Liga A rozehrána, tvrdý souboj na severu Čech

Václav Kubát, 11.1.2023

O víkendu 7. a 8. 1. čekalo děvčata týmu U14 první kolo Ligy A žákovské ligy, a to na půdě soupeře v Děčíně a Ústí nad Labem.

V prvním utkání proti Válečnicím Děčín jsme odehráli velmi dobrý basketbal, od začátku do konce jsme drželi vedení. Mírnou krizi jsme si vybrali ve třetí čtvrtině, kde jsme polevili v koncentraci a dovolili soupeři hrát jeho hru. Holky za tohle utkání zaslouží pochvalu, neboť už před utkáním vystupovaly se zdravým sebevědomím a dokázaly především v první a druhé čtvrtině hrát svou hru. Vypomáhaly si na obou polovinách hřiště a makaly jedna za druhou. Dobře bránily a prováděly útočný systém s rozvahou a kontrolou, především 1 na 1, sbíhání do volných pozic a řešení přesilových situací. Trochu nám dělal problém jen obranný doskok pod košem. Zápas jsme nakonec ovládli o 27 bodů.

Další den nás čekal soupeř z Ústí nad Labem, který byl sice papírově slabší, ale v prodloužení nás těsně porazil. Nedokázali jsme navázat na předchozí výkon a naše herní principy se proměnily v nekolektivní výkon. Svými vlastními chybami jsme se tak připravili o vítězství. V utkání jsme přestali tahat za jeden provaz a bojovat. Soupeř byl v koncovce lepší. Hrát jako v Děčíně, Ústí bychom určitě porazili. Srážela nás především nedůslednost v obraně, zakončení a hra 1 na 1 se nám už tolik nedařily. Tato porážka, doufám, holky nakopne, aby na tréninku zvýšily své úsilí a splnily si tak svůj sezónní cíl.

Nakonec je třeba říci, že děvčata soutěží v 7-členné tabulce - ve dvojici zápasů jsme to proto my (lichý tým), kdo hraje pokaždé dva zápasy (na rozdíl od soupeřů). Ústí v sobotu mohlo šetřit síly,  zatímco Děčín již měl v neděli volno. V minimálním počtu 8 hráček se tak děvčata musela vypořádat s větší únavou a správně přistupovat k utkání. Za takovéto situace úspěch záleží na každé hráčce, která v dané chvíli přijímá roli tvůrce hry. Mimo jiné jsme se v Ústí dostali do problémů s fauly, dvě hráčky se vyfaulovaly a dvě dohrávaly se čtyřmi fauly, což v konečném důsledku mělo vliv na týmový výkon. Ústí zaslouženě vyhrálo, naopak my jsme nedokázali udržet vedení a držet otěže zápasu ve svých rukou.

Na děvčata se můžete přijít podívat 21. a 22. 1. v hale na Husáku (čas bude upřesněn na stránkách BK) a přesvědčit se tak, jaký udělaly pokrok, i díky zimnímu soustředění ve Švihově.

Válečnice Děčín - BK Klatovy 57:84 (12:24 21:49 44:65)

SLUNETA Ústí nad Labem - BK Klatovy 80:76 (19:14 28:37 45:55 70:70)

Tabulka: https://cz.basketball/soutez/3853?p=7421#tab-pane-two