dokázali jsme znovu odskočit na 30:37, do druhé půle jsme šli s vedením 38:43.

Byl to boj. Když už se zdálo, že domácí odpadají, vedli jsme 47:55. Stačila na naší straně chvilkově snížená koncentrace a z ní plynoucí ztráty (i při vyhození míče z autu !!?? a ne jen jednou) a 1,5 minuty před koncem 3. čtvrtiny to už bylo zase jen 55:57. Pak zaúřadovali Žák se Zikmundem. První jmenovaný najel k soupeřovu koši, přistoupili k němu hned 2 obránci. Místo zakončení přes bránící hráče přišly 2 přihrávky na Zikmunda, který naběhl po zadní čáře a skóroval. Odměnou za kolektivní přístup nám bylo vedení 55:63.  Už několikrát v průběhu této sezóny nás vedení ukolébalo v představě, že je rozhodnuto i když zbývalo do konce ještě hodně času.  Mluvili jsme o tom i před začátkem poslední čtvrtiny, ale bylo to spíše házení hrachu na zeď. Domácí během minuty zaznamenali 3 koše a vrátili se do hry ….61: 63. Náš oddechový čas a po něm jsme se vrátili k zodpovědné disciplinované hře a ta nám vynesla v polovině čtvrtiny opět vedení 65:74.  A namísto toho, abychom v soustředěné hře bez riskantních přihrávek, ztrát míče a nepřipravených zakončení pokračovali, opět v představě, že je rozhodnuto, jsme přestali aktivně bránit v útoku opět převládal individualismus. Přepustili jsme aktivitu domácím a ti se chytli a 2 minuty před koncem snížili na 73:74. Spasil nás Franta Zikmund, když vypíchl soupeři míč a svůj sprint do koše úspěšně zakončil. Domácí z trestných hodů snížili  na 74:76, na začátku poslední minuty dal Žák na 74:78. A světe zboř se, opět jsme nedbali nic z toho, co bylo řečeno v oddechovém čase. Namísto hry na čas a čekání na faul domácích, kteří měli ke své smůle jen 1 faul, jsme zcela nesmyslně a nepochopitelně mrštili míčem při vyhození zpod našeho koše až do autu za košem soupeře. Ano, na půlící čáře sice stál Zikmund, ale vedle něj byli 2 obránci čekající právě na takovou chybu, ke které dochází při pressingové obraně. Po faulu byl domácí lídr jen jednou úspěšný z trestných hodů, následoval náš doskok, vyvezli jsme míč na soupeřovu polovinu a tam ho, konečně, drželi až do závěrečného klaksonu. Některé "naše olivy" ukázaly, že už nyní je jejich kvalita  i pod tlakem dobrá a pokud budou zrát ve vhodném prostředí, můžeme se těšit na dobrou úrodu. Některé ovšem naznačly, že pod tlakem mají problémy.

BK KLADNO – BK KLATOVY  75 : 78  (12:15, 26:28, 17:20, 20:15)

Statistika: Žák 22 (1x3) – 6/5 – 4, Petrovický 18(3x3) – 1/1 – 4,  Zikmund 15 – 1/1 – 4,  Kodyš 10 – 3/0 – 4, Kotáb 9 – 3/1 – 3, Kolář 4 - 0/0 – 1.

Trenér Ing.Svojanovský: „Mezi námi a soupeřem byl jeden velký rozdíl. Na naší straně bylo, alespoň podle mého názoru, více basketbalovosti. Ta však vede k vítězství pouze přes koncentrovanou hru podloženou herní disciplínou. Tím naopak disponovali domácí a proto se bojovalo až do posledních vteřin. Nepamatuji si utkání, kdy by můj tým vyhrál a měl na svém kontě celkem 28 ztrát !!?? Z toho jeden hráč 8 a  druhý 9 a 5 z nich byly jediné naše ztráty v závěrečné čtvrtině !!?? Utkání jen potvrdilo, že nás čeká ještě hodně práce, kterou bude třeba zaměřit do hlav hráčů. Jinak by kvalifikace nemusela dopadnout dle našich představ. Na straně druhé ale každé takové utkání je poučením a zkušeností pro jeho aktéry, tedy za předpokladu, že jsou sami k sobě upřímní a dokáží si přiznat své chyby. Pokud se tak alespoň většinově stane, pak to bude to nejcennější, co jsme si společně se dvěma body za vítězství a tím pádem i uchování reálných nadějí na vítězství v NRL 2022/2023 z Kladna odvezli.“

COME TOGETHER !