Minižačky U13 - poloviční úspěch ve Varech

Ladislav Smáha, 30.3.2015

V sobotu 28.3. vyvrcholila naše soutěž OP finálovým turnajem v Karlových Varech. Zúčastnily se ho vedle našeho družstva týmy DBaK Plzeň a Loko Karlovy Vary. Pouze vítěz turnaje se mohl radovat z postupu do kvalifikace o MČR. K zápasům odjelo 14 hráček.

V prvním zápase nás čekaly domácí hráčky a toto utkání bylo zároveň finálovým celé naší soutěže. Naše hráčky sílu soupeře i individuální schopnosti jednotlivých hráček znaly z předchozích pěti vzájemných zápasů. Do utkání vstoupily s odhodláním odehrát vyrovnané utkání, plnit dané pokyny v obraně i útoku a eliminovat vysoké podkošové hráčky soupeře. Toto se bohužel dařilo pouze v úvodu utkání, kdy jsme ve 4. minutě první čtvrtiny vedli 7:4. Pak nastal v naší hře útlum jak v obraně (především v obranném doskakování), tak i v postupném útoku, kde docházelo ke zbytečným ztrátám vinou nevynucených chyb. Soupeři jsme do konce první čtvrtiny dovolili otočit skore na 7:17 a bohužel podobný průběh měla i druhá čtvrtina a v poločase jsme prohrávali 16:34. Po důrazné domluvě v šatně, rozebráním chyb a stanovením taktiky jsem věřil v lepší vývoj ve 2. poločase. Avšak poločasové manko -18b se ukázalo být rozhodující pro zbytek utkání. Nedařil se zahrát rychlý protiútok, v postupném útoku „odešla“ střelba ze střední vzdálenosti a v obraně jsme na podkošové hráčky prostě nestačili. Náskok soupeře tak v průběhu 2. poločasu ještě narostl a celé utkání jsme zbytečně vysoko o23b prohráli.

Druhý zápas s DBaK Plzeň nemá cenu ani hodnotit. Soupeř na tento finálový turnaj přijel s hráčkami kategorií U11 a U12. Důvod? Hráčky U13 odjely raději na jakýsi turnaj do Francie….. Těžko pochopitelné, jestliže od srpna loňského roku jsou známé pevné termíny soutěže……. Naše výhra v tomto utkání o 86b. byla z kategorie povinných a samotný zápas našim hráčkám nic nedal.

Tímto turnajem skončila letošní soutěž OP a naše hráčky obsadily 2. místo. Po loňském vítězství v kat. U12 tedy jistě další úspěch tohoto perspektivního družstva. Troufám si tvrdit, že pokud by družstvo Loko K. Vary bylo složeno opravdu jen z místních hráček a ne poskládáno z celého Karlovarského kraje, rozhodně by naše hráčky měly šanci na celkové vítězství. Pro nás trenéry byla letošní soutěž trochu „zvláštní“ – nejen snahou některých družstev o časté předehrávání zápasů, změny termínů, ale především celou nadstavbovou částí. Ta byla myslím až „příliš složitá“ a „šitá na míru“ některým týmům….. Také nasazení rozhodčích na tento finálový turnaj jsem doposud nepochopil. Na náš zápas s domácími hráčkami byl připraven jen jeden rozhodčí, druhý prostě nepřijel, a tak se píšťalky chopil trenér domácího ligového družstva žen. Nikdy jsem rozhodčí nekritizoval a ani v tomto případě průběh zápasu neovlivnili, snažili se pískat objektivně. Jen si myslím, že takovýto turnaj by si zasloužil více…

Letošní soutěž tedy skončila, naše hráčky však čeká další porce zápasů. A to již od čtvrtka tohoto týdne, kdy začíná mezinárodní Velikonoční turnaj. Dále nás čeká kvalifikace o ligu U14 a věřím, že ještě nějaké další zápasy odehrajeme. Poděkování za odvoz na utkání i za hlasité povzbuzování patří všem přítomným rodičům.

BK Klatovy – BK Loko Karlovy Vary         32:55

DBak Plzeň – BK Klatovy                       14:100

Sestava a body: Faustová 31, Smáhová 23, Šeflová 16, Valečková 14, Johánková 12, Kostková 8, Mundlová 6, Fürbacherová 6, Kučerová 6, V. Schovancová 4, Kukulová 4, D. Schovancová 2, Hašková, Němcová

 

L. Smáha