Mladší žákyně U14 zakončily sezónu

Václav Kubát, 25.4.2023

O víkendu 22. - 23. 4. klatovská děvčata čekala poslední dvě utkání v sezóně 2022/2023 proti Sokol Kladno a BC Slaný. Obě utkání se nám podařilo bez větších problému vyhrát a díky konečnému 2. místu v Lize A jsme si zajistili Ligu U15 pro příští sezónu. Tím nám odpadly starosti s kvalifikací v květnu a zajištěním kvalitní soutěže.

Sokol Kladno

Utkání jsme rozhodli již v první čtvrtině a známého soupeře jsme i napočtvrté v sezóně porazili. Zápas jsme měli pod kontrolou, ale zbývající tři čtvrtiny s námi Kladno drželo krok, druhou čtvrtinu jsme dokonce o 6 bodů prohráli. Soupeř tak již nebyl tak snadno hratelný jako v listopadu, kdy jsme vyhráli až o 59 bodů. Naše koncentrace opadla a zvolili tempo podle soupeře. V utkání byla místy vidět i tvorba hry ze strany holek.

BK Klatovy - Sokol Kladno 70:49 (25:8 33:22 51:34)

BC Slaný

Po týdnu se setkáváme opět s BC Slaný. Scénář z minulého týdne se opakoval, tedy vysoká výhra tentokrát na domácí palubovce. Holky hrály celé utkání ve velmi dobrém tempu a soupeře prakticky nikam nepustily. V utkání byla vidět dobrá tvorba hry - dokázali jsme si vytvořit dobré pozice a cvičili hru 1na1, spolupráci a zakončení. Chyb bylo mnoho a k ideálu je ještě daleko, ale vnímám to jako dobrý krok na závěr sezóny. Po basketbalové stránce asi zatím nejlépe odehrané. Bohužel stejně jako před týdnem soupeři scházely hlavní opory týmu. A je otázkou, jestli děvčata chtějí zkusit hrát i proti silnějšímu, mladšímu nebo i chlapeckému týmu s takovým nasazením, a ukázat svou vůli.

BK Klatovy - BC Slaný 104:18 (25:2 45:8 79:12)

Konečná tabulka: https://cz.basketball/soutez/3853?p=7421#tab-pane-two

Hodnocení odehrané Ligy A

S děvčaty U14 se nám podařilo splnit hned několik vytyčených cílů. Především uhrát Ligu U15 na sezonu 2023/2024 a porazit silný BC Slaný, který se v prosinci jevil jako papírově nejsilnější tým pro Ligu A (bohužel nám to soupeř dosti usnadnil). Na druhou stranu se nám nepodařilo získat prvenství, které nám vzal Chomutov o jeden jediný bod. O první dvě postupová místa jsme sehráli vyrovnaná utkání právě s Chomutovem a Ústím nad Labem, kde se mezi námi rozhodovalo až do posledního zápasu Ligy A. Pro nás jsou to cenné zkušenosti a zjištění, že každá malá věc navíc udělaná v utkání může rozhodnout. Zároveň to může být i hodnocení naší investice do práce v tréninku, do toho, co požadujeme. Během 12 utkání jsme dokázali nasázet soupeřům až 1004 bodů. S průměrem 83,6 bodu na utkání jsme se stali nejofenzivnějším týmem v Lize A, ale v obraně jsme byli druzí právě za Chomutovem. Naše celková pozice v Lize U14 se pohybuje na pomyslném 20. až 22. místě z celkových 36 týmů (prvních 8 týmů odehraje začátkem května MČR ve Sportovní hale Královka). Tým hraje již druhou sezónu bez výrazných změn v kádru. Děvčata mají svou cestu před sebou a stále se učí. Letošní sezóna nám rychle utekla a naše ambice si musíme srovnat. Podávání většinou průměrných výkonů totiž nestačí. Na utkáních se podepisuje i zdravotní stav hráček a spousty zápasů odehrané v minimálním počtu, či naladění na utkání. Teď máme před sebou dva měsíce. Přípravné období na zapracování nově příchozích, zlepšení spolupráce a poté i týmového výkonu a na závěr stanovení nového cíle/motivace. Následující zbylé dva měsíce vynesou soud, jestli je tým stejný, ne-li horší než předchozí sezónu nebo udělal pokrok.