Letos v Ostravě zase „až“ třetí.

Jindřich Svojanovský, 28.8.2022
Společné foto nedělních soupeřů po vzájemném utkání na Steel Cupu 2022.
Společné foto nedělních soupeřů po vzájemném utkání na Steel Cupu 2022.

Stejně tak by se dalo napsat, že kluci U14 se o stříbrné medaile z ostravského Steel Cupu 2022 připravili sami vlastním nezodpovědným přístupem k prvnímu utkání, když podcenili soupeře ze Šumperka. Stálé vedení v utkání je utvrzovalo v přesvědčení, že se nemůže nic stát a když je bojovný soupeř donutil v závěru k chybám, nenašli již klid k zakončení, nedali 4 trestné hody a několik dvojtaktů a zaslouženě dostali lekci.

Naděje na stříbro ještě žila i během závěrečných minut utkání Sokol Pražský – Šumperk. I při vítězství Sokola o 13 bodů by stříbro patřilo nám. Smůla ale nechodí po horách ale po lidech. Ve 4.čtvrtině si klíčoví hráč Šumperka  přivodil zranění a Sokol ve zbytku času zvýšil svoje vedení z 5 na 19 bodů. Tím měl z trojice týmů Klatovy – Sokol – Šumperk nejlepší vzájemné skóre a tak získal stříbro.

 

Naděje, i když víceméně teoretická, na vítězství v turnaji ovšem pro náš tým žila ještě v neděli ráno. Znamenalo to ovšem porazit Mistry ČR 2022 na jejich palubovce. A nutno i dodat, že tým NH Ostrava roč. 2009 nepoznal chuť porážky v oficiálních zápasech již minimálně 4 roky. A i ve svém posledním utkání nenechali Mistři nic náhodě a podobně jako na NF v Děčíně v květnu vlétli do utkání jako uragán. Náš tým sice jevil snahu, bohužel ale musíme přiznat, že naši hráči nejen zaostávají za kluky z NH v rychlosti, technice a především  ve vytváření tlaku na útočníka s míčem, ale když navíc nerespektují stanovenu taktiku, chytali je domácí do zdvojovacích pastí či jim brali míč z rukou prakticky hned, když se ho podařilo získat. První čtvrtina 1:16 (!!??), naše fanouškovská maminkovská skupina M3 ale stále věří a do Klatov posílá foto světelné tabule s textem „Ostrava zatím vede“ 😊. Trošku jsme se zlepšili ve druhé čtvrtině, kdy si hráči začali uvědomovat, že nějaké předávání  míče někde mezi perimetry vede pouze ke ztrátě míče či vyplýtváním limitu 24 vteřin na útok.

2.čtvrtina 12:26, tedy poločas 13:42.  Několik domluv ze strany našeho trenéra zejména k naší obranné aktivitě  (1.čtvrtina 1 faul, 2.čtvrtina 2 fauly) a také k tomu, že bez herní disciplíny a dodržování taktiky, která jediná může otupit ostrá pozitiva soupeře, začala postupně vstupovat do naší hry. Také i proto, že hráči, kteří pokynů nedbali dostatečně viditelně, se rychle z palubovky stěhovali na lavičku náhradníků. A hrát chce přece každý. 3.čtvrtina i proto skončila sice vítězstvím domácích, ale jen 14:21.  A protože tlak domácích, kterým postupně ubývaly síly, pomalu ztrácel na intenzitě, začali jsme se prosazovat více i v útoku a kluci předvedli i několik krásných akcí basketbalové souhry, kterým zatleskali i domácí tribuny. A světe zboř se, po první čtvrtině 1:16, jsme slavili výhru ve 4.čtvrtině 22:14 my!!! A nebylo to proto, že by NH nasadilo na hřiště posledních 5 náhradníků.  To proto, že prostě NH náhradníky nemá !!!! Drží si v každém ročníku 5  týmů, které hrají pod hlavičkami jako NH, Flames, Start Havířov atd. a pak trenér vybírá z cca 75 hráčů 15 nejlepších. My v Klatovech máme bohužel zcela opačné problémy.

BK KLATOVY – BK NH OSTRAVA  49 : 77  (1:16, 12:26, 14:21, 22:14)

Tabulka Steel Cup U14 2022

  1. BK NH Ostrava
  2. Sokol Pražský
  3. 3. BK Klatovy
  4. BK Šumperk
  5. BK Start Havířov
  6. Sokol Kbely

 

Trenér Ing.Svojanovský: „Říká se, že všechno zlé je pro něco dobré. Kluci si opět po čase dostali do situace, že soupeře podvědomě podcenili a zcela zbytečná prohra je připravila o stříbrné medaile na turnaji, který má svou prestiž. A být v Ostravě na Street Cupu druzí, to je asi jako být v NBL druhý za Nymburkem. I když pak jsme porazili pražské Sokoli, kteří naopak podcenili nás a pak jsme zničili 102 bodovým rozdílem Sokol Kbely a v dalším utkání dominovali zodpovědným výkonem proti Havířovu, stále na hráčéch  leželo rozčarování z úvodní prohry. Trenér NH M.Stuchlý ml. patří k super trenérům mládeže a plně dokáže vytěžit ze široké zakladny a najít do svého týmu hráče, kteří dokáží jít až „na krev“v obraně, plnit beze zbytku to, co se učí na tréninku a to potom uplatnit i v utkání. Dostat se do vybrané 15 je pak nesmírnou touhou všech adeptů, stejně jako snaha dělat vše na 100%  což zaručuje místo v týmu. Pro nás jsou utkání s NH vždy velkou školou a bylo tomu tak jak v Děčíně na NF, tak i na Street Cupu. Hrát každých 14 dnů alespoň jeden takový zápas bych si pro své hráče přál.

Mám velkou radost, jak se uplatnili kluci z U13 Lukášové Kydlíček a Toman a Jakub Svoboda. To je velice dobrý příslib pro blížící se sezónu jak pro U14, tak i pro jejich působení v týmu U13, kdy by to měli být oni, kteří po všech stránkách strhnou své spoluhráče. Někteří z hráčů roč.2009 by si měli uvědomit, že pokud nepřidají na tréninku, mohou jim jmenovaní kluci víc než šlapat jen na paty.“