Minižačky U13 - nepovedené první kolo finále

Ladislav Smáha, 1.3.2015

V sobotu 28.2. jsme zahájili finálovou část soutěže OP. Soupeřem nám v prvním kole byly hráčky Loko Karlovy Vary. Původně jsme měli hrát v sobotu ve Varech a v neděli doma, na žádost soupeře se oba zápasy hrály na naší domácí palubovce. K dispozici bylo 12 hráček.

První utkání nebylo z naší strany sehráno vůbec špatně. Od první minuty se naše hráčky soustředily na obranu klíčových hráček soupeře. Snaha vypomáhat si a zdvojovat vedla k narušování rychlých protiútoků i postupného útoku soupeře a k zisku míčů. Pokulhávali jsme však v obranném i útočném doskakování, což lze částečně omluvit výškovou převahou soupeře. Po první čtvrtině byl stav 8:10 a v poločase 22:22. Ve třetí čtvrtině nám soupeř odskočil na rozdíl 8 b. (28:36). V poslední čtvrtině naše hráčky zabojovaly a soupeři v útoku mnoho nedovolily. Vítězství měly ve svých rukou, ale bohužel zcela propadly ve střelbě trestných hodů. S bilancí TH 12/3 (25%), kterou v této poslední čtvrtině měly, se takto vyrovnané utkání vyhrát nedá. Proto velmi mrzí celková prohra o 6 b.

Po prvním utkání jsme v šatně rozebrali chyby a řekli si, jaká hra by měla vést k vítězství ve druhém utkání. Bohužel naše hráčky ve 2. utkání zklamaly snad ve všech činnostech, kupily chyby v obraně i útoku a společně s celou řadou nevynucených chyb toto utkání v podstatě soupeři darovaly. Velký výpadek koncentrace a bojovnosti nakonec vedl ke zbytečně vysoké prohře o 24 b.

Je opravdu veliká škoda, že jsme nedokázali využít domácího prostředí a výhrami si zajistit přímý postup na finálový turnaj OP. Takto nás za 14 dní (14.-15.3.) čeká poražený z duelu DBaK-Sokolov. A pouze vítězství ve dvou zápasech s tímto soupeřem (v sobotu venku, v neděli doma) nás posune na již zmiňovaný finál. turnaj.

Oba víkendové zápasy s karlovarskými hráčkami ukázaly, jak moc v kraji chybí více silných soupeřů. Naše děvčata nejsou zvyklá na utkání, kde rozhoduje o výsledku každá ztráta, chyba, neproměněný koš. V těchto utkáních při nepříznivém vývoji je potřeba ne sklopit hlavu, ale zdravě se naštvat a utkání otočit. Trenér může hráčky povzbuzovat nebo jim i vynadat, ale ty správné morálně volné vlastnosti musí v sobě každá hráčka „nastartovat“ sama. Co mě především ve druhém zápase nemile překvapilo, bylo velké množství nevynucených chyb (přihrávky, driblink). V obou zápasech pak střelba TH (42/11=26% !!!). Některým činnostem věnujeme v tréninku opravdu hodně času, ale jde také o samotný přístup hráček k tréninku. Dovolím si to přirovnat ke škole. Tam, když něco nejde a žák má zájem, tak se to doučí a dostane jedničku. Na trénincích známky nedáváme, ale hráčky by měly být již na takové mentální úrovni (pokud chtějí vyhrávat), že by se měly chtít také zlepšovat a dávat si cíle – že např. za týden se zlepším v driblinku, střelbě, dvojtaktu, TH atd. A při cvičení těchto činností, které jim nejdou, makat na 150%. A ne si jen tak odtrénovat a mít splněno. Máme před sebou ještě plno tréninkové práce. Věřím, že hráčky se z chyb z těchto zápasů poučí a nebudou je již opakovat.

Oba zápasy odpískala dvojice rozhodčích Mužík-Kubíček. Poděkování patří všem divákům, kteří přišli hráčky povzbudit.

BK Klatovy -  BK Loko Karlovy Vary         35:41

BK Klatovy  - BK Loko Karlovy Vary         28:52

Sestava a body: Johánková 19, Smáhová 17, Šeflová 10, Kostková 5, Mundlová 4, Fürbacherová 4, Kukulová 2, D. Schovancová 2, V. Schovancová, Valečková, Kučerová, Hašková

 

L. Smáha