Minižáci U12 - na soupeře jsme zatím nestačili

Ladislav Smáha, 28.10.2022

Dne 22.10. sehráli mladší minižáci další soutěžní zápasy, tentokrát na palubovce soupeře Lokomotivy Plzeň. Ke dvěma utkáním bylo připraveno nastoupit jedenáct hráčů.

První sobotní odpolední utkání nezačali naši hráči špatně. Celkem dobře bránili a po zisku míče se snažili o rychlé zakončení. První čtvrtinu jsme vyhráli 13:11 a díky pokračující dobré hře na obou polovinách hřiště bylo utkání vyrovnané i před poslední čtvrtinou (poločas 25:25, po 3. čtvrtině 36:36). Bohužel se naprosto nepovedla poslední čtvrtina, kdy naši hráči přestali bránit, bojovat a neexistoval návrat do obrany po ztrátě míče. Soupeř snadno zakončoval z rychlých protiútoků a prohra této čtvrtiny (2:30) znamenala i prohru celého zápasu o 28b.

Ve druhém utkání naši hráči nezachytili rychlý nástup soupeře, patrně se projevila únava (nás bylo 11, soupeř měl 18 hráčů) a v podstatě celé utkání naši hráči jen přihlíželi, jak soupeř navyšuje svůj náskok. Za mě zcela zbytečně vysoká prohra o 65b.

Družstvo U12 zůstalo v rozehrané soutěži ze dne na den bez trenéra a byl jsem požádaný, jestli bych pomohl. Po šesti společných trénincích jsem s nimi odjel na utkání (některé hráče jsem viděl poprvé až při zápasech…) a především jsem sledoval kluky, jak se chovají při zápase, jak dokážou zvládnout náročné utkání se silnějším soupeřem. Samotné výsledky nejsou v současné situaci pro mě vůbec důležité. A to jak v letošní soutěži U12, tak i v té příští v kategorii U13. Důvod je prostý, s hráči musím v podstatě začít od začátku, co se basketbalových dovedností týká – přihrávky, driblink a především správná mechanika střelby. V tom „pokulhávají“ všichni bez rozdílu. Současně se musí naučit přehrát svého obránce ve hře 1:1, což opět souvisí s perfektním ovládáním míče a zakončením střelbou z různých vzdáleností. Proto pro mě bude důležitý zápasový výsledek až tak v kategorii U14, kdy se již hraje ligová soutěž a kde se ukáže, jak na tom kluci v dovednostech oproti jiným týmům (nejen z Plzně) jsou. Na druhou stranu každý chce samozřejmě vyhrávat, a když se kluci zlepší již letos a přidají nějakou výhru, budu jen rád.

Potřebuji od nich v tréninku spolupráci, tedy maximální soustředění na vše, co v tréninku děláme a ještě „maličkost“ – aby se snažili chodit na maximum tréninků. Jedna věc mě v těchto zápasech přeci jen nemile překvapila a to malá bojovnost. Hráči si beztrestně nechali vzít balon z ruky, při soubojích o míč byli málo důrazní a pomalí. Bojovnost, zdravá agresivita – to je asi jediná věc, kterou nejde v tréninku naučit. Buďto ji hráč v sobě má nebo nemá. Budu věřit, že všichni hráči bojovného ducha (dle pravidel basketbalu) v sobě objeví a v dalších utkáních minimálně v tomto budou plzeňským hráčům rovnocennými soupeři.

Děkuji všem rodičům za odvoz na utkání i povzbuzování.

Výsledky:

BK Lokomotiva Plzeň   -   BK Klatovy   66:38

BK Lokomotiva Plzeň   -   BK Klatovy   86:21

Sestava a body: Karásek 17, J.Bošek 15, Šlof 14, M.Theimer 6, V.Theimer 3, Skalecki 2, Pavelec 2, S.Bošek, M.Raba, Blahník, Nohel

 

Ladislav Smáha