Nadšené děti = živá voda pro návrat k tradici turnajů ZŠ

Jindřich Svojanovský, 25.5.2023
Z 30 dětí se drtivá většina, akce jako je turnaj, zúčastnila poprvé v životě. Děti si v tomto věku rády hrají a už také rády soutěží. Hledáme-li důvod jejich nadšení, pak je právě zde.
Z 30 dětí se drtivá většina, akce jako je turnaj, zúčastnila poprvé v životě. Děti si v tomto věku rády hrají a už také rády soutěží. Hledáme-li důvod jejich nadšení, pak je právě zde.

Po dlooooooouuuuhé pauze, ve které sehrál hlavní roli COVID, se situace na jaře 2021 začala postupně stabilizovat. I mocní pochopili, že jejich příkazy, zákazy a opatření, které z titulu své moci vrhli na obyvatelstvo, byly neúčinné a tedy naprosto zbytečné, neboť tu jimi slibovanou tečku nepřinesli. Přesto vládla mezi lidmi a také na základních školách ve školním roce 2021/2022 ještě opatrnost a některé základní školy „obnovení činnosti zejména sportovních kroužků“ příliš nefandily.

Až školní rok 2022/2023 bylo možné opět plně obnovit činnost basketbalových školních kroužků ve všech  klatovských školách. V Janovicích n.Ú. či v Měčíně jsme ale již vyslyšeni nebyli a ZŠ Švihov, která vládla školnímu basketbalu na I.stupni ZŠ v předcovidovém období a vítězila v mladší (1 - 3.tř.) i starší (4 - 5.tř.) věkové kategorii, se „come back“ podařil pouze v rámci okresu a kraje jen díky generaci, která švihovskou ZŠ proslavila vítězstvím v celostátní jr.NBA v roce 2018.

Covid  splnil svůj účel a zmizel ke chřipce, rýmě a angíně, návrat ale ohlásil turnaj ZŠ !!!

V BK Klatovy stavíme harmonický rozvoj osobností našich dětí na první místo svých snah. Proto jsme se vrátili k věcem, které byly prospěšné našim dětem v nedávné minulosti, neboť jim umožňovaly zdravý pohyb a také podněcovaly soutěživost, která je všem dětem vlastní a přirozená. A nemohlo být jiné rozhodnutí, než využít zvýšeného zájmu dětí mladšího školního věku o basketbal. Zájem byl iniciován „Dovednostně-obratnostní soutěží s basketbalovými prvky“, která začala v únoru a potrvá až do konce května. Pod patronací MěÚ v Klatovech ji organizuje náš klub a aktivně je do ní zapojeno cca 111 dětí.

MÁJOVÝ BASKETBALOVÝ TURNAJ  DĚTÍ Z I. STUPNĚ ZŠ 24.5.2023

Očekávání mají jednu vadu na kráse. Stává se, že se nenaplní do míry, která byla očekávána, nejhorší pak je, že to negativum přijde ze strany, odkud to nejméně očekáváte. Místo vřelého přivítání a teplé večeře při návratu ze schůzky s přáteli v restauraci, najdete u zamčených dveří bytu s klíčem v zámku jen igelitku se svými věcmi. Nebo třeba očekáváte nadšení na straně ZŠ, že konečně někdo také udělá něco pro děti z I. stupně a ……….. z pozvaných 8 ZŠ pak jste rád i za ty 3, které si nedělaly problém s tím, zda budou či nebudou „konkurence schopné“.  Jako by u těch 10letých a mladších dětí, které v drtivé většině nastoupily ke svému vůbec prvnímu řádnému basketbalovému utkání, šlo o to, zda budou či nebudou na stupních vítězů.

Výsledky jednotlivých utkání:                             Konečné pořadí:

Plánická        - Čapkova          36 : 25                  1.   ZŠ Plánická

Masarykova  - Plánická            8 : 30                  2.   ZŠ Čapkova

Čapkova        - Masarykova    22 : 6                    3.  ZŠ Masarykova

Pod tímto článkem najdete fotoreportáž z celého turnaje.

Ing.Jindřich Svojanovský, hlavní pořadatel:  „Nejdříve bych rád vyslovil velký dík zúčastněným školám. Díky nim lze akci označit za turnaj a tedy i za návrat k tradici, která před covidem přiváděla vždy v lednu a v květnu více něž 100 dětí na palubovku, kde si mohly své dovednosti porovnat se stejně starými dětmi z jiných škol. Nezastírám zklamání z faktu, že některé z pozvaných škol, které byly v minulosti pravidelnými účastníky turnajů a patřily i k vítězům, se na turnaj nepřihlásily, některým jsem ani nestál za odpověď. Na straně druhé všechno toto zklamání vyvážily zúčastněné děti a také jejich pedagogický doprovod. Žádný z basketbalových turnajů, kterých se týmy našeho klubu běžně  zúčastňují, není spojen s takovým nadšením plným radosti, jako turnaj pro ty nejmenší. Jsem šťasten, že jsem to mohl opět po 3 letech zažít. Už jen to stojí za všechny ty starosti s přípravou celé akce, zajištěním rozhodčích, služby u stolku a vším, co s tím dále souvisí. Jsem si vědom, že z těch minimálně 8 – 10 chlapců a 5 dívek, co se mě ptali, kdy mohou přijít do našich přípravek a věnovat se basketbalu, který je uchvátil, jejich vzrušení ze hry brzo vyprchá. Viděl jsem však vysoké dívenky v dresu ZŠ Plánická jako např. Kubaňová, Sýkorová nebo Maxová. Také šikovná Čmejlová a mladičká Cuplová. Smysluplná a cílevědomá práce je může dostat daleko. A také mezi chlapci mě velice zaujali třeba dvojčata Lukáš a Tomáš Burešovi i Liav Serbi. Ti, na rozdíl od Dorta, Pláška či Koreše, nechodí do školního basketbalového kroužku na ZŠ Čapkova a tak jsem je viděl poprvé. Stejně bych rád přivítal na Basketbalovém skotačení i kluky ze ZŠ Masarykova, Michala Javorského, Patrika Šelmáta i Kryštofa Krauze či Matěje Smolaře. V BK máme dveře otevřeny pro všechny, kteří se chtějí tomuto krásnému sportu věnovat. Nikdy nikdo neví, co se může z dnes 8letého kluka za 10 – 12 let vyklubat. Mrzí mě, že nemohu naplnit přání dětí, které by rády odehrály ještě podobný turnaj do konce školního roku. Na červen ale připravuji velké bohaté basketbalové odpoledne, kterým v hale BK vyvrcholí Dovednostní soutěž. Zde dojde nejen na závěrečné ohodnocení nejlepších kolektivů a jednotlivců, děti pochopitelně dostanou možnost si zasoutěžit a také třeba navázat nová přátelství. Zváni budou všichni, bez rozdílu, zda se zapojili do plnění všech 4 měsíčních disciplín nebo třeba jen do jedné. K tomu rodiče, prarodiče … prostě velká basketbalová show před prázdninami.“