Nadstavba Ligy U14 chlapců – 166 a 118 na úvod

Jindřich Svojanovský, 9.1.2023

Přiznám se, že raději než zvítězit o 148 v Praze s Tygry „B“  a v Plzni s Lokomotivou o 53, bych raději prohrál na klatovské palubovce s BK Děčín a Levharty Chomutov v extraligové nadstavbové skupině. To potkalo o víkendu Jižní Supy, kteří postoupili místo nás. Možná se  některým z rodičů našich hráčů tento názor nebude líbit, ale ty dvě porážky a i ty další, které by v extralize asi následovaly, by určitě daly našemu týmu jako celku a každému z hráčů osobně, podstatně více do jejich basketbalové budoucnosti, než snadná vítězství jako byla o víkendu tato ☹.

BA TYGŘI PRAHA  -  BK KLATOVY  18 : 166  (3:41, 3:46, 6:38, 6:41)

Cílevědomá a smysluplná práce Basketbalové akademie Tygrů v podstatě potvrzuje to, co jsem napsal v úvodu. Tygři „B“ jsou týmem složeným z chlapců roč.nar. 2010, patří tedy do kategorie U13. V ní jako vítěz kvalifikační skupiny postoupili do 6členné skupiny finálové, kde dnes jsou na 2.místě za USK, ale před Sokolem Pražským či Spartou a mají namířeno na NF U13. Jejich start v Lize U14 sice přinesl porážky neboť o rok starší soupeři byli, až na dvě utkání nad jejich síly. Získali ale herní zkušenosti, které jsou k nezaplacení.

V utkání s naším týmem Tygři bojovali, byli rychlí, draví a žádný míč pro ně nebyl předem ztracený. Možná, že tato zkušenost jim byla užitečná v nedělním utkání, ve kterém si připsali výhru nad BK Přeštice. Pro nás bylo pozitivní to, že jsme si mohli vyzkoušet některé obranné i útočné věci proti neznámému soupeři. Prostě platilo, že „zápas i se slabším soupeřem je vždy lepší než sebenáročnější trénink“. I přes vysoké vítězství nelze nevidět negativa. Někteří hráči nezvládají práci s míčem v potřebné rychlosti a nejsou schopni úspěšně řešit situace 1 na 1. V obraně vede vysoké vedení místo k vystupňování tlaku a agresivity k pasivnímu „bránění očima“, vyčkávání a k častému zapomínání na zásady obranného doskoku. I když herní minuty byly rozděleny poměrně rovnoměrně mezi všech 11 hráčů, při zpracování statistik mě ovšem zarazilo, že ze 4 našich hráčů U13, kteří v Lize U14 získávají herní zkušenosti, se v podstatě výrazněji uplatnil jen Lukáš Kydlíček, který je ještě U12. S rychlostí a agresivitou domácích měli naši stejně staří kluci problémy.

Statistika: Šnejdar 37 – 4/1 – 0, Kotáb 26 – 0/0 – 1, Kydlíček Lukáš 20 – 8/4 – 0,  Kinský 20 – 2/0 – 1, Kmetek 15 – 2/1 – 2, Pavelec 14 – 0/0 – 3, Kydlíček Michal 14 - 0/0 – 0, Ševčík 10 – 0/0 – 0, Toman 6 – 2/0 – 3, Petrovický 4 – 0/0 – 0, Svoboda 0 – 0/0 – 1.

 

BK LOKOMOTIVA PLZEŇ  -  BK KLATOVY  65 : 118  (15:28, 13:34, 25:28, 12:28)

Krajské derby má vždy svá specifika. Domácí Lokomotiva nafasovala na Vánoční turnaj kvalitní palivo v podobě startu Jakuba Vodičky z BK Přeštice, který svou dravostí a atletičností podpořil Simona Unverdorbena, který do Lokomotivy hostuje z Domažlic. Výsledkem pak bylo 4.místo, kdy Plzenští podlehli pouze SBC Bratislava (ve skupině a pak v semifinále) a v malém finále o bronz Frankonii Baskets. V sobotu již v Lize U14 pak Plzeň vyprovodila Přeštice (bez Vodičky) s výsledkem 130:42   a i proto šli domácí do souboje s naším týmem plni optimismu. Nám naopak chyběl proti sobotě Lukáš Toman, který měl v noci teplotu a zůstal se doma kurýrovat.

Náš tým ovšem dal od první minuty jasně najevo, že hodlá navázat na vítězství 144:40 a 127:41 ze základní části Ligy U14. Za stavu 12:2 v náš prospěch však naši hráči nepochopitelně polevili v koncentraci i  v obraně. Mezi 4 a 8 minutou proměnili jedinou šanci a z 8 trestných hodů zaznamenali jediný úspěšný !!?? V oddechovém čase bylo nutno hráčům dát najevo, že pokud hodlají takto dále pokračovat, nemuseli by se již do konce utkání dostat na hřiště. Druhá čtvrtina vyzněla jednoznačně pro naši pětici rozdílem 21 bodů. A mohlo to být ještě výraznější, pokud by někteří naši hráči byli odvážnější v zakončení.

Začátek druhé půle přinesl našemu týmu řadu zisků míče již na soupeřově polovině, od řady dalších dělilo naše hráče pouze opožděné čtení soupeřovy hry. Až na Štěpána Kmetka, který odehrál první dvě čtvrtiny a tedy musel povinně odpočívat, zasáhlo do hry všech 9 hráčů. Někteří úspěšně, někteří méně úspěšně a někteří museli opustit palubovku neboť na ní neplnili to, co se od nich očekává. Ochabla zejména obrana a tak výsledek čtvrtiny byl nakonec spíše úspěchem domácích … 25:28. Do tradiční stovky zbývalo 10 bodů. V 5.minutě ji na světelné tabuli rozsvítil František Kinský.

Statistika: Šnejdar 39 – 4/1 – 2, Kinský 24 – 5/0 !!?? – 2, Kmetek 18 – 0/0 – 1, Kotáb 11 – 2/1 – 0 !?, Kydlíček M. 11 – 1/1 – 1, Pavelec 9 – 2/1 – 3,  Kydlíček L. 6 – 2/0 – 0,  Ševčík 0 !!??- 2/0 – 1, Svoboda 0 – 2/0 – 1, Petrovický 0 – 0/0 – 0.

 

V dalším dvoukole čeká naše hráče v sobotu 21.1. od 16,30 utkání  se Sršni Písek a v neděli 22.1. od 13,00 utkání s Medvědy Tábor. Obě utkání se hrají v Klatovech.

Do nich i těch dalších bude třeba přenést pozitiva jako např. konečně nalezenou pivotmanskou práci Štěpána Kmetka, na které bude ale nutné systematicky pracovat, zlepšení koordinace a zvýšení rychlosti při realizaci nacvičených akcí a také lepší čtení záměrů soupeře při naší nátlakové obraně. Hráči si také musí uvědomit, že vedení našeho týmu v utkání, třeba i vysoké, je neopravňuje k nižší obranné aktivitě, pohodlnosti, neplnění požadavků herního systému, nekolektivní hře stejně jako k nevyužívání taktických faulů.

Níže přikládáme tři videofragmenty z úvodního utkání U14 na Vánočním turnaji v Plzni. Důvodem je fakt, že se tentokrát nepodařilo pořídit fotodokumentci.

COME TOGETHER !

Video

Hledáme dobrovolníky Easter cup 2023