Ligové kostky byly vrženy!!!

Jindřich Svojanovský, 28.6.2022
ČBF rozdělila týmy do základních skupin lig U14, U15, U17, U19 a II.ligy mužů
ČBF rozdělila týmy do základních skupin lig U14, U15, U17, U19 a II.ligy mužů

Jak říká klasik „Život není to co chceme, ale jen to, co máme“. Bohužel neúspěšná kvalifikace, kdy  náš tým chlapců nar. 2007 nepřešel přes písecké Sršně „B“, pražské Jižní Supi a Lynx Liberec stálo náš klub pro sezónu 2022/2023 místo v Lize Kadetů U17 a tak se v osudí pro rozdělení jednotlivých klubů do základních skupin chlapeckých Lig 14, U15, U17 a U19 ocitly pouze 3 naše mládežnické týmy.

Nakonec, a to je velice příjemná zpráva pro klatovské příznivce basketbalu, bude mít náš klub v mužských složkách na celostátní úrovni přece jen 4 týmy. Po poměrně složitých jednáních, kdy se názory diskutujících diametrálně rozcházely, rozhodl výkonný výbor BK o odkoupení účasti pozice ve II.lize mužů. Výbor tak dal „poslední šanci“ mladému perspektivnímu kádru, který povede jako hlavní trenér zkušený Petr Fleisig. Do II.ligy vstoupí muži v sobotu 24.9., kdy na své palubovce přivítají Sokol Kbely, v neděli 25.9. pak přijede do Klatov Wolves Radotín.

Již o týden dříve zahájí svoji ligovou pouť náš tým Juniorů U19, který rovněž získal stálého hlavního trenéra v podobě Marka Halámka. 17.9. přivítají naši Junioři Slunetu Ústí n.L. a 18.9. pak Válečníky z Děčína.

Tento článek je však věnován především zástupcům našeho Sportovního střediska mládeže, tedy týmům starších a mladších žáků U15 a U14. Hned v úvodu je třeba zdůraznit, že pro drtivou většinu hráčů obou týmů to nebude ligová premiéra. To proto, že až na pendlující čtveřici hráčů o rok mladších a také dva „starší začátečníky“, získalo v minulé sezóně již „ligové ostruhy“ celkem 13 hráčů. Věřme proto, že naplní uplatňovanou filosofii výchovy budoucích lídrů a v II.etapě přípravného období budou k tréninkům dostatečně motivováni i díky kvalitě soupeřů, kteří se jim v ligových bojích postaví.

LIGA U14 mladších žáků

Startuje, stejně jako loni, první. Tentokrát však v sobotu 10.9. přivítají naši mladší žáci doma v Klatovech  tým Sokola Vyšehrad. Ten spolu s týmy BK Lokomotiva Plzeň, Sokol Pražský, BK Jižní Supi, BK Přeštice a BK Levharti Chomutov tvoří 7člennou skupinu A. V ní se budou o dvě postupová místa do extraligy ucházet zejména chomutovští Levharti, kteří na NF U13 v Děčíně skončili o příčku před naším týmem, tedy na 6.místě. Postupové myšlenky ale mají i týmy „s tradicí“ jako Sokol Pražský, Sokol Vyšehrad a nevyzpytatelní   Jižní Supi. Ale i náš tým má své ambice a naplnit je může především tak, že nebude trénink, ze kterého by hráči odcházeli v suchém tričku. To i proto, že 24.9. hostíme doma Plzeň a 25.9. právě Sokol Pražský. Nutno dodat, že v Lize U14 startuje celkem 46 týmů, překvapením je účast BK Přeštice, naopak svého zástupce nemá v Lize Jiskra Domažlice. Za skupinu „smrti“ lze označit skupinu C, kde startují Valečníci Děčín, Sparta Praha, Sluneta Ústí, Tygři Praha a Slavoj Litoměřice.

LIGA U15 starších žáků

Je na účastníky chudší, do losování bylo zařazeno pouze 38 týmů. I v lize U15 lze jednu skupinu označit jako „skupina smrti“. Bohužel se týká skupiny, ve které startuje i  náš  tým. Našimi soupeři zde budou dva účastníci závěrečného turnaje MČR U14  - mistři ČR  2021/2022 Sokol Pražský a osmá, nám dobře známá Lokomotiva Plzeň. Také Sparta Praha a z celých jižních Čech posílení Sršni Písek, neznámé Kladno, Sokol Kbely a také náš rival BK Jiskra Domažlice. I tým U15 začíná mistrovskou sezónu na domácí palubovce – 17.9. hostíme Kladno a 18.9. Kbely.

Trenér týmů U14 a U15 Ing.Svojanovský: „Co říkám na rozlosování? No, že to není tak špatné, jak to na první pohled vypadá. Na našich cílech se nic nemění, věřím, že letos opět pro jejich naplnění uděláme maximum a že se i vyvarujeme toho, aby do našich záměrů zasáhly vnější vlivy. Štěstí stojí na straně připravených a jsem přesvědčen, že společně s kluky obou kategorií půjdeme štěstí naproti. A to i navzdory narůstající pubertě 😊, která z průměrných hráčů občas dělá „dvojnásobné olympijské vítěze“, alespoň co se týče slov a chování. Nic nám nespadne do klína bez poctivé a náročné tréninkové práce. Skupina smrti v U15? Říká se, že vše zlé je pro něco dobré. V každém případě získá tým U15 hodně herních zkušeností v utkáních se špičkovými týmy ČR, kam Sokol Pražský, Lokotku Plzeň, Spartu i Písek řadím. A tyto zkušenosti potom můžeme zúročit při utkáních kvalifikace o Ligu U17, což považujeme za náš hlavní cíl. Nejen týmu U15 ale celého našeho Sportovního střediska mládeže i na ně navazujících týmů v mužských kategoriích. Prostě v duchu našeho hesla COME TOGETHER!. Tak budeme i naplňovat přání klatovských basketbalových fanoušků, kteří kdykoli přijdou do haly BK, vždy tam uvidí kvalitní basketbal v podání našich hráčů od U11 až po muže.“