Lázeňská basketbalová fraška

Jindřich Svojanovský, 3.2.2020
Radek Pavelec č.8 (ročník 2009), Lukáš Toman č.14 (ročník 2010) a Honza Šlof č.12 (ročník 2011) se, i když do kategorie U12 dospějí až za rok, dva či tři,  podíleli na obou vítězstvích v M.Lázních.
Radek Pavelec č.8 (ročník 2009), Lukáš Toman č.14 (ročník 2010) a Honza Šlof č.12 (ročník 2011) se, i když do kategorie U12 dospějí až za rok, dva či tři, podíleli na obou vítězstvích v M.Lázních.

Před nedávnem bylo na stránkách BK Loko Plzeň po utkáních v M.Lázních napsáno:

K našemu mírnému překvapení do zahajovací sestavy poslali domácí několik starších hráčů.

Zdánlivě standardní informace, kterou oba týmy bezpečně vévodící Oblastnímu přeboru U12 berou jako „nutnou potřebu soupeře“ nastoupit v sestavě respektující pravidla minibasketbalu.

Čeho je však moc, toho je příliš!

Nevíme sice, kolik těch „starších hráčů“ proti Lokomotivě nedávno nastoupilo, my jsme ze sestavy, která za lázeňský tým odehrála 2.11.2019 oba zápasy v Klatovech (119:13 a 126:18) napočítali v sobotní mariánskolázeňské sestavě pouze  několik hráčů a 1 hráčku. Kdo a jak staří byli ti další lze usuzovat pouze z výrazné výškové i celkové fyzické převahy a především z chování charakteristického pro 13 – 15leté chlapce.

I tak ale jsme šli i za této situace do utkání jako favorité, i tak jsme dále počítali, že příležitost si zahrát proti fyzicky zdatných ale, při vší úctě k soupeři, basketbalově slabším hráčům domácích, dostanou i naši 3 hráči U11 (= ročník nar.2009) a také 3 hráči U10 (= roč.nar.2010 a 2011). Pro ně to mělo být cenné získávání zkušeností a zbavení se ostychu ze soupeře, který i když je vyšší, lze mu vzít míč a dát přes něj koš.

Byl tady ale i další výrazný faktor – muži s píšťalkami. Úmyslně nepíšeme rozhodčí. To proto, že rozhodčí musí především znát pravidla hry, kterou řídí. To bohužel v případě možná 16letého mladíka, který prohlásil, že píská z donucení, i muže ve středním věku, neplatilo. Když zhruba po 3 minutách hry stáhl náš trenér tým na střídačku a žádal po rozhodčích vysvětlení, proč nechávají 3 vysoké domácí hráče stát v obraně pod jejich košem a nepískají obranné vteřiny, dostalo se mu šokující odpovědi, že pravidlo 3 vteřin se vztahuje jen na útočící tým. Nemluvě pak o tom, že nájezdy našich hráčů do tohoto trojčlenného obranného valu skončily během těch 3 minut v 6 případech ze 7 zcela evidentním, ovšem neodpískaným faulem obránců. Nehodlali řešit ani skutečnost, že u stolku zapomínali vypínat čas a tak se hrálo de facto na čas hrubý. Svou nadřazenost pak dali muži s píšťalkou najevo tím, že i když náš tým stál u naší střídačky, podali míč domácím, kteří pak šli sami bez obrany do našeho koše.

Na odchod našeho týmu ale nedošlo. Právě v tom okamžiku se totiž objevil v hale šéf basketbalu v M.Lázních pan Roman Gezo a v klidu vysvětlil oběma mužům s píšťalkami rozdíly mezi pravidly dospělého a minižákovského basketbalu. Hlavně díky jemu se pak již začal hrát basketbal. Bohužel někteří naši hráči se začali domnívat, že hrají sami bez spoluhráčů a mnozí měli často problém najít hráče, kterého mají bránit. Za zmínku stojí také fakt, že mladý muž s píšťalkou zůstal ve vztahu k pískání 3 obranných vteřin i faulů při střelbě imunní, naopak starší „získal novou hračku“ a začal se v pískání obranných vteřin vyžívat.

BK Mariánské Lázně  U?  -  BK Klatovy U12   22 : 46 (6:6, 2:17, 10:8, 2:15)

BK Mariánské Lázně  U?  -  BK Klatovy U12   31 : 69 (10:21, 6:13, 8:18, 7:17)

Stínem utkání bylo zranění našeho hráče Svobody, který se při průniku pod koš dostal do kontaktu s obráncem, po kterém oba upadli na zem. Výsledkem je zlomený klíček našeho hráče, kterému tímto přejeme bezproblémové léčení a rychlý návrat na palubovku.

Trenér Svojanovský: „Mám v M.Lázních několik dobrých známých a tak dnes bez komentáře“.

Toto prohlásil trenér BK Loko Plzeň po utkáních jeho týmu v M.Lázních p.Kozel (dohodnuto zveřejnění):

„Tím pádem věřím, že tyto zápasy byly pro všechny, včetně zkušenějších kluků a stříbrných na loňském MČR, velkou zkušeností. I přes naše nesporné kvality a vítězství si všichni osahali, že když do zápasu půjdou napůl, tak ani proti slabšímu soupeři to nemusí stačit. Pokud nebudou běhat sprintem tak ani slabšího soupeře nepředběhnou. Pokud se nebudou naplno soustředit tak nepromění ani ty nejvyloženější šance.“

Až to připadá, jakoby komentoval i naše utkání.

Níže několik fotografií.

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023